Chcąc udoskonalić swoje umiejętności w konkretnym języku programowania, bądź też poznać nowy, warto spróbować swoich sił w wyzwaniach koderskich.
Z upływem lat powstało wiele serwisów internetowych i platform, które oferują programistom na każdym poziomie zaawansowania angażujące zadania. Niezależnie od tego, czy chcesz opanować nowy język, czy też pragniesz przetestować swoje zdolności w stresujących sytuacjach, wyzwania związane z kodowaniem mogą być zarówno doskonałą zabawą, jak i sprawdzianem twojej wiedzy.
Korzyści z podejmowania takich wyzwań, poza oczywistymi, obejmują rozwój umiejętności analitycznego myślenia, dogłębne poznanie języka oraz satysfakcję z przyswajania nowych algorytmów. Jak wiadomo, algorytmy są często wykorzystywane w procesach rekrutacyjnych, dlatego ich praktyczne opanowanie może dać ci przewagę.
W tym artykule przedstawiamy wybrane, najlepsze platformy i witryny z wyzwaniami koderskimi. Niektóre z nich są przyjazne początkującym, inne zaś dedykowane są bardziej doświadczonym programistom. Dodajemy również kilka propozycji, które możesz przedstawić swoim dzieciom, gdyż kodowanie dla najmłodszych zyskuje coraz większą popularność.
Edabit
Najskuteczniejszą metodą przyswajania wiedzy jest regularne praktykowanie tego, czego chcemy się nauczyć. Tak samo jest z programowaniem. Samo czytanie książek nie przyniesie rezultatów, jeśli nie przełożymy zdobytej teorii na praktykę.
Edabit to platforma z ugruntowaną pozycją, oferująca krótkie wyzwania koderskie, które pomagają w szybkim doskonaleniu umiejętności programistycznych.
HackerRank
HackerRank to firma, której celem jest dostarczanie wyzwań programistycznych zarówno osobom indywidualnym, jak i przedsiębiorstwom. Najczęściej, w zależności od wyzwania, otrzymuje się instrukcję projektu do zrealizowania, a sposób jego wykonania zależy od ciebie.
Obecnie programiści mogą korzystać z języków Java, Python, JavaScript, PHP, C++, oraz SQL do rozwiązywania udostępnianych wyzwań.
Po przesłaniu rozwiązania, platforma automatycznie ocenia je, biorąc pod uwagę takie aspekty jak poprawność. Następnie jesteś umieszczany w globalnym rankingu, zdobywając po drodze osiągnięcia (odznaki). Platforma organizuje również „sprinty”, czyli zawody programistyczne.
House of Codes opublikował interesujący artykuł prezentujący 50 najlepszych wyzwań dostępnych na HackerRank. Jeśli jesteś ciekawy, warto się z nim zapoznać, gdyż znajdziesz tam wiele przykładów i materiałów pomocniczych.
Coderbyte
Coderbyte to aplikacja wyróżniająca się nowoczesnym podejściem do programowania. Jej głównym atutem są wyzwania koderskie, które pomogły milionom ludzi na całym świecie stać się lepszymi programistami. W odróżnieniu od konkurencyjnych rozwiązań, Coderbyte skupia się na pomocy w rozwiązywaniu problemów spotykanych w branży.
Jedną z zalet korzystania z tej platformy jest współpraca z czołowymi firmami technologicznymi, takimi jak Google, LogMeIn, HBO, PWC i wiele innych. Jeśli marzysz o pracy w takich firmach, Coderbyte może dostarczyć ci wyzwań, które pozwolą ci zweryfikować twoje umiejętności.
Po zarejestrowaniu możesz wybierać spośród wielu wyzwań i algorytmów. Dostępne są setki tysięcy rozwiązań przesłanych przez użytkowników, które mogą pomóc w dogłębnym zrozumieniu konkretnych zagadnień programistycznych.
Organizacje mają możliwość rejestracji i zarządzania swoim procesem sprawdzania umiejętności kandydatów. Rejestrując się jako organizacja, zyskujesz dostęp do dodatkowych narzędzi, które umożliwiają indywidualną ocenę każdego programisty.
CodeWars
Piękno systematycznego praktykowania kodowania polega na tym, że za każdym razem znajdujesz nowe metody rozwiązywania problemów. CodeWars wykorzystuje tę koncepcję. Platforma, bazując na „katas”, dostarcza ćwiczeń i wyzwań w wielu różnych językach.
Po ukończeniu ćwiczeń możesz zdobywać punkty, a także przeanalizować, jak inni programiści poradzili sobie z danym problemem.
Jeżeli planujesz ćwiczyć nowy język, Codewars to wartościowa strona, którą warto dodać do zakładek.
Oto niektóre z obsługiwanych języków:
- Clojure
- Rust
- Swift
- Python
- Haskell
- Shell
- JavaScript
- PHP
- Kotlin
- Scala
W fazie BETA dostępnych jest wiele innych języków, jednak mogą pojawić się pewne trudności.
Edabit dąży do stworzenia platformy, która zniweluje różnicę pomiędzy początkującymi a zaawansowanymi programistami. Możesz sprawdzić mapę drogową, aby zobaczyć pełną listę dostępnych funkcji.
CodinGame
Wykorzystywanie gier jako platform edukacyjnych nie jest nowością, lecz wydaje się, że w ostatnim czasie ta dziedzina zyskuje coraz więcej zwolenników. CodinGame to jedna z wielu platform, które dostarczają wyzwań programistycznych w formie gier. Zamiast pisać pusty kod, tworzysz środowisko gry. Kod, który tworzysz, wpływa na przebieg rozgrywki.
Platformy takie jak CodinGame pomagają twórcom technologii zrozumieć zasadę przyczyny i skutku. Pokazują, w jaki sposób konkretne decyzje prowadzą do określonych rezultatów.
To nie jest kolejna strona, gdzie piszesz niedbały kod JavaScript. CodinGame wykorzystuje zaawansowane algorytmy i ma w swoim gronie wielu światowej klasy programistów, którzy pomagają dostarczać rozwiązania zarówno początkującym, jak i doświadczonym adeptom programowania.
HackerEarth
HackerEarth to znana platforma, która organizuje hackathony, wyzwania koderskie oraz różnego rodzaju konkursy.
To również miejsce, gdzie można uzyskać przydatne informacje o procesie rekrutacji w nowoczesnych firmach. Wiele wyzwań dostępnych w bazie danych HackerEarth może pojawić się w formie pytań podczas przyszłych rozmów kwalifikacyjnych.
Jak to możliwe? HackerEarth zajmuje się dostarczaniem rozwiązań rekrutacyjnych dla wiodących firm technologicznych. Jeśli chcesz stać się najlepszym, musisz spędzać czas z najlepszymi. To sytuacja korzystna dla obu stron.
Programmr
Programmr to interaktywne laboratorium cyfrowe dla programistów na każdym poziomie zaawansowania. Z Programmr możesz pisać kod, kompilować go i realizować projekty bezpośrednio w przeglądarce. Platforma obsługuje wszystkie popularne języki programowania. Niezależnie od tego, czy chcesz uruchomić aplikację mobilną, czy stworzyć strukturę bazy danych, Programmr oferuje wsparcie.
W ramach wyzwań, Programmr oferuje zestaw zadań dla języków Java, C++, PHP, C#, Ruby, Python i iOS. Każdy zestaw zawiera ponad 100 wyzwań, które można sortować według popularności (na podstawie głosów użytkowników) i innych kryteriów.
Tym, co wyróżnia Programmr, jest możliwość wykorzystania zdobytego doświadczenia w celu uzyskania natychmiastowej informacji zwrotnej, czy to w postaci certyfikatu potwierdzającego umiejętności w danym języku, czy też opinii od innych użytkowników.
The Coding Train
Daniel Shiffman to człowiek-instytucja, który samodzielnie tworzy świetne materiały dotyczące programowania. The Coding Train to jego autorski kanał na YouTube, gdzie publikuje inspirujące i pomocne filmy poświęcone rozwiązywaniu problemów związanych z programowaniem.
Jego podejście jest jednak nietypowe. Zamiast umieszczać wszystko na swojej stronie, wykorzystuje YouTube jako platformę do publikowania wyzwań, a swoją stronę jako miejsce, gdzie prezentuje ich rozwiązania.
W swoich wyzwaniach często bazuje na P5.js oraz Processing – dwóch popularnych narzędziach wykorzystywanych w sztuce i projektowaniu graficznym.
Wolfram Challenges
Wolfram to jedna z najbardziej znanych firm w branży IT. Ich platforma niejednokrotnie zaskakiwała swoimi możliwościami.
Choć nie skupiamy się na Wolfram Alpha, nowej inicjatywie wprowadzonej na początku 2018 roku, warto wspomnieć o Wolfram Challenges.
Znajdziesz tu wiele przykładów wyzwań, które polegają na znalezieniu „najtańszego rozwiązania” lub „najlepszego dopasowania”. Konfiguracja zadań przypomina te spotykane w uczeniu maszynowym: trzeba znaleźć funkcję (na przykład bazującą na sieci neuronowej), która najlepiej radzi sobie z klasyfikacją konkretnego zestawu testowego.
W porównaniu z innymi platformami w tym zestawieniu, Wolfram obejmuje szerszy zakres wyzwań, nie tylko programistyczne. Jeżeli chcesz wyostrzyć swoje analityczne myślenie, to będzie idealna platforma dla ciebie!
LeetCode
LeetCode to produkt, co oznacza, że nie jest to tylko strona z przypadkowymi wyzwaniami. LeetCode jest sposobem na przygotowanie się na przyszłe możliwości.
Platforma oferuje nowoczesne metody nauki, zaawansowane wyzwania i intuicyjny panel nawigacyjny.
Dostępne są również artykuły, fora dyskusyjne i elementy społeczności, które zachęcają do aktywnego uczestnictwa. Wielu użytkowników LeetCode z powodzeniem zdobyło pracę w firmach takich jak Uber, Amazon czy Stripe.
Codeforces
Codeforces jest przeznaczony dla wszystkich zapalonych i oddanych programistów. Mowa tu o inżynierach oprogramowania, pentesterach, entuzjastach sztucznej inteligencji i miłośnikach uczenia maszynowego! Codeforces, jako platforma dla zaawansowanych programistów, znany jest ze swojej prestiżowej tabeli liderów i ducha rywalizacji.
A rozpoczęcie pracy jest prostsze niż myślisz.
Exercism
Warto docenić inicjatywy, które stoją za wieloma platformami z wyzwaniami koderskimi.
I Exercism nie jest tu wyjątkiem. Katrina Owen, założycielka platformy, twierdzi, że jej celem jest „pomóc ludziom nauczyć się kodowania [przy użyciu Exercism], aby mogli znaleźć pracę w branży rozwoju oprogramowania”.
W chwili pisania tego artykułu, dostępnych jest ponad 2600 ćwiczeń w 48 językach – wszystko za darmo! Chcesz nauczyć się Kotlina, a może lepiej poznać Vima? Teraz masz okazję zdobyć nowe umiejętności poprzez angażujące wyzwania!
Coder
Chociaż dla niektórych z was może to być zaskoczeniem, kodowanie jest również kluczowym elementem rozwoju front-endu!
Wyzwania są tu w dużej mierze tworzone przez użytkowników. Na przykład, ktoś może opublikować „Kartę Projektu Materialnego” i poprosić cię o jej ulepszenie lub stworzenie jej podobnej wersji.
W efekcie rozwijasz swoje zdolności do realizacji kreatywnych pomysłów. Miło jest też zobaczyć, jak inni radzą sobie z podobnymi problemami w czasie rzeczywistym. Zawsze możesz ponownie wykorzystać kod opublikowany przez innych w swoich projektach.
Flexbox Froggy
Skoro mowa o front-endzie, jak oceniasz swoją znajomość Flexboxa? Zawsze warto odświeżyć pamięć, aby zachować sprawność i koncentrację!
Flexbox Froggy to przyjemna gra, która krok po kroku prowadzi cię przez 28 różnych przypadków użycia i ustawień Flexboxa. Być może nie jest to najbardziej wymagające wyzwanie, ale czy jesteś w stanie przejść wszystkie poziomy bez szukania odpowiedzi?
Grid Garden to gra o bardzo podobnej konwencji, z tą różnicą, że pracujesz z funkcją Grid, a nie Flex.
PyBites
Python jest powszechnie uważany za najprostszy język do nauki, dlatego często jest polecany początkującym programistom. Niech nie umniejsza to jednak twojej wiary w możliwości Pythona.
Obecnie wiele procesów związanych z uczeniem maszynowym i generowaniem zbiorów danych realizuje się wyłącznie za pomocą Pythona – a to nie jest małe osiągnięcie!
PyBites pozwala ci być na bieżąco z najnowszymi nowinkami. Znajdziesz tu artykuły, wyzwania koderskie i inne cenne informacje, które pomogą ci wyostrzyć swój umysł. Każde wyzwanie zawiera omówienie, gdzie możesz porównać swój kod i przeanalizować prawidłowe rozwiązanie problemu.
CodeCombat
CodeCombat to kolejna gra, która oferuje dynamiczne i stymulujące środowisko koderskie. W przeciwieństwie do CodinGame, CodeCombat koncentruje się na nauczycielach. Dzięki temu możesz wykorzystywać tę platformę do nauczania programowania i rozwiązywania problemów na poziomie szkolnym.
Dostępne są narzędzia, materiały i inne zasoby dostosowane do tego celu. I co najważniejsze, to świetna zabawa. Gry tworzone przez ciebie w CodeCombat są zarówno wciągające, jak i zachwycające wizualnie. Gry są już bardzo popularne wśród dzieci. Zachęcanie ich do rozwijania swoich wirtualnych światów może zainspirować je do tworzenia niesamowitych rzeczy w przyszłości!
Tynker
Jak wspomnieliśmy we wstępie, mamy coś dla wszystkich rodziców. Tynker to ciekawa platforma, która pomaga w nauczaniu kodowania dzieci. Bazuje ona na prostym interfejsie „przeciągnij i upuść”, gdzie dzieci mogą wybierać i łączyć elementy, mając nadzieję na rozwiązanie danego zadania.
Niech cię nie zwiedzie prostota, Tynker jest bardziej nowoczesny, niż myślisz. Jeżeli masz dzieci, które wchodzą w okres nastoletni, możesz pozwolić im pisać rozwiązania z wykorzystaniem Pythona lub JavaScriptu, a nie tylko bloków.
Podsumowanie: Podejmij wyzwanie!
W sumie, na wszystkich wymienionych stronach i platformach, znajdziesz zapewne ponad 10 000 unikalnych wyzwań związanych z kodowaniem. Nie sposób przejść przez wszystkie.
Zamiast tego, proponuję znaleźć platformę, która najbardziej odpowiada twoim potrzebom i skupić się tylko na niej. Możesz nawiązać przyjaźnie, nauczyć się nowych rzeczy i kto wie, być może zdobędziesz wystarczającą wiedzę, aby zdobyć nową, dobrze płatną pracę w prestiżowej firmie!
Możesz również rozważyć DataCamp, aby nauczyć się analizy danych, która zawiera wyzwania koderskie i projekty.
A może warto poszukać informacji o tym, jak dodawać komentarze w popularnych językach programowania?
newsblog.pl
Maciej – redaktor, pasjonat technologii i samozwańczy pogromca błędów w systemie Windows. Zna Linuxa lepiej niż własną lodówkę, a kawa to jego główne źródło zasilania. Pisze, testuje, naprawia – i czasem nawet wyłącza i włącza ponownie. W wolnych chwilach udaje, że odpoczywa, ale i tak kończy z laptopem na kolanach.