Udostępnij teraz w social media:

Masz opinię, którą chcesz się podzielić w internecie? Rozważ użycie akronimów IMO i IMHO. Oto, co mają na myśli i jak ich używać podczas następnej dyskusji online.

Co oni mają na myśli

IMO oznacza „moim zdaniem”, a IMHO oznacza „w mojej skromnej opinii” lub „w mojej uczciwej opinii”. W większości IMO i IMHO są wymienne. Zwykle są używane jako zrzeczenie się, aby wskazać czyjeś słowa nie powinny być traktowane jako fakt lub jako podstawa do podjęcia ważnej decyzji.

Oba można również użyć na początku lub na końcu zdania, w następujący sposób:

„IMHO, to zły produkt”.
„To zły produkt, IMO”.

Oba akronimy są również często wpisywane małymi literami „imo” i „imho”. Ich użycie jest podobne do YMMV (Twój przebieg może się różnić), ponieważ są najczęściej używane do wyrażania, że ​​opinie mogą się różnić w zależności od osoby.

Historia IMO i IMHO

Wyrażenia „moim zdaniem” i „moim skromnym zdaniem” były używane od setek lat, aby poprzedzić, że ktoś ma zamiar wyrazić swoje osobiste poglądy na jakiś temat. Akronimy jednak prawdopodobnie wywodzą się z wczesnych dni komunikacji internetowej i czatów.

Sprawdź -   Czym właściwie jest gra wideo „Gacha”?

W latach 80. i 90. ludzie mieli znacznie mniej miejsca na ekranie i mniejszą przepustowość, co wpłynęło na język używany na platformach takich jak internetowy czat przekaźnikowy (IRC). W rezultacie wiele zwrotów, w tym „moim zdaniem”, zostało skróconych do akronimów.

Obecnie IMO i IMHO są szeroko stosowane w całym Internecie, od forów dyskusyjnych i sekcji komentarzy po portale społecznościowe. Często pojawia się na Twitterze, gdzie ludzie często wchodzą w interakcję z dużą publicznością.

W tych ustawieniach IMO i IMHO są często używane jako wyłączenie odpowiedzialności, próbując zapobiec gniewnym komentarzom. Dlatego często można zobaczyć oba z nich używane w debatach i argumentach online, zwłaszcza jeśli temat jest otwarty na interpretację, na przykład subiektywna jakość filmu, książki lub gry.

Pokorny czy uczciwy?

Litera H w IMHO może oznaczać dwie różne rzeczy: pokorną lub uczciwą. Chociaż używają tej samej litery w akronimie, większość czytelników może rozpoznać, kiedy ktoś ma na myśli jedną lub drugą.

Pierwotne sformułowanie brzmiało „moim skromnym zdaniem”. Kiedy plakat oznacza „pokorny”, osoba ta próbuje wyrazić swoją opinię, nie udając arogancji. Potwierdza, że ​​inni powinni traktować swoje oświadczenie z przymrużeniem oka, ponieważ jest to tylko ich opinia, a nie fakt. Często jest używany po prostu przez uprzejmość, przez ludzi, którzy nie uważają się za ekspertów, lub przez kogoś, kto jest ekspertem, ale nie chce wyglądać na aroganckiego.

Sprawdź -   Jak dodać separatory do paska menu w systemie MacOS

Kiedy ktoś ma na myśli „uczciwy”, jego opinia może często wydawać się bardziej krytyczna lub surowa. IMHO w tym przypadku sugeruje, że nikt nie powinien obrażać się tym, co mówią, ponieważ są po prostu prawdomówni. To znaczenie może być synonimem akronimu TBH („szczerze mówiąc”), który jest czasami używany jako zastrzeżenie.

IMO vs. IMHO vs. IMNSHO

Chociaż IMO nie zawiera słowa „pokorny”, nadal nie oznacza to, że ktoś jest pewny swojej odpowiedzi. Dlatego w większości sytuacji IMO i IMHO są używane zamiennie. Jednak „moim skromnym zdaniem” zawsze okaże się mniej egoistyczny z tych dwóch.

Różnice między nimi są jeszcze bardziej widoczne w porównaniu z IMNSHO, co oznacza „moim niezbyt skromnym zdaniem”. Ten akronim jest znacznie mniej powszechny, ale czasami można go zobaczyć, gdy ktoś chwali się swoimi osiągnięciami lub doświadczeniami w Internecie.

Sprawdź -   Jak tworzyć formularze PDF z obliczeniami w programie Adobe Acrobat

IMNSHO ma zwykle na celu sprawienie, by czyjaś opinia wydawała się bardziej autorytatywna lub poważna. Zwykle jednak ma odwrotny skutek, ponieważ przechwalanie się generalnie zniechęca ludzi.

Jak korzystać z IMO i IMHO

Wyrażenie „moim skromnym zdaniem” jest powszechnie używane w języku angielskim od wieków. Używanie IMHO lub IMO w trybie online lub podczas wysyłania wiadomości znajomym i rodzinie jest w porządku i całkowicie do przyjęcia.

Możesz ich również używać w różnych sytuacjach, niezależnie od tego, czy omawiasz wiadomości, czy decydujesz, co zjeść na obiad. Możesz ich również używać w mediach społecznościowych i na forach dyskusyjnych, aby wyrazić swoją opinię na dowolny temat.

Oto kilka przykładów IMO i IMHO w akcji:

„IMO, nowe Call of Duty nie jest zbyt dobre”.
„Wygląda lepiej z niebieską kurtką zamiast zielonej, IMHO”.
„IMHO, to ciasto lepiej smakuje z miodem niż cukrem”.
„To najlepszy aparat fotograficzny, jaki można kupić, IMO”.

Jeśli chcesz poznać inne warunki online, zapoznaj się z naszymi przewodnikami po AFAIK i TLDR.