Co oznacza „AFK” i jak go używasz?

Prawdopodobnie widziałeś już AFK. Być może współpracownik zrobił sobie przerwę w łazience i wysłał wiadomość o treści „brb afk”. Być może widziałeś również ten termin w grze online. Wyjaśnimy, co to oznacza i jak możesz z niego korzystać.

Co to znaczy

AFK oznacza „z dala od klawiatury”. Wskazuje, że ktoś opuścił komputer lub urządzenie i tymczasowo nie może odpowiadać na wiadomości. Może również oznaczać, że ktoś całkowicie przeszedł w tryb offline.

Zwykle jednak, gdy ktoś wpisuje „AFK”, sugeruje, że wkrótce wróci. Niektóre codzienne sytuacje, w których korzystasz z AFK, obejmują toaletę, zaplanowaną przerwę lub otwieranie drzwi. Jest również często używany z „BRB” (zaraz z powrotem). Dlatego często zobaczysz wiadomości o treści „brb afk”.

Kiedy jest używany do opisania kogoś innego, oznacza to, że osoba jest nieaktywna lub offline. Jeśli stwierdzisz, że ktoś jest AFK, możesz nie mieć pojęcia, kiedy i czy wróci.

Początki AFK

Pomarańczowy kubek do kawy z

Podobnie jak wiele nieformalnych akronimów internetowych, AFK wywodzi się z internetowych czatów IRC w latach 1980-90. Ludzie używali go, aby inni na czacie wiedzieli, że będą z dala od komputera. Często robiono to, aby uniemożliwić tym, z którymi rozmawiali, wylogowanie się.

Dziś oczywiście możesz wysłać komuś wiadomość i oczekiwać odpowiedzi w dowolnym momencie. Jednak wtedy ludzie nie opuszczali komputerów przez cały dzień ani nie byli stale podłączeni do Internetu. Dlatego powiadomienie kogoś, że będziesz AFK, uznano za uprzejme.

Kiedy pojawiły się aplikacje do obsługi wiadomości błyskawicznych, takie jak AIM i Yahoo Messenger, umożliwiły one użytkownikom umieszczanie statusu pod nazwą użytkownika, wskazującego na ich aktualny nastrój lub sytuację. Ludzie często używali określenia „AFK” jako swojego statusu, co stało się synonimem zajętości.

Najstarszy wpis dotyczący AFK w dniu Słownik miejski powstał w 2002 roku, gdzie jest zdefiniowany jako „z dala od klawiatury”. Od tego czasu termin ten stał się powszechnym terminem internetowym, głównie ze względu na rozwój społeczności graczy.

AFK w grach online

Zestaw słuchawkowy do gier siedzi na pustym krześle komputera

AFK zyskał szeroką popularność, gdy ludzie zaczęli go używać w grach MMORPG (Massively Multiplayer Online Role-Playing Games), takich jak World of Warcraft.

Jednak w przeciwieństwie do czatów, w grach AFK jest częściej używany do opisywania graczy, którzy są nieaktywni lub aktualnie nie grają. Na przykład, jeśli czyjś awatar w grze zostanie na chwilę zamrożony, inny gracz może powiedzieć, że ta osoba jest AFK. Nagłe przejście do AFK w grze może być bardzo szkodliwe, zwłaszcza jeśli ktoś nie wskaże wcześniej, że musi się wylogować.

Gracze AFK powodują znaczną frustrację wielu graczy. Szczególnie w zespołowych, konkurencyjnych grach MMO, takich jak Dota 2 czy Overwatch, drużyny z graczami, którzy nagle stają się nieaktywni, znajdują się w bardzo niekorzystnej sytuacji. Może nawet spowodować, że drużyna będzie musiała opuścić mecz.

Dlatego wiele gier ma systemy, które zawierają kary lub ograniczenia gry; mają na celu odwieść graczy od nagłego przejścia do AFK.

AFK jest również szeroko stosowany wśród graczy podczas transmisji na żywo na Twitchu. Jeśli ktoś transmituje na żywo i opuszcza komputer, często umieszcza powiadomienie na ekranie, wskazując, że jest AFK. Uczestnicy czatu na żywo poinformują następnie każdego, kto dołączy, że streamer jest AFK.

Jak korzystać z AFK

Ponieważ AFK to zwyczajny termin internetowy, najlepiej unikać używania go w sytuacjach zawodowych. Niektóre synonimy, których możesz użyć zamiast tego, są nieaktywne, offline lub wylogowane.

Jeśli jednak chcesz go używać w swobodnych czatach online, poniżej znajduje się kilka przykładów AFK w akcji:

“Going AFK. Wrócę za pięć.
„Nie idź nagle do AFK, bo możesz uzyskać tymczasowy limit czasu gry”.
„Myślę, że nasze wsparcie to AFK. Czy powinniśmy zakończyć ten mecz? ”
„John poszedł na chwilę do AFK, żeby zaczerpnąć powietrza”.

Chcesz dowiedzieć się więcej o slangu internetowym? Koniecznie sprawdź nasze poprzednie posty na temat NVM i YMMV. W mgnieniu oka staniesz się ekspertem od internetowego slangu!