Bezstronne spojrzenie na ich zastosowania i ryzyko

Bezpłatna sieć VPN to rzeczywiście jeden z najbardziej kontrowersyjnych tematów. Z jednej strony ludzie radzą trzymać się od tego z daleka jak ognia, a z drugiej strony jedno wyszukiwanie w Google daje setki wyników rekomendujących najlepsze darmowe VPN.

Czy rada, aby unikać bezpłatnych VPN, to tylko spisek firm premium VPN? Czy istnieją rzeczywiste praktyczne zastosowania bezpłatnych sieci VPN? Cóż, dzisiaj zamierzam bezstronnie przyjrzeć się darmowym VPNom, nie próbując zadowolić władców VPN premium ani narażać bezpieczeństwa użytkowników w Internecie.

W tym poście opowiem o dobrych i złych stronach darmowych VPN oraz o tym, czemu służą.

Darmowe VPN: istnienie i wyzwania

Użytkownicy uwielbiają darmowe oprogramowanie, dlatego prawie wszystkie kategorie oprogramowania zawierają aplikacje, które są całkowicie bezpłatne. Zapotrzebowanie na darmową sieć VPN jest dziesiątki razy większe niż na płatną lub premium usługę VPN, przynajmniej według liczby wyszukiwarek Google. Zatem istnienie bezpłatnej sieci VPN jest koniecznością.

Dlaczego jednak bezpłatne sieci VPN mają kontrowersyjną reputację? To znaczy, darmowe programy zawsze istniały i będą istnieć. Dlaczego więc bezpłatna sieć VPN to tak wielka sprawa? Odpowiedź leży w tym, jak to działa w porównaniu ze zwykłym darmowym oprogramowaniem. Porównajmy:

Darmowe aplikacje vs. Darmowe VPN

Nic nie powstaje za darmo. Oprócz pracy programisty nad aplikacją aplikacja wymaga dedykowanej witryny internetowej lub innych źródeł do dystrybucji. Hosting to jeszcze większy wydatek, jeśli jest to narzędzie internetowe, takie jak narzędzie do edycji zdjęć.

Większość programistów może zarobić wystarczającą ilość pieniędzy dzięki darowiznom i być może reklamom w witrynie, aby uruchamiać te aplikacje za darmo. Hosting nie jest taki drogi, a nawet zarabiają wystarczająco dużo, aby uzasadnić wykonaną pracę.

Jednak VPN zależy od serwerów fizycznych. Większość usług VPN zapewnia wiele serwerów w jednym kraju ze wsparciem dla kilkudziesięciu krajów. Na przykład NordVPN ma łącznie 5880 serwerów, a ExpressVPN ma także tysiące serwerów w ponad 105 krajach.

Zakładanie nowej firmy VPN nie jest tak proste, jak trzeba wdrożyć serwery fizyczne i zarządzać nimi w kilkudziesięciu krajach lub zapłacić za serwery zewnętrznym dostawcom. Przepustowość i stabilność to inne kwestie wymagające dobrych serwerów, które z łatwością mogą kosztować znacznie ponad 200 USD miesięcznie za pojedynczy serwer.

Przy tak kosztownych wymaganiach bezpłatna sieć VPN nie jest w stanie utrzymać się z darowizn lub innych zwykłych metod monetyzacji. Różnica w wydatkach i zyskach jest tak duża, że ​​darmowa sieć VPN nigdy nie będzie w stanie zaoferować lepszej usługi niż płatna sieć VPN. Nawet przeciętna usługa wymaga dodatkowych metod monetyzacji, a niektóre z nich są nielegalne.

Zła strona darmowych VPN

Darmowe VPN są tak złe, że nie mogę ich nawet porównać z płatnymi VPN, ponieważ jedyną przewagą, jaką mają nad nimi, jest cena. Zanim przejdziemy do uzasadnienia bezpłatnego korzystania z VPN, ważne jest, aby poznać złe strony bezpłatnych VPN.

Poniżej znajduje się kilka zauważalnych wad bezpłatnych sieci VPN, które możesz rozważyć przed skorzystaniem z nich.

Mniejsza prędkość

Aby obniżyć koszty, bezpłatne sieci VPN korzystają z mniejszej liczby serwerów, przez co serwery łatwo ulegają przeciążeniu i osiągają limity przepustowości. Niektórzy nawet korzystają z serwerów współdzielonych. Chociaż wszystkie sieci VPN spowalniają prędkość Internetu, bezpłatne sieci VPN mają znacznie większy wpływ.

Ograniczenia danych i serwerów

Niezależnie od tego, czy korzystasz z całkowicie darmowej sieci VPN, czy darmowej wersji premium VPN, z pewnością będzie ona miała ograniczenia. Będziesz mieć dostęp tylko do kilku serwerów, głównie w popularnych krajach, a bezpłatne sieci VPN mają limity danych, aby oszczędzać przepustowość lub zachęcać do aktualizacji.

Niektóre bezpłatne sieci VPN wyświetlają reklamy

Niektóre bezpłatne usługi VPN umożliwiają zarabianie na reklamach. Po włączeniu VPN zacznie wyświetlać wyskakujące reklamy, a nawet otwierać reklamy na kartach przeglądarki. Może to być naprawdę denerwujące, a większość takich sieci VPN jest bardzo agresywna w przypadku reklam.

Mogą gromadzić i sprzedawać dane osobowe

Dane użytkowników są niezwykle cenne i cieszą się dużym zainteresowaniem w celach reklamowych. Niektóre bezpłatne sieci VPN mogą gromadzić Twoje dane w celu ich wykorzystania lub sprzedawać je stronom trzecim w celu zarabiania pieniędzy. Bezpłatne sieci VPN mogą to robić, nawet jeśli ich polityka prywatności nie mówi o zasadach dotyczących logów. Zwykle takie praktyki ujawniają się w przypadku naruszeń danych, takich jak Naruszenie danych UFO VPN.

Brak zaawansowanych funkcji

Większość bezpłatnych sieci VPN ma jedynie opcję wyboru serwera i uruchomienia/zatrzymania VPN. Brakuje im zaawansowanych funkcji, takich jak dzielone tunelowanie, a nawet niektórych niezbędnych, takich jak wyłącznik awaryjny. To sprawia, że ​​nadają się tylko do podstawowego użytku, a nie jako niezawodne rozwiązanie bezpieczeństwa.

Niespójna obsługa

Przeciążone serwery mogą prowadzić do awarii i rozłączeń serwerów, co stanowi duży problem, jeśli używasz VPN specjalnie do ukrywania swojej lokalizacji.

Jeśli VPN rozłączy się podczas użytkowania, może ujawnić Twoje IP źródłu. Nie pomaga również to, że bezpłatne sieci VPN nie mają wyłącznika awaryjnego chroniącego w takich scenariuszach.

Nie wspominając, częste rozłączenia mogą być denerwujące, szczególnie jeśli używasz VPN do gier.

Może zawierać złośliwe oprogramowanie

Istnieje duże zapotrzebowanie na VPN i niewiele dobrych darmowych opcji VPN. To sprawia, że ​​jest to dobry produkt dla hakerów do składania fałszywych obietnic i infekowania urządzeń złośliwym oprogramowaniem.

To, co może wydawać się nieszkodliwą siecią VPN, może zainfekować Twoje urządzenie niebezpiecznym złośliwym oprogramowaniem. Niektóre bezpłatne sieci VPN zapewniają nawet usługę VPN wraz z ukrytym złośliwym kodem w celu kradzieży informacji lub wydobywania kryptowaluty.

Brak obsługi klienta

Bezpłatne usługi VPN nie mają zespołu obsługi klienta, który rozwiązywałby problemy techniczne i zazwyczaj nawet nie odpowiadają na Twoje pytania dotyczące usługi. Może to nie być wielka sprawa, ponieważ darmowe VPN zapewniają już dość podstawowe usługi, ale warto o tym wspomnieć, ponieważ premium VPN zazwyczaj mają dobre wsparcie.

Praktyczne zastosowanie darmowych VPN

Jeśli spojrzymy na wszystkie powyższe wady bezpłatnych sieci VPN, każdy może dojść do wniosku, że nie warto z nich korzystać. Dzieje się tak jednak tylko dlatego, że wspólnie patrzymy na wszystkie negatywy i zakładamy, że nie ma żadnych niezawodnych bezpłatnych sieci VPN.

Chociaż prawdą jest, że bezpłatne sieci VPN będą miały te wady, nie oznacza to, że będą miały wszystkie te problemy w tym samym czasie.

Na przykład bezpłatna sieć VPN może śledzić i przechowywać Twoje dane, ale to nie znaczy, że będzie Cię również bombardować reklamami. Ponadto niektóre bezpłatne sieci VPN mają bardzo ograniczoną liczbę serwerów, ale oferują bardzo niezawodne połączenie, np. VPN w przeglądarce Opera.

Jeśli wybierzesz odpowiednią darmową sieć VPN do swoich potrzeb, darmowa sieć VPN może mieć wiele zastosowań. Poniżej wymieniam niektóre zastosowania VPN, w których darmowa VPN jest więcej niż wystarczająca; nie będziesz potrzebować premium VPN.

#1. Ukryj swoją tożsamość

OK, załóżmy, że bezpłatna sieć VPN może w tajemnicy śledzić Twoją aktywność i być może także Cię zidentyfikować. Jednak w przypadku niektórych osób problemem nie jest bycie śledzonym; chodzi o bycie śledzonym przez konkretny podmiot.

Jeśli nie chcesz, aby konkretna witryna lub usługa online Cię identyfikowała, bezpłatna sieć VPN w zupełności wystarczy, aby zaszyfrować Twój ruch. Jestem pewien, że niektórzy użytkownicy będą skłonni zaakceptować śledzenie przez firmę VPN, jeśli chroni ona ich przed konkretnymi podmiotami, których chcą uniknąć.

Przecież w porównaniu z obszerną historią śledzenia Google ten kompromis może niektórym nie wydawać się szczególnie niepokojący.

#2. Jest dobry do jednorazowych przypadków użycia

Być może nie będziesz potrzebować VPN przez cały czas, ale wiele razy możesz stanąć przed koniecznością korzystania z VPN. Na przykład często napotykam problemy z łataniem gier, ponieważ niektórzy twórcy gier ograniczają określony ruch w dni aktualizacji. Więc właśnie pobrałem darmową sieć VPN, aby załatać grę, a następnie ją później usunąłem.

Posiadanie płatnej sieci VPN byłoby marnotrawstwem, jeśli potrzebujesz VPN tylko oszczędnie, na przykład do odblokowania strony internetowej.

#3. Unikaj dławienia

Chociaż sieci VPN zmniejszają prędkość Internetu, ograniczanie prędkości przez dostawcę usług internetowych lub źródło pobierania może być znacznie gorsze. Nawet niektóre gry online zarządzają ruchem zgodnie z priorytetem lokalizacji, aby zmniejszyć obciążenie serwerów. Wiele takich problemów można rozwiązać, jeśli korzystasz z bezpłatnej usługi VPN z dobrą szybkością.

Ponieważ VPN może ukryć Twój ruch i lokalizację przed innymi, może zapobiec ograniczaniu przepustowości na podstawie lokalizacji lub treści. W przypadku pobierania i przesyłania strumieniowego w przeglądarce przeglądarka Opera z wbudowaną siecią VPN działa dobrze dla mnie. Jednak w przypadku sieci VPN obejmującej cały system operacyjny polecam Miejski VPN darmowa wersja, jeśli nie chcesz darmowej sieci VPN P2P.

#4. Uzyskaj dostęp do treści objętych ograniczeniami geograficznymi

Dostęp do treści objętych ograniczeniami geograficznymi jest prawdopodobnie najczęstszym zastosowaniem bezpłatnych sieci VPN. O ile korzystasz z niezawodnej, darmowej sieci VPN, która nie infekuje Twojego urządzenia złośliwym oprogramowaniem i nie wyświetla reklam, darmowa sieć VPN wystarczy, aby odblokować strony internetowe lub serwisy streamingowe,

Sieci VPN, o których wspomniałem powyżej, są do tego więcej niż wystarczające. Chociaż Atlas VPN ma również ładną, nieograniczoną, bezpłatną wersję z bardzo dużą szybkością, jeśli chcesz VPN do przesyłania strumieniowego.

#5. Bezpiecznie łącz się z publiczną siecią Wi-Fi

Aby połączyć się z publiczną siecią Wi-Fi, niekoniecznie potrzebujesz ochrony premium VPN. Większość popularnych bezpłatnych sieci VPN (takich jak te powyżej) korzysta z szyfrowania AES-256 w celu zabezpieczenia połączenia. To wystarczy, aby uniemożliwić hakerowi zobaczenie Twojego ruchu w publicznej sieci Wi-Fi.

#6. Przetestuj VPN

Nie powinieneś wyjmować karty kredytowej, zanim nie dowiesz się, jak VPN będzie działać dla Twoich potrzeb. Niestety większość płatnych sieci VPN wymaga podania danych karty nawet w przypadku bezpłatnego okresu próbnego. Bezpłatna sieć VPN może pomóc Ci przetestować wody i sprawdzić, czy jest przydatna dla Twoich potrzeb.

Na przykład, jeśli chcesz, aby VPN zmniejszał ping w grach, bezpłatna sieć VPN może pomóc sprawdzić, czy będzie to miało znaczenie, czy nie.

Darmowe VPN: używać czy nie używać

Dopóki korzystasz z niezawodnej bezpłatnej usługi VPN, może ona mieć wiele zastosowań. Szczerze mówiąc, złośliwe oprogramowanie i wyświetlanie reklam to bardzo rzadkie strategie zarabiania na VPN. Istnieje wiele bezpłatnych sieci VPN, które nie muszą popadać w takie skrajności, aby utrzymać się na rynku. Do podstawowej funkcji ukrywania adresu IP i zabezpieczania połączenia wystarczy darmowa sieć VPN.

Jeśli jednak nie możesz podjąć ryzyka ze względu na bezpieczeństwo i anonimowość – jak w środowisku korporacyjnym – VPN premium jest koniecznością. Mają nie tylko zaawansowane funkcje bezpieczeństwa, ale obecnie wiele z nich jest wyposażonych w serwery oparte na pamięci RAM, na których rejestrowanie danych jest niemożliwe, jak NordVPN i ExpressVPN.