Co to jest kamera Deep Fusion w iPhonie 11?

Technologia Apple Deep Fusion Camera jest teraz dostępna dzięki iOS 13.2. Jeśli masz iPhone’a 11 lub iPhone’a 11 Pro, możesz użyć tej nowej technologii przetwarzania obrazu, aby robić lepsze zdjęcia. Oto jak to działa.

Co to jest Deep Fusion?

Smartfony nie są jeszcze kompletnym zamiennikiem profesjonalnych aparatów, ale Apple co roku ulepsza iPhone’a.

Ta funkcja jest dostępna w telefonach iPhone 11, iPhone 11 Pro i iPhone 11 Pro Max. Te telefony zostały wydane z systemem iOS 13. firmy Apple. Wprowadzono kilka znaczących ulepszeń w konfiguracji aparatu, w tym ulepszone czujniki, obiektyw ultraszerokokątny, tryb nocny i selfie w zwolnionym tempie. Jednak jednym ulepszeniem, które nie wyszło z pudełka z ich najnowszymi flagowcami, jest kamera Deep Fusion, wydana z rozszerzeniem Aktualizacja iOS 13.2 28 października 2019 r.

Phil Schiller z Apple opisał to jako „szaloną naukę fotografii obliczeniowej”. Podczas gdy wiele smartfonów robi wielkie postępy w kierunku poprawy jakości obrazu w bardzo ciemnym otoczeniu dzięki trybowi nocnemu i bardzo jasnemu otoczeniu z HDR, większość wykonywanych przez nas zdjęć znajduje się gdzieś pomiędzy. Aparat Deep Fusion ma za zadanie redukować szumy i znacznie poprawiać szczegółowość zdjęć wykonywanych w warunkach średniego i słabego oświetlenia, głównie w pomieszczeniach.

Aby zademonstrować, firma Apple wykorzystała kilka próbek osób noszących swetry – element garderoby, który często traci szczegóły na zdjęciach. Swetry i inne elementy na zdjęciach wykonanych aparatem Deep Fusion są bardziej szczegółowe i zachowują naturalną fakturę.

Jak to działa?

Według Apple nowy tryb wykorzystuje nowy chip A13 Bionic w telefonie iPhone 11 do „przetwarzania zdjęć piksel po pikselu, optymalizowania tekstur, szczegółów i szumów w każdej części zdjęcia”. Zasadniczo działa podobnie do Smart HDR aparatu iPhone’a, który wykonuje kilka zdjęć przy różnych ekspozycjach i łączy je, aby zmaksymalizować klarowność gotowego obrazu. Różnice dotyczą ilości informacji, które należy przetworzyć.

To, co robi Deep Fusion w tle, jest dość skomplikowane. Gdy użytkownik naciśnie przycisk migawki przy średnim oświetleniu, aparat natychmiast wykonuje dziewięć zdjęć: cztery krótkie zdjęcia, cztery obrazy wtórne i jedno zdjęcie z długim czasem naświetlania. Łączy długą ekspozycję z tym, co najlepsze wśród krótkich obrazów. Następnie procesor przechodzi piksel po pikselu i wybiera najlepsze elementy z obu, aby stworzyć możliwie najbardziej szczegółowe zdjęcie. Wszystko to odbywa się w ciągu jednej sekundy.

Po pierwszym zrobieniu zdjęcia natychmiast rozpoczyna się przetwarzanie końcowe obrazu w albumie. Więc zanim otworzysz rolkę aparatu, aby na nią spojrzeć, efekt będzie już zaimplementowany. Jest to możliwe dzięki chipowi A13 Bionic, który jest najsilniejszym procesorem, jaki kiedykolwiek zastosowano w komercyjnym smartfonie.

Jak uzyskać Deep Fusion na swoim iPhonie

Aby korzystać z Deep Fusion, potrzebujesz telefonu iPhone 11, iPhone 11 Pro lub iPhone 11 Pro Max. Prawdopodobnie będzie również kompatybilny z przyszłymi iPhone’ami, ale nie jest kompatybilny ze sprzętem w poprzednich iPhone’ach.

Twój iPhone również potrzebuje iOS 13.2. Jeśli działa na starszej wersji iOS, Deep Fusion nie będzie dostępne. Aby zaktualizować telefon, przejdź do Ustawienia> Ogólne> Aktualizacja oprogramowania. Upewnij się, że włączyłeś Wi-Fi.

Po zaktualizowaniu telefonu otwórz Ustawienia> Aparat i wyłącz opcję „Zdjęcia robione poza ramką”. Chociaż jest to przydatna funkcja, nie jest kompatybilna z trybem Deep Fusion.

Jak korzystać z kamery Deep Fusion

Jedną z innych funkcji wprowadzonych przez Apple w tym roku jest tryb nocny, który wykorzystuje wiele zdjęć, aby uzyskać najjaśniejszy obraz. Jest dostępny za pomocą przełącznika w oprogramowaniu aparatu lub jest automatycznie aktywowany w bardzo ciemnych warunkach oświetleniowych.

W przeciwieństwie do trybu nocnego, użytkownik nie ma możliwości ręcznej aktywacji trybu Deep Fusion. Nie ma żadnego wskaźnika, że ​​jest włączony. Sztuczna inteligencja Apple automatycznie wykrywa, kiedy obraz najlepiej nadaje się do Deep Fusion i wykonuje zdjęcie w sposób niewidoczny dla użytkownika końcowego. Powodem tego jest to, że chcą, abyś mógł robić najlepsze zdjęcia w normalnych warunkach oświetleniowych bez martwienia się o to, który tryb wybrać.

Istnieje jednak kilka warunków, w których nie można używać kamery Deep Fusion. W tej chwili jest kompatybilny tylko z obiektywem szerokokątnym i teleobiektywem. Zdjęcia zrobione aparatem ultraszerokokątnym mają domyślnie Smart HDR, jeśli warunki oświetlenia są wystarczające.

Ponieważ przetwarzanie każdego zdjęcia zajmuje sekundę, nie jest ono zgodne z fotografią seryjną.

Skąd wiesz, że to działa?

Mężczyzna w swetrze z dzianiny - iPhone Deep Fusion

W wielu przypadkach nie możesz wiedzieć, czy Deep Fusion coś robi. Na papierze technologia to ogromny krok naprzód w fotografii mobilnej. W praktyce dla większości ludzi różnice mogą być nieco trudne do zauważenia. Jest to szczególnie ważne, jeśli nie porównujesz dwóch obrazów obok siebie.

Deep Fusion jest głównie zauważalne w obiektach z dużą ilością tekstur. Rzeczy takie jak włosy, szczegółowe tkaniny, teksturowane ściany, futro i niektóre produkty spożywcze będą bardziej szczegółowe, zwłaszcza jeśli je powiększysz. W związku ze zbliżającymi się świętami spodziewaj się, że w Twoim kanale pojawi się kilka bardzo szczegółowych zdjęć osób zakładających swetry.

Czy trafia na mój telefon?

Deep Fusion będzie kompatybilny tylko z iPhone’ami 11, 11 Pro i 11 Pro Max. Starsze urządzenia Apple, w tym X i XS, nie mają układu A13 Bionic, który obsługuje wiele nowych funkcji przetwarzania aparatu w najnowszych modelach. Nie można go dodać w przyszłej aktualizacji oprogramowania.

Z drugiej strony, jeśli nie korzystasz z iPhone’a, na pewno nie dociera do telefonu. Jednak inni producenci smartfonów, tacy jak Linia pikseli Google, prawdopodobnie uznają to za wyzwanie i opracują swoje narzędzia przetwarzania, aby rywalizować z nowym trybem Apple.

x