Co to jest narzędzie IPCONFIG w systemie Windows

Narzędzie Ipconfig w systemie Windows to małe, wyjątkowo przydatne narzędzie, które pozwala znaleźć adres IP bieżącego systemu.

Wielu użytkowników uważa, że ​​ipconfig to polecenie wiersza polecenia, ale w rzeczywistości jest to narzędzie systemu Windows, które można uruchomić z wiersza polecenia. Oprócz podania adresu IP aktualnego komputera, podaje również adres IP routera, adres MAC i umożliwia między innymi opróżnienie DNS. Działa z kilkoma innymi opcjami wiersza poleceń, aby przekazać te informacje.

Możesz uruchomić polecenie ipconfig w normalnym oknie wiersza poleceń, tj. Nie potrzebujesz uprawnień administratora, aby go uruchomić.

Informacje Ipconfig

Jeśli uruchomisz polecenie ipconfig bez dodatkowych opcji wiersza polecenia, wyświetli listę wszystkich interfejsów sieciowych, w tym wirtualnych kart sieciowych. W przypadku karty sieciowej LAN i WiFi poda lokalny adres IP. Jeśli masz połączenie z Internetem przez Wi-Fi, zobaczysz pod nim wartości IPv6 i maski podsieci. W przypadku karty Ethernet, która nie jest podłączona do sieci, nie zobaczysz żadnej z tych informacji. Po prostu powie ci, że adapter nie jest podłączony. Adaptery wirtualne, niezależnie od tego, czy są połączone, czy nie, będą miały zarówno adresy IPv6, jak i IPv4, a także wartość maski podsieci.

Opcje wiersza poleceń Ipconfig

Narzędzie ipconfig w systemie Windows ma następujące dodatkowe opcje wiersza poleceń, z którymi można go używać.

ipconfig / all: To polecenie wyświetla informacje o IP dla każdej karty sieciowej w systemie. W przeciwieństwie do prostego polecenia ipconfig, polecenie to pokazuje dodatkowe informacje, takie jak, między innymi, czy protokół DHCP jest włączony, adres IP serwerów DHCP, lokalny adres IPv6 oraz kiedy uzyskano dzierżawę DHCP i kiedy wygaśnie. Możesz również użyć tego polecenia, aby znaleźć fizyczny adres MAC swojego systemu.

ipconfig / release: To polecenie umożliwia podanie aktualnego adresu IP. Po uruchomieniu tego polecenia adres IP twojego systemu, cokolwiek to jest, jest zwalniany, aby inne urządzenia w sieci mogły go używać.

ipconfig / renew: to polecenie jest zwykle uruchamiane zaraz po poleceniu ipconfig / release. Gdy polecenie ipconfig / release „poda” adres IP, system będzie potrzebował nowego. To polecenie umożliwia systemowi uzyskanie nowego adresu IP. Ta opcja, wraz z poprzednią, jest tym, co musisz uruchomić, aby rozwiązać błąd „konfliktu adresów IP”, który czasami możesz otrzymać.

ipconfig / showclassid: To pozwala na przeglądanie identyfikatorów klas DHCP. Te identyfikatory klas są zwykle konfigurowane dla określonych aplikacji w sieci. Jako przeciętny użytkownik w ogóle się nimi nie przejmujesz.

ipconfig / setclassid: Ta opcja polecenia jest używana z poprzednią opcją ipconfig / showclassid do ustawiania identyfikatora klasy DHCP.

ipconfig / displaydns: Ta opcja umożliwia wyświetlenie pamięci podręcznej DNS. Pamięć podręczna DNS to rejestr odwiedzonych publicznych witryn internetowych. Jest to lokalna kopia witryny internetowej i jej publiczny adres IP. Zasadniczo, po wpisaniu www.google.com w przeglądarce, pamięć podręczna DNS już wie, gdzie znaleźć tę witrynę, ponieważ jej adres IP jest zapisywany w pamięci podręcznej.

ipconfig / flushdns: DNS nie jest wszechmocny. Jest podatny na zapisywanie nieprawidłowych informacji, które z kolei uniemożliwiają dostęp do stron internetowych. To polecenie pozwala opróżnić, tj. Wyczyścić pamięć podręczną DNS w systemie Windows i zbudować nową.

ipconfig / registerdns: Ta opcja umożliwia aktualizację ustawień DNS. Jeśli DNS nie może zarejestrować nazwy lub nie może połączyć się z serwerem DHCP, to polecenie może rozwiązać problem, ponownie rejestrując DNS.