Jak zdobyć nowsze oprogramowanie w Debian Stable

Używanie Debian Stable ma swoje zalety, ale chodzi głównie o stabilność. Twórcy tej popularnej dystrybucji Linuksa rzadko wypuszczają nowe wersje pakietów. Jest mniej prawdopodobne, że coś się zawiesi i zepsuje, a praca nie zostanie przerwana. Ma to swoje wady, tzn. Automatycznie dostajesz nowsze oprogramowanie w Debian Stable. Programy na Debianie są znacznie starsze niż na innych Linuksach. Na przykład: Debian nie dostarcza głównej wersji Firefoksa, a zamiast tego ma „wydanie rozszerzone”, które jest opóźnione o wiele miesięcy. Z tego powodu użytkownicy przegapiają wszystkie ulepszenia, które regularnie wprowadza Mozilla.

OSTRZEŻENIE SPOILERA: Przewiń w dół i obejrzyj samouczek wideo na końcu tego artykułu.

Jeśli jesteś użytkownikiem Debiana, istnieje kilka opcji, dzięki którym możesz uzyskać bardziej aktualne oprogramowanie bez uciekania się do używania Debian Testing, a nawet Debian Un-Stable.

Backports Debiana

Najbezpieczniejszym i najskuteczniejszym sposobem na uzyskanie nowszego oprogramowania w Debianie jest dodanie repozytorium backport. Backport to oprogramowanie pobrane z nowszych wersji Debiana, które są w trakcie opracowywania i udostępnione w wydaniach Debian Stable. Dzięki repozytorium backport użytkownicy mogą łatwo cieszyć się nowymi programami w swojej ulubionej dystrybucji.

Najpierw otwórz okno terminala i zaloguj się do roota za pomocą su. Jeśli twoje konto użytkownika może korzystać z uprawnień sudo, możesz zamiast tego użyć sudo -s.

su

Po uzyskaniu uprawnień administratora do powłoki wykonaj szybką kopię zapasową repozytorium oprogramowania Debiana. Nie jest to wymagane, ale dobrym pomysłem jest szybkie cofnięcie się, jeśli wystąpią błędy. Aby wykonać kopię zapasową, wykonaj:

cp /etc/apt/sources.list /home/username/ 
cd /home/username/
mv sources.list sources.list.bak

Aby przywrócić kopię zapasową, wykonaj (jako root):

rm /etc/apt/sources.list
mv /home/username/sources.list.bak /etc/apt/sources.list

Po usunięciu kopii zapasowej otwórz plik źródłowy w edytorze tekstu Nano.

nano /etc/apt/sources.list


W edytorze tekstu przejdź na dół pliku i dodaj symbol #. Po symbolu napisz komentarz, np. „Repozytorium Backports Debiana”. Następnie w następnym wierszu dodaj samo repozytorium.

deb https://ftp.debian.org/debian stretch-backports main

Dla większości użytkowników „main” to wszystko, czego potrzeba. Dołączone jest oprogramowanie typu open source, które powinno wystarczyć większości do wykonania pracy. To powiedziawszy, jeśli jesteś typem użytkownika, który lubi korzystać z oprogramowania niewolnego, rozważ dodanie sekcji „non-free”. Zrób to, dodając „non-free” po „main” w wierszu repozytorium. Wersja non-free zapewni użytkownikom dostęp do bardziej aktualnych, niewolnych pakietów, takich jak Adobe Flash, zastrzeżone kodeki wideo itp.

Chcesz uzyskać dostęp do bardziej aktualnego oprogramowania tworzonego przez autorów Debiana? Dodaj „wkład” po „głównym”. Programy w sekcji kontrybutorów mogą być open source lub nie. Z tego czy innego powodu Debian zdecydował się nie wysyłać tych programów.

Aktualizacja

Po edycji nadszedł czas, aby zaktualizować źródła oprogramowania Debiana. Jest to konieczne, ponieważ chociaż nowe źródła oprogramowania znajdują się w pliku listy, pamięć podręczna apt systemu operacyjnego nie zauważyła zmian. Uruchom polecenie update, aby poinformować Debiana, że ​​istnieje repozytorium backports, z:

sudo apt update

Po uruchomieniu aktualizacji można zauważyć, że dostępne są nowe pakiety i aktualizacje. Wynika to z faktu, że nowsze programy są dostępne w repozytorium backportów. Zaktualizuj te pakiety za pomocą polecenia upgrade.

sudo apt upgrade

Inne sposoby na uzyskanie nowszego oprogramowania

Używanie backportów Debiana to świetny wybór, do którego każdy użytkownik powinien się najpierw zwrócić. Jednak gdy oprogramowanie nie jest dostępne w repozytoriach backportów, innym dobrym wyborem jest bezpośrednie pobranie pliku pakietu Debiana. Poszukaj dewelopera bezpośrednio i spróbuj zdobyć kopię pakietu Debiana. Najczęściej okaże się, że jest dostępny. Nie jest to niezawodny pomysł, ponieważ czasami będziesz musiał wielokrotnie odwiedzać programistę w celu uzyskania aktualizacji, ale działa to w mgnieniu oka.

Oprócz bezpośredniego pobierania aktualizacji rozważ użycie alternatywnych typów pakietów. Najlepszym, najbardziej niezawodnym (i bezpiecznym) alternatywnym formatem pakietu jest AppImage. Powodem, dla którego ta technologia będzie dobrze współpracować z Debianem, jest sposób jej działania. Faktem jest, że cały kod, biblioteki i narzędzia potrzebne do uruchomienia programu znajdują się w jednym, wykonalnym pliku.

Działa to dobrze dla użytkowników Debian Stable, ponieważ nie będzie kolidować z resztą systemu operacyjnego. Pobierz AppImages tutaj.

Flathub i Snapd

AppImages są świetne, ale jeśli chcesz uzyskać nowsze oprogramowanie w Debian Stable (bezpiecznie), rozważ również użycie pakietów Flatpak i Snap.

Debian obsługuje obie te technologie i oferuje te same korzyści, co AppImage. Chociaż prawdą jest, że są to nowe formaty pakietów i bez wątpienia czasami będą powodować problemy, nadal dobrym posunięciem jest zainstalowanie tych technologii.