Wszystkie środowiska pulpitu w systemie Linux zapewniają panel do przełączania otwartych aplikacji, zarządzania powiadomieniami i tak dalej. Jednak panele te często trafiają i chybiają, a niektórzy użytkownicy Linuksa są niezadowoleni z domyślnych opcji.
Świetną alternatywą dla paneli udostępnianych przez środowiska pulpitu Linux jest Tint2. Jest lekki, w pełni konfigurowalny i może działać na wszystkich popularnych komputerach z systemem Linux! Oto jak to skonfigurować!
Uwaga: jeśli używasz menedżera okien, a nie środowiska pulpitu, rozważ skorzystanie z tego przewodnika, aby dowiedzieć się, jak skonfigurować Tint2 w menedżerze okien Openbox.
Jakiego środowiska pulpitu używać z Tint2?
Jak wspomniano wcześniej, Tint2 będzie działał w każdym środowisku pulpitu. Jednak jego celem jest dostarczenie użytkownikom lekkiej alternatywy dla domyślnego panelu. Ponieważ jest to lekki panel, najlepszym wyborem jest XFCE4.
Uwaga: możesz swobodnie korzystać z Tint2 w dowolnym środowisku pulpitu w systemie Linux. Jednak nie będziesz miał tego samego rodzaju doświadczenia, co w przypadku XFCE4.
Dlaczego XFCE4? Jest niesamowicie lekki. Ponadto istnieje możliwość skonfigurowania XFCE, aby dobrze współpracował z Tint2.
Tak więc, zanim zaczniemy konfigurować Tint2, musisz zainstalować środowisko graficzne XFCE4.
Ubuntu
sudo apt install xfce4
Debian
sudo apt-get install xfce4
Arch Linux
sudo pacman -S xfce4
Fedora
sudo dnf install @xfce-desktop-environment
OpenSUSE
sudo zypper in -t pattern xfce
Po zainstalowaniu środowiska pulpitu XFCE4 wyloguj się z bieżącego środowiska pulpitu. Następnie znajdź „sesję” na ekranie logowania, ustaw ją na XFCE i zaloguj się.
Zainstaluj Tint2
Panel Tint2 jest dostępny we wszystkich współczesnych dystrybucjach Linuksa, ponieważ jest open source i łatwy do zainstalowania. Aby uruchomić panel Tint2 na komputerze z systemem Linux, otwórz terminal, naciskając Ctrl + Alt + T lub Ctrl + Shift + T na klawiaturze. Następnie postępuj zgodnie z instrukcjami wiersza polecenia, które odpowiadają aktualnie używanemu systemowi Linux.
Ubuntu
W systemie Ubuntu panel Tint2 jest dostępny w repozytorium oprogramowania „Universe”. Aby go zainstalować, włącz „Wszechświat”.
sudo add-apt-repository universe
sudo apt update
Po włączeniu repozytorium oprogramowania „Universe” możesz zainstalować panel Tint2 na swoim komputerze za pomocą następującej komendy:
sudo apt install tint2
Debian
Panel Tint2 jest dostępny dla użytkowników Debiana Linux w repozytorium oprogramowania „Main”. Zainstaluj go w swoim systemie za pomocą następującej komendy:
sudo apt-get install tint2
Arch Linux
W Arch Linux panel Tint2 jest dostępny do instalacji za pośrednictwem repozytorium oprogramowania „Community”. Upewnij się, że w pliku Pacman.conf masz włączoną opcję „Społeczność”.
Po włączeniu repozytorium oprogramowania „Społeczność” możesz zainstalować Tint2 w następujący sposób:
sudo pacman -S tint2
Fedora
Panel Tint2 jest dostępny dla użytkowników Fedory Linux za pośrednictwem podstawowego repozytorium oprogramowania. Aby uruchomić go w systemie, skorzystaj z następującej komendy:
sudo dnf install tint2
OpenSUSE
Tint2 można zainstalować we wszystkich bieżących wersjach OpenSUSE za pośrednictwem repozytorium oprogramowania „OSS all”. Aby uruchomić panel w twoim systemie, skorzystaj z poniższej komendy:
sudo zypper install tint2
Skonfiguruj Tint2
Proces konfiguracji Tint2 jest dość prosty. Aby ułatwić zrozumienie, wykonaj poniższe instrukcje krok po kroku.
Krok 1: W środowisku pulpitu XFCE4 musimy wyłączyć domyślny panel środowiska pulpitu. Aby to zrobić, uzyskaj dostęp do ustawień sesji XFCE4.
Naciśnij Alt + F2 na klawiaturze. Następnie wpisz polecenie w programie uruchamiającym poniżej, aby uzyskać dostęp do ustawień sesji.
xfce4-session-settings
Krok 2: W oknie ustawień sesji znajdź kartę „Autostart aplikacji” i kliknij ją. Następnie znajdź przycisk „+ Dodaj” i kliknij go, aby utworzyć nowy wpis startowy.
W polu nazwy wpisz:
XFCE Panel killer.
Następnie w polu poleceń wpisz:
killall xfce4-panel
Po wypełnieniu obu pól kliknij przycisk „OK”, aby utworzyć nowy wpis sesji.
Krok 3: Wróć do okna ustawień sesji i kliknij przycisk „+ Dodaj”, aby wprowadzić drugi wpis.
W polu nazwy wpisz:
Tint2 launcher.
Następnie w polu poleceń wpisz:
tint2
Krok 4: Kliknij „OK”, aby utworzyć nowy wpis sesji.
Krok 5: Po utworzeniu obu wpisów sesji kliknij prawym przyciskiem myszy na pulpicie, najedź kursorem na sekcję „Aplikacje” menu i wybierz „wyloguj się”, aby uzyskać dostęp do okna wylogowania.
Krok 6: W oknie wylogowania znajdź pole „Zapisz sesję na przyszłe logowanie” i odznacz je.
Krok 7: Zaloguj się ponownie do sesji pulpitu XFCE4. Gdy to zrobisz, zauważysz, że panel Tint2 zastąpił domyślny panel XFCE4!
Chcesz otworzyć aplikacje w nowej sesji XFCE4 z obsługą Tint2? Kliknij pulpit prawym przyciskiem myszy i wybierz menu „Aplikacje”. Lub naciśnij Alt + F3.
Dostosuj panel Tint2
Panel Tint2 jest niezwykle konfigurowalny. Jeśli nie jesteś wielkim fanem domyślnego wyglądu, wykonaj następujące czynności, aby zmienić motywy.
Krok 1: Kliknij ikonę menu obok pola „obszar roboczy” na panelu Tint2. Wybranie tej ikony spowoduje otwarcie aplikacji kreatora Tint2.
Krok 2: W aplikacji kreatora Tint2 przejrzyj listę dostępnych motywów panelu. Następnie, gdy znajdziesz taki, który Ci się podoba, kliknij go, aby wybrać za pomocą myszy.
Krok 3: Po wybraniu z listy motywu Tint2, który chcesz, kliknij zielony przycisk znacznika wyboru, aby go zastosować.
Po wybraniu zielonego przycisku znacznika wyboru panel przejdzie do nowego motywu.
newsblog.pl
newsblog.pl
newsblog.pl
Maciej – redaktor, pasjonat technologii i samozwańczy pogromca błędów w systemie Windows. Zna Linuxa lepiej niż własną lodówkę, a kawa to jego główne źródło zasilania. Pisze, testuje, naprawia – i czasem nawet wyłącza i włącza ponownie. W wolnych chwilach udaje, że odpoczywa, ale i tak kończy z laptopem na kolanach.