Co oznacza dla Ciebie pojawienie się wiadomości RCS na iPhone’ach

  • Wdrożenie RCS przez Apple zapewni lepszą interoperacyjność na różnych platformach, zapewniając ulgę użytkownikom próbującym wysyłać SMS-y między urządzeniami z Androidem i iOS.
  • RCS oferuje znaczące ulepszenia w stosunku do wiadomości SMS i MMS, w tym potwierdzenia odczytu, wskaźniki pisania, wysokiej jakości przesyłanie multimediów oraz możliwość wysyłania wiadomości przez komórkową transmisję danych lub Wi-Fi.
  • Chociaż iMessage pozostanie głównym i najbezpieczniejszym sposobem komunikacji z innymi użytkownikami Apple, RCS będzie dostępny obok SMS-ów i MMS-ów.

Ku zaskoczeniu wszystkich, Apple ogłosił, że wdroży protokół przesyłania wiadomości RCS (Rich Communication Services) poprzez aktualizację oprogramowania jeszcze w 2024 roku. Ale co to oznacza dla właścicieli iPhone’ów próbujących wysyłać SMS-y do użytkowników innych firm?

W tym miejscu omówimy wszystko, co musisz wiedzieć o planach Apple dotyczących obsługi RCS i wpływie, jaki może to mieć na dalsze korzystanie z wiadomości.

Jak RCS wpłynie na Twoje wrażenia z przesyłania wiadomości?

Jak wynika z oświadczenia przekazanego do 9 do 5Mac przez rzecznika Apple, integracja RCS umożliwi lepszą interoperacyjność na różnych platformach. Choć decyzja Apple o wsparciu RCS została podjęta pod presją organów regulacyjnych, przynosi ona znaczną ulgę użytkownikom zmagającym się z wyzwaniami związanymi z wysyłaniem SMS-ów między urządzeniami z Androidem i iOS.

Jak dotąd konwencjonalne podejście do komunikacji między iPhonem a urządzeniem z Androidem polega na korzystaniu z wiadomości SMS lub MMS, co ma kilka wad, które protokół RCS ma rozwiązać. Na początek możesz skorzystać między innymi z potwierdzeń odczytu, wskaźników pisania, wysokiej jakości transferów multimediów oraz możliwości wysyłania i odbierania wiadomości przez komórkową transmisję danych lub Wi-Fi.

Chociaż obecnie w RCS brakuje kompleksowego szyfrowania, w przeciwieństwie do iMessage, Apple wyraził swoje zaangażowanie we współpracę z GSMA w celu ulepszenia funkcji bezpieczeństwa protokołu.

Warto zauważyć, że debata pomiędzy zielonymi i niebieskimi bąbelkami będzie trwała, ponieważ iMessage pozostanie głównym sposobem komunikacji z innymi użytkownikami Apple. Oczekuje się, że RCS będzie domyślną opcją do przesyłania wiadomości między platformami podczas działania razem z SMS-ami i MMS-ami, które według Apple będą dostępne jako opcja zastępcza w razie potrzeby.

RCS usprawni komunikację międzyplatformową

Zastosowanie protokołu przesyłania komunikatów RCS nie tylko zapoczątkuje nową erę dynamicznego przesyłania komunikatów, ale także zapewni lepszą interoperacyjność. Wraz z rozwojem integracji Apple RCS w 2024 r. użytkownicy mogą spodziewać się płynnego przesyłania wiadomości między platformami, które dostosowują się do ich zmieniających się potrzeb komunikacyjnych.