Jak zablokować Dock w systemie macOS

Dock to jeden z najważniejszych elementów interfejsu użytkownika w systemie macOS. Służy jako lokalizacja szybkiego uruchamiania aplikacji, z których często korzystasz, oraz do uzyskiwania dostępu do aplikacji i folderów, które są obecnie otwarte. Dock jest w pełni konfigurowalny; możesz dodawać / usuwać z niego elementy, zmieniać jego rozmiar, położenie na ekranie, ukrywać / odkrywać, włączać / wyłączać animacje oraz możesz wybrać, które aplikacje mają być przypięte do Docka. Jeśli chcesz zapobiec wprowadzaniu w nim jakichkolwiek zmian, możesz w tym celu zablokować Dock. Opcja blokady nie jest wbudowana w interfejs użytkownika. Zamiast tego musisz użyć polecenia terminala.

Zablokuj Dock

Przed zablokowaniem Docka należy ustawić go dokładnie tak, jak ma wyglądać. Warto używać go z obecnym układem przez kilka dni, aby wiedzieć, że działa dla Ciebie. Jeśli jesteś zadowolony z układu, otwórz Terminal i uruchom kolejno następujące polecenia.

defaults write com.apple.dock contents-immutable -bool true

killall Dock

Po kliknięciu prawym przyciskiem myszy dowolnej aplikacji przypiętej do Docka opcja usunięcia jej z Docka będzie nieobecna.

Odblokuj Dock

Aby odblokować Dock, otwórz Terminal i uruchom kolejno następujące polecenia.

defaults write com.apple.dock contents-immutable -bool false

killall Dock

Gdy klikniesz prawym przyciskiem aplikacje przypięte do Docka, opcja ich usunięcia powróci. Będziesz także mógł dodawać aplikacje i foldery do Docka.

Zablokowanie Docka nie wymaga uwierzytelniania administratora. Oznacza to, że jeśli zablokujesz Dock dla konkretnego użytkownika, ten użytkownik prawdopodobnie może dowiedzieć się, co się dzieje i odblokować Dock. To polecenie terminala, choć naprawdę przydatne, nie jest dobrym sposobem na wymuszenie jakiegoś układu w systemie.

Zablokowany Dock nie pozwoli użytkownikowi dodawać do niego elementów, ale nowe otwierane aplikacje, nowe pliki i nowe foldery będą się w nim nadal pojawiać. Nie będzie można zmieniać kolejności elementów w Docku. Zablokowanie Docka zapobiega wprowadzaniu zmian, ale pozostaje funkcjonalne jak zawsze. Nowe odznaki elementów nadal będą się na nim pojawiać, a wszelkie postępy działań aplikacji, np. Postęp pobierania pliku, będą nadal wyświetlane na ikonie aplikacji.

Chociaż to polecenie służy wyłącznie do blokowania i odblokowywania Docka, może pomóc rozwiązać problemy, które masz z Dockiem. Jeśli nie możesz dodawać elementów do Docka lub przedmioty wciąż znikają, może pomóc uruchomienie polecenia odblokowania.