Co oznacza „NSFW” i jak z niego korzystasz?

NSFW to dziwny, wszechstronny akronim internetowy, który znalazł się w artykułach internetowych i postach w mediach społecznościowych. Ale co oznacza NSFW, skąd się wziął i jak go używasz? Nie martw się – ten artykuł to SFW.

Niebezpieczne dla pracy

Akronim NSFW oznacza „nie jest bezpieczny w pracy”. Prawidłowe użycie NSFW jest ostrzeżeniem, które wskazuje łącze do strony internetowej, wideo, zdjęcia lub klipu audio zawierającego nieodpowiednie treści. Chociaż słowo to jest zwykle kojarzone z pornografią, często jest używane jako etykieta ostrzegawcza przed treściami zawierającymi przemoc, wulgarne, obraźliwe lub nawet politycznie.

Pomimo swojego dosłownego znaczenia (nie jest bezpieczny w pracy), akronim NSFW jest używany, aby uchronić Cię od wszelkiego rodzaju publicznego wstydu (lub, wiesz, przed traumatyzowaniem twoich dzieci). Możesz go zobaczyć w tytule filmu YouTube, w nagłówku wiadomości e-mail lub przed wychodzącym linkiem w witrynie internetowej lub artykule z wiadomościami.

W niektórych przypadkach NSFW jest używane do wskazania, że ​​strona internetowa może sprawić, że poczujesz się niekomfortowo – tak szerokie jest słowo, z którym mamy do czynienia. W takich sytuacjach NSFW czasami towarzyszy „słowo wyzwalające” lub „TW”. Na przykład film zawierający szczegółowe obrazy wojny może być oznaczony jako „NSFW TW: wojna” lub coś w tym stylu.

Etymologia NSFW

Unikanie nieodpowiednich treści było kiedyś stosunkowo łatwym zadaniem. Filmy miały ocenę R, brudne czasopisma były oznaczone jako takie, a The Maury Show rozpoczął się od ostrzeżenia, że ​​należy jak najszybciej wyrzucić dzieci z pokoju.

Ale w dobie internetu każdy może tworzyć treści. I jak można się spodziewać, ludzie rzadko odczuwają potrzebę oznaczania swoich zdjęć, filmów i stron internetowych jako nieodpowiednich. (Aby być uczciwym, ludzie zazwyczaj publikują swoje „nieodpowiednie” treści w społecznościach, w których są one rzeczywiście uważane za odpowiednie.

Mały chłopiec zasłania oczy siostrze przed komputerem.

Z tego punktu widzenia NSFW wygląda jak współczesne wcielenie „Ten program zawiera sceny, które mogą urazić niektórych widzów”. I chociaż może tak jest teraz używane, słowo to faktycznie powstało jako odpowiedź na bardzo specyficzny problem.

Jak donosi VICE, słowo NSFW wywodzi się z kultury forum Snopes.com. W 1998 roku na forum pojawiła się kobieta, skarżąc się, że użytkownicy powinni oznaczać nieodpowiednie posty jako „NFBSK” – „nie dla brytyjskich dzieci w wieku szkolnym”. Może powinna była kupić kopię pliku Oprogramowanie Net Nanny.

W każdym razie ta skarga zmieniła się w żart Snopesa, który był tak cholernie zabawny, że Snopes postanowił założyć forum NFBSK. (Nie zawracaj sobie głowy szukaniem; to w zasadzie całoroczny odcinek South Park.)

NFBSK został spopularyzowany jako żart, ale dotyczył poważnego problemu, którego nie można opisać innymi słowami. Internet jest brudny, ale jest wszędzie. Z biegiem czasu NFBSK powoli przedostawał się do niezliczonych fora i pokoje rozmów. Uproszczony do „NSFW” i hej, teraz jest w Webstera słownik!

Kiedy mówisz NSFW?

W przeciwieństwie do innych żargonów internetowych, użycie słowa NSFW jest bardzo łatwe. Możesz użyć go jako etykiety lub możesz użyć go jako dosłownego akronimu w zdaniu. To wszystko.

Jako etykieta NSFW jest przydatna tylko wtedy, gdy pojawia się przed wysyłanymi nieodpowiednimi treściami. Znajduje się w nagłówku wiadomości e-mail, postu na Reddicie lub stronie internetowej. I chociaż witryny takie jak YouTube lubią automatycznie odtwarzać filmy, dodanie „NSFW” do tytułu nieodpowiednich filmów jest nadal dobrym pomysłem.

Mężczyzna wygląda na zniesmaczonego.  Najwyraźniej otworzył nieoznakowane treści NSFW.

I tak, powinieneś to zrobić również w przypadku wiadomości tekstowych. Po prostu dodaj „NSFW” do wiadomości, które zawierają linki do nieodpowiednich treści. Jeśli dołączasz zdjęcia lub filmy do wiadomości, zapytaj odbiorcę, czy może odebrać zawartość NSFW, zanim naciśniesz ten przycisk wysyłania. (Jeśli uważasz, że to sprawi, że poczują się niekomfortowo, prawdopodobnie i tak nie powinieneś wysyłać im nieodpowiednich treści).

Jako dosłowny akronim, po prostu używasz NSFW tam, gdzie gramatycznie pasuje do „nie jest bezpieczny w pracy”. Jeśli ktoś wyśle ​​Ci na przykład link, możesz zapytać „Czy to NSFW?”

We wcześniejszej części artykułu wspomnieliśmy o wyrażeniu SFW (bezpieczny do pracy). Podobnie jak NSFW, słowo SFW może być używane jako etykieta lub jako dosłowny akronim. Możesz oznaczyć wiadomości, e-maile lub linki jako SFW, a także zadawać znajomym pytania, na przykład „Czy to jest SFW?”

Skoro już wiesz, jak rozpoznać i używać słowa NSFW, dlaczego nie poszerzyć swojego internetowego słownictwa o inne dziwaczne słowa? Podobnie jak NSFW, akronimy takie jak TLDR i FOMO
są regularnie używane w artykułach informacyjnych i w Twoich ulubionych mediach społecznościowych. Warto je znać i nie martw się, to SFW.

x