Bezpłatna aplikacja do burzy mózgów dla użytkowników komputerów Mac

Czy jesteś zmęczony gubieniem swoich genialnych pomysłów, mimo że karteczki samoprzylepne zaśmiecają Twoją przestrzeń?

Mimo że staroświecki sposób robienia rzeczy ma szczególny urok, przychodzi taki moment, kiedy przejście na nowoczesne rozwiązanie wydaje się najlepszym pomysłem.

Jeśli często znajdujesz się w bałaganie rozproszonych pomysłów na wielu notatnikach, pokochasz fakt, że Freeform jest teraz dostępny na Macu.

To całkowita zmiana gry, która pomoże Ci skutecznie zorganizować i wizualnie przedstawić swoje myśli i pomysły. Co więcej, korzystanie z niego jest całkowicie bezpłatne.

Dowiedzmy się więcej na ten temat.

Wprowadzenie do formatu swobodnego

Po pierwsze, czym dokładnie jest Freeform? Jest to aplikacja do burzy mózgów i współpracy dla urządzeń Apple, która pomaga przechowywać pomysły w zrozumiały sposób.

Najlepszym wyjaśnieniem tego jest fakt, że Freeform to magiczne płótno, na którym możesz uchwycić najśmielsze pomysły, bez wysiłku uporządkować myśli i uwolnić swoją kreatywność bez granic.

To prawie tak, jakby ta aplikacja była Twoim placem zabaw, na którym możesz burzy mózgów, planować i tworzyć najskuteczniej. To wirtualne miejsce do myślenia, które uzupełnia twój mózg i dzieli obciążenie w sposób, który niesie ze sobą wiele korzyści.

Nie musisz się martwić o żadne szablony ani rozmiary stron, ponieważ masz do dyspozycji zwykły, nieskończony arkusz tablicy. Możesz go dowolnie rozciągać i wstawiać dowolne elementy, w tym:

 • Tekst
 • Naklejki
 • Symbolika
 • Zdjęcia
 • Filmy
 • Audio
 • Diagramy
 • Karteczki samoprzylepne
 • Dokumenty
 • Spinki do mankietów
 • Kształty

Możesz także rysować, co chcesz, używając wbudowanych pędzli, zmieniać kolory, dodawać pismo odręczne i szkice i wiele więcej. Możesz dostosować każdy element do preferowanego koloru, rozmiaru i orientacji.

Wskazówka💡: Freeform bezproblemowo integruje się z Apple Pencil, więc możesz go używać z korzyścią, jeśli masz iPada do rysowania.

Płótno jest dostarczane z prowadnicami wyrównania, które pomogą Ci uporządkować wszystkie elementy. To jedna z moich ulubionych funkcji Freeform, a także niedoceniana przez kryminalistów.

Fakt, że możesz ustawić wszystkie elementy symetrycznie, jest naprawdę przyjemny dla oka i sprawia, że ​​nie czujesz się przytłoczony całym bałaganem.

Możesz przeciągać i upuszczać dowolną zawartość z Findera lub dowolnego folderu w systemie na swoje tablice. Po dodaniu lub utworzeniu elementów możesz zablokować niektóre lub wszystkie z nich, aby zapobiec ich przypadkowemu przeniesieniu.

Freeform doskonale nadaje się do współpracy, umożliwiając zapraszanie innych osób do tablicy i wspólną pracę nad nią. W rzeczywistości umożliwia dołączenie do 100 użytkowników do jednej tablicy, dzięki czemu idealnie nadaje się do projektów grupowych, zarówno w celach zawodowych, jak i osobistych.

Jedną z najlepszych funkcji współpracy w tej aplikacji jest wbudowana opcja FaceTime. Możesz rozpocząć rozmowę FaceTime ze swoją tablicą i omówić ważne szczegóły. Wszyscy członkowie mogą zobaczyć swoje działania związane ze współpracą na tablicy, w tym nowe dodatki i zmiany.

Podobnie jak w przypadku wszystkich aplikacji Apple, każda nowa aktywność jest synchronizowana w czasie rzeczywistym przez iCloud ze wszystkimi podłączonymi urządzeniami.

Niezależnie od tego, czy masz genialny pomysł na nowy biznes, czy bezkonkurencyjny plan posiłków na swoją podróż fitness, Freeform pozwoli Ci ożywić je w oszałamiający wizualnie i intuicyjny sposób.

Pożegnaj się 👋 ze wszystkimi bazgrołami na przypadkowych kawałkach papieru.

Korzyści z używania Freeform

Ponieważ Freeform został stworzony, aby pomóc Ci uchwycić wszystkie genialne pomysły wirujące w Twojej głowie, ma wiele zalet. Jako użytkownik możesz cieszyć się takimi korzyściami jak:

# 1. Wznieś się ponad ograniczenia tradycyjnych aplikacji do robienia notatek ✍️

Prawdopodobnie największą zaletą korzystania z Freeform jest to, że możesz uwolnić się od ograniczeń tradycyjnych aplikacji do robienia notatek i wznieść się ponad nie.

Gdy zaczniesz korzystać z tej aplikacji, pożegnasz się z liniowymi listami i ustrukturyzowanymi konturami, ponieważ będziesz mógł dodać skrzydeł swoim pomysłom i pozwolić im swobodnie przepływać przez cyfrowe płótno.

Ty decydujesz, co robisz ze swoimi tablicami, i nie ma ograniczeń co do tego, co możesz z nimi osiągnąć.

Niezależnie od tego, czy chodzi o zapisywanie myśli, rysowanie map myśli, tworzenie diagramów, pisanie scenariusza, czy po prostu bazgranie na tablicy, możesz to wszystko robić dość skutecznie.

Wolisz zamiast tego robić tradycyjne notatki? Sprawdź najlepsze aplikacje do robienia notatek do digitalizacji notatek.

#2. Wyeliminuj przytłoczenie i bałagan 🗑️

Korzystanie z cyfrowego rozwiązania do burzy mózgów, takiego jak Freeform, pomaga utrzymać porządek, zapewniając dostępność wszystkich tablic w jednym miejscu. Możesz bez wysiłku zmieniać układ treści w obszarze roboczym i dokładnie je wyrównywać za pomocą prowadnic wyrównujących.

Ponadto umożliwia:

 • Pomysły związane z linkami
 • Pogrupuj swoje notatki
 • Twórz wiele tablic dla różnych kategorii

Można utworzyć wizualną hierarchię odzwierciedlającą relacje między różnymi koncepcjami i tematami. Jest to godna aplikacja do porzucenia papierowych notatek i uporządkowania sesji burzy mózgów, pomagając wyszukiwać i pobierać informacje w razie potrzeby.

#3. Ciesz się wszechstronnością, która pomaga w różnych celach 🎬

Freeform może być używany do różnych celów, od czegoś prostego, jak pisanie notatek, po stworzenie pełnego biznesplanu lub storyboardu filmowego. Obsługuje różne rodzaje pędzli, piór, kolorów, kształtów i innych elementów, aby eksperymentować i wyrażać swoje myśli i pomysły w wyjątkowy sposób.

Ponadto możesz przełączać się między różnymi stylami i mediami w zaledwie kilku krokach. Freeform jest odpowiedni do wszystkich celów, niezależnie od tego, czy jesteś studentem, pracującym profesjonalistą, czy właścicielem firmy.

#4. Zintegruj go z innymi urządzeniami Apple 📱

Możliwość zintegrowania aplikacji Apple z innymi urządzeniami w ekosystemie to korzyść, która nie jest obca użytkownikom. To jedna z moich ulubionych zalet urządzeń Apple, ponieważ jest bardzo przydatna.

Możesz łatwo eksportować i udostępniać swoje płótno za pośrednictwem Wiadomości, rysować coś na iPadzie i natychmiast wyświetlać na komputerze Mac, kliknąć zdjęcie iPhonem i wstawić je na tablicy i wiele więcej.

Ułatwia również kontynuowanie pracy na tablicach, gdy jesteś w podróży. Ponieważ Freeform synchronizuje się przez iCloud, możesz uzyskiwać dostęp do tych samych danych na różnych urządzeniach.

#5. Spraw, aby projekty grupowe były bardziej produktywne 👥

Możesz bezproblemowo udostępniać zawartość swoich tablic innym osobom, a nawet zapraszać ich do współpracy. Zaproszenia można wysyłać pocztą e-mail, komunikatorami lub innymi mediami.

Pozwala to na burze mózgów w czasie rzeczywistym, aby zwiększyć produktywność i osiągnąć więcej w krótszym czasie. Jest idealny do sesji nauki grupowej, projektów i innych celów.

Użytkownicy mogą wymieniać się pomysłami, dodawać notatki, tworzyć szkice, rozpoczynać rozmowy Facetime i być świadkami, jak rozwija się magia zbiorowej kreatywności.

Jeśli chcesz po prostu wyeksportować tablice zamiast dodawać współpracowników, możesz to zrobić, eksportując płótna jako pliki PDF, obrazy lub prezentacje. Ta funkcja jest świetna, gdy musisz zaprezentować potencjalnemu klientowi na zajęciach, spotkaniu lub w domu.

#6. Błyskawicznie realizuj swoje pomysły 🌟

Freeform jest bardzo odpowiedni dla osób z wyczuciem kreatywności. Jeśli wędrujesz po pustych ścianach i wpadasz na najlepsze pomysły, dobrze jest jak najszybciej je zapisać.

Dzięki Freeform zyskujesz przestrzeń do zbierania i selekcjonowania ich, gdy tylko przyjdą Ci do głowy. Możesz tworzyć dedykowane płótna dla różnych pomysłów i wypełniać je tekstem oraz wieloma elementami wizualnymi, aby uwolnić swoją kreatywność.

Zawsze, gdy chcesz wprowadzić te pomysły w życie lub po prostu potrzebujesz przypływu inspiracji, możesz wrócić do swojej wyselekcjonowanej kolekcji w aplikacji i kontynuować ją stamtąd.

Kompatybilność Freeform

Jeśli dużo słyszałeś o Freeform od użytkowników iPada, ale nigdy nie doświadczyłeś tego z pierwszej ręki, z przyjemnością dowiesz się, że aplikacja uwolniła się z kajdan iPada i jest teraz dostępna na innych urządzeniach Apple jako Dobrze.

Jest całkowicie darmowy i kompatybilny z następującymi urządzeniami:

 • iPhone z systemem iOS 16.2 lub nowszym
 • iPadOS z systemem 16.2 lub nowszym
 • MacOS z systemem Ventura 13.1 lub nowszym

Możesz także używać Apple Pencil z Freeform, jeśli masz iPada.

Jak korzystać z Freeform

Być może wiesz już, że możesz robić wiele różnych rzeczy za pomocą Freeform. Możesz zaplanować następną podróż, stworzyć scenorys, zaprojektować plan miejsc i nie tylko. Dowiedzmy się dogłębnie, jak z niego korzystać.

Zanim zaczniemy, musisz wiedzieć, że nie ma możliwości pobrania Freeform na Maca. Jedynym sposobem, aby to uzyskać, jest aktualizacja komputera Mac. Gdy tylko zaktualizujesz system do wersji MacOS Ventura 13.1 lub nowszej, aplikacja zostanie automatycznie zainstalowana i znajdziesz ją na Launchpadzie.

Zacznij od otwarcia aplikacji Freeform z Launchpada.

Po lewej stronie zobaczysz cztery zakładki.

 • Wszystkie tablice: Wyświetla wszystkie tablice w jednym miejscu
 • Ostatnie: Wyświetla tylko ostatnio utworzone tablice
 • Udostępnione: wyświetla tablice udostępnione innym osobom
 • Ulubione: Wyświetla tablice, które dodałeś do ulubionych

Aby utworzyć nową tablicę, przejdź do All Boards i kliknij tę ikonę.

Zobaczysz otwarte płótno. Tutaj będzie wykonywana cała Twoja praca.

Na górze zobaczysz pasek narzędzi z pięcioma narzędziami do różnych celów.

Korzystając z nich możesz:

 • Dodaj karteczki samoprzylepne
 • Twórz kształty
 • Twórz linie
 • Użyj narzędzia Pióro
 • Dodaj pole tekstowe
 • Wstaw zdjęcia/filmy/linki
 • Dodaj plik

W zależności od wymagań, w tych narzędziach znajdziesz prawie wszystko. Załóżmy na przykład, że chcę stworzyć storyboard do filmu krótkometrażowego. Oto jak będzie wyglądał efekt końcowy:

Zauważysz, że dodałem tytuł, kilka zdjęć, pola tekstowe i strzałki, które doskonale opisują sceny, które chcę stworzyć.

Podobnie możesz urzeczywistnić swoje pomysły dzięki Freeform i wykorzystać go do dowolnego celu.

Przypadki użycia formy swobodnej

Ponieważ Freeform jest bardzo wszechstronny, możesz go używać do wielu różnych celów. Oto niektóre z wielu przypadków użycia tej aplikacji:

# 1. Jako student 🧑‍🎓

Freeform może zmienić sposób gry, jeśli jesteś studentem na uniwersytecie lub w szkole. Możesz go używać do tworzenia różnych plansz i traktować je jako zeszyty do każdego tematu. Możesz robić notatki, rysować elementy, nagrywać i wstawiać dźwięk, dołączać zdjęcia i nie tylko.

Może ci bardzo pomóc w śledzeniu niezbędnych materiałów do nauki.

#2. Jako osoba kreatywna 👩‍🎨

Jeśli jesteś artystą, projektantem, redaktorem lub regularnie oddajesz się kreatywności, Freeform pomoże Ci bez wysiłku wyrazić siebie. Możesz szkicować swoje pomysły, tworzyć mapy myśli, tworzyć scenorysy i ożywiać swoją wyobraźnię.

Ma wiele narzędzi do rysowania i konfigurowalnych elementów, w tym kolory do wyboru. A ponieważ ta aplikacja jest całkowicie cyfrowa, możesz wprowadzić tyle poprawek, ile chcesz, bez tworzenia bałaganu z pokruszonymi papierami.

#3. Jako dietetyk 🍎

Niezależnie od tego, czy jesteś dietetykiem dla siebie, czy dla swoich klientów, możesz używać Freeform do tworzenia planów posiłków, organizowania przepisów, tworzenia list zakupów itp. Tworzenie instrukcji krok po kroku dla całego planu jest dziecinnie proste dzięki tej aplikacji i pozwala tworzyć różne tablice dla różnych przepisów.

#4. Jako właściciel firmy 👨‍💼

Ponieważ zarządzanie i prowadzenie odnoszącego sukcesy biznesu nie jest najłatwiejszym zadaniem na świecie, każda pomoc może okazać się pomocna. W takim przypadku aplikacja Freeform pozwoli Ci bezproblemowo tworzyć biznesplany, mapy drogowe, cele i nie tylko.

Możesz wrzucić do niego wszystkie swoje przemyślenia i pomysły i przedstawić je w atrakcyjny wizualnie sposób. I oczywiście umożliwia także dodawanie członków zespołu jako współpracowników.

#5. Do planowania wydarzeń 🎉

Freeform może być niezwykle przydatny dla planistów wydarzeń lub osób, które organizują wydarzenia, planują wycieczki, zarządzają projektami itp. Możesz tworzyć osobne tablice dla różnych wydarzeń, ustawiać przypomnienia, tworzyć zadania i nie tylko.

Pomoże Ci zawsze być na szczycie swoich planów, zapewniając, że statek nie zatonie w ostatniej chwili.

#6. Do samodoskonalenia 🏋️

Słuszne jest założenie, że Freeform to bezpieczne miejsce do zapisywania swoich myśli, tworzenia planów samodoskonalenia i dążenia do swoich celów, jakbyś płonął🔥. Niezależnie od tego, czy chodzi o utratę wagi, uzyskanie sześciopaku mięśni brzucha, czy zdobycie większej pewności siebie, możesz stworzyć plany krok po kroku, które pomogą Ci się tam wspiąć.

W skrócie, niezależnie od tego, czy jesteś studentem, profesjonalistą, czy kimś, kto kocha porządek i porządek w życiu, Freeform to aplikacja dla Ciebie. Ma tam coś dla każdego.

Dzięki funkcjom, które zapewnia całkowicie za darmo, jest niezbędnym elementem komputera Mac i innych urządzeń Apple.

Alternatywa dla Freeform dla użytkowników systemu Windows

Jeśli spodobało Ci się to, co przeczytałeś o Freeform, ale nie masz urządzenia Apple, mam dla Ciebie rozwiązanie. Istnieje fantastyczna alternatywa dla Freeform dla użytkowników systemu Windows i nazywa się Microsoft Whiteboard.

Umożliwia burze mózgów, współpracę z innymi, organizowanie bardziej efektywnych spotkań i robienie znacznie więcej.

Jedną z najbardziej niezwykłych rzeczy w tej aplikacji jest to, że otrzymujesz ponad 60 szablonów, które znacznie przyspieszają proces twórczy. Jest identyczny z Freeform, więc nie poczujesz, że coś tracisz.

Niektóre osoby mogą nie chcieć używać zarówno Freeform, jak i Microsoft Whiteboard, a jeśli należysz do tych osób, możesz wypróbować kilka świetnych alternatyw. Te narzędzia są oparte na chmurze i mają wiele przydatnych funkcji.

# 1. Miro

Miro to platforma wizualna, której zaufało ponad 50 milionów użytkowników, w tym HP i BestBuy. Pomaga przekształcić pomysły w sensowną treść i przekształcić je w praktyczne kroki.

Ponieważ jest oparty na chmurze, możesz go używać na dowolnym urządzeniu i systemie operacyjnym. Oto kilka z wielu funkcji tego narzędzia:

 • Bezproblemowe opcje współpracy
 • Ponad 100 integracji, w tym Zoom i Dokumenty Google
 • Ponad 1000 szablonów gotowych do użycia

Możesz łatwo przeprowadzać burze mózgów, planować wydarzenia, tworzyć diagramy i wiele innych zadań.

#2. LucidSpark

Uzyskaj absolutną swobodę tworzenia planów, robienia notatek i osiągania celów za pomocą LucidSpark.

Nadaje się do każdego celu, od zwykłego po bardzo profesjonalny. Możesz korzystać z opcji współpracy, integracji i innych cennych funkcji oprócz super elastycznego płótna.

Myśli końcowe

Jak to mówią: „kuj żelazo póki gorące”. Właśnie to pomaga Freeform. Pozwala uchwycić i zrealizować najśmielsze pomysły, aby osiągnąć cel.

Cała idea Freeform polega na tym, aby pomóc Ci przenieść całą kreatywność i proces myślowy z mózgu na płótno, aby lepiej uchwycić treść.

Pamiętaj, aby korzystać z tej w 100% bezpłatnej aplikacji na komputerze Mac i innych urządzeniach Apple, aby uwolnić swój pełny potencjał twórczy i zrewolucjonizować sposób burzy mózgów.

Następnie sprawdź te bezpłatne rozszerzenia Chrome, które zwiększą Twoją produktywność i osiągną więcej w krótszym czasie.

x