Co to jest ponowne stakowanie Ethereum i jak to działa?

  • Ponowne stakowanie Ethereum pozwala stakerom ETH wykorzystywać swoje postawione tokeny do zabezpieczania innych sieci blockchain i uczestniczyć w różnych wydarzeniach blockchain bez utraty nagród za stakowanie.
  • Wykorzystując walidatory i tokeny Ethereum, mniejsze i nowsze sieci mogą korzystać z solidnego systemu bezpieczeństwa i zaufania, zmniejszając ryzyko ataków lub awarii.
  • Chociaż ponowne takkowanie Ethereum oferuje dodatkowe nagrody i możliwości związane z obstawianiem, wiąże się ze zwiększonym ryzykiem cięcia, wysoką barierą wejścia i złożonością w zakresie konsensusu Ethereum, którymi należy się zająć, aby zapewnić jego powszechne przyjęcie.

Jeśli postawiłeś lub planujesz postawić swoje kryptowaluty, aby zabezpieczyć Ethereum, prawdopodobnie słyszałeś o wadach, takich jak to, że nie możesz używać swoich zasobów cyfrowych tak długo, jak są one postawione.

Prawdopodobnym rozwiązaniem tej wady jest ponowne takkowanie Ethereum. Czym więc jest retaking Ethereum, jak to działa i co to oznacza dla Ciebie?

Co to jest ponowne stakowanie Ethereum?

Współtwórca Ethereum – definiuje Vitalik Buterin Retaking Ethereum jako proces, który umożliwia graczom Ethereum „jednoczesne wykorzystanie swojej stawki jako depozytu w innym protokole”. Twój ETH pozostanie postawiony na Ethereum, ale możesz rozszerzyć powiązaną z nim moc stakowania na inne sieci blockchain.

Zamiast nowych sieci blockchain w celu gromadzenia nowych walidatorów i żądania od nich postawienia nowych tokenów, sieci te mogą wykorzystać walidatory Ethereum i postawione tokeny w celu zabezpieczenia swoich systemów zaufania. Chociaż najprawdopodobniej dokonasz ponownej transakcji, aby zabezpieczyć inne sieci w zamian za nagrody za stakowanie, możesz także dokonać ponownej transakcji, aby udowodnić zaufanie (i uzyskać weryfikację) lub wziąć udział i głosować w wydarzeniu blockchain bez nagród.

EigenLayer, protokół założony przez Sreerama Kannana, wprowadził mechanizm ponownego obciążania dla Ethereum (sprawdź Oficjalna księga dotycząca warstwy EigenLayer [PDF]). Ten protokół ponownego wybierania implementuje inteligentne kontrakty w Ethereum, które umożliwiają uczestnikom ETH wyrażenie zgody na weryfikację nowych sieci zbudowanych na Ethereum.

EigenLayer został uruchomiony w czerwcu 2023 r., a według stanu na październik 2023 r. jego całkowita wartość zablokowana (TVL) wynosi około 216 mln dolarów na Dane DefiLamy.

Jeśli zgodzisz się na ponowne wykonanie, możesz zweryfikować kilka systemów, w tym maszyny wirtualne, mosty kryptograficzne i protokoły konsensusu. Jednak oprócz otrzymania dodatkowej wartości za swoje ETH, będziesz narażony na więcej trudnych warunków na postawionych tokenach.

Jak działa ponowne stakowanie Ethereum?

Kiedy stawiasz ETH na Ethereum, Twoje tokeny są zdeponowane i zablokowane w inteligentnej umowie, która aktywuje oprogramowanie do sprawdzania poprawności transakcji. Podobnie, jeśli chcesz ponownie postawić zakład, musisz zawrzeć kolejną inteligentną umowę, która przekieruje moc stakowania Twoich postawionych tokenów do sieci dodatkowej, którą chcesz zabezpieczyć lub w której chcesz uczestniczyć.

Oto, co robi EigenLayer: protokół implementuje te inteligentne kontrakty w Ethereum w taki sposób, że osoby zainteresowane ETH mogą zdecydować się na rozszerzenie mocy stakowania swoich postawionych aktywów na drugorzędne obsługiwane sieci.

Istnieją dwa sposoby ponownego postawienia za pośrednictwem EigenLayer. Po pierwsze, możesz ponownie postawić ETH postawione na Ethereum lub płyn postawiony na platformach takich jak Lido I Basen rakietowy. Od 2023 r. EigenLayer obsługuje płynne stakowanie Coinbase Staked Ether (cbETH), Rocket Pool ETH (rETH) i Lido ETH (stETH), z planami obsługi większej liczby protokołów.

Aby ponownie wymienić swoje tokeny postawione na płyn, możesz odwiedzić stronę Aplikacja EigenLayer i podłącz swój portfel kryptowalut, korzystając z już wdrożonych inteligentnych kontraktów. Aby postawić swój natywny ETH, musisz utworzyć EigenPods i przypisać dane uwierzytelniające wypłatę łańcucha nawigacyjnego do adresu EigenPods.

EigenLayer zamierza również wdrożyć aktywnie zweryfikowane usługi (AVS), moduły, które nie zawierają kodu maszyny wirtualnej Ethereum (EVM), które możesz wyrazić zgodę na walidację jako Restaker ETH.

Przekierowana moc stakowania z Ethereum umożliwi Ci walidację transakcji i zdobywanie nagród w obu sieciach – Ethereum i sieci dodatkowej – jednocześnie.

Korzyści z ponownego stakowania Ethereum

Ponowne wykorzystanie Ethereum wiąże się z kilkoma korzyściami dla walidatorów, programistów i nowych projektów.

1. Dodatkowe nagrody za obstawianie

Źródło obrazu: Ivan Radic/Flickr

Najbardziej rzucającą się w oczy zaletą ponownego stakowania Ethereum jest to, że pozwala uniknąć kosztów alternatywnych zwykle związanych ze stakowaniem ETH. Zwykle, gdy stawiasz swoje ETH, nie możesz ponownie obstawić już postawionego tokena. Nie możesz wykorzystywać innych nowych możliwości obstawiania kryptowalut i zdobywać więcej nagród za obstawianie.

Jednak w przypadku ponownego stakowania Ethereum nie musisz czekać na okres odblokowania, aby ponownie postawić już postawione ETH, a nawet użyć go do uzyskania dostępu do innych aplikacji blockchain lub jako zabezpieczenia.

2. Wzmocnienie mniejszych, nowszych sieci

Zamiast nowszych łańcuchów bloków do tworzenia nowych systemów walidacji, mogą one wykorzystać solidny system bezpieczeństwa i zaufania Ethereum poprzez ponowne przestawianie, przy czym istnieje kilka twierdzeń, że można to zrobić bez poświęcania bezpieczeństwa Ethereum. Oznacza to, że programiści mogą łatwo zmniejszyć ryzyko ataków lub awarii swoich sieci i aplikacji.

Dodatkowo, mając dostęp do stakowanych tokenów i zestawu walidatorów Ethereum, programiści mogą budować systemy przy niższych kosztach kapitałowych.

Ograniczenia ponownego stakowania Ethereum

Chociaż ponowne takkowanie Ethereum wydaje się bardzo atrakcyjne, szczególnie dla graczy ETH, wiąże się z wieloma zagrożeniami.

1. Zwiększone ryzyko cięcia

Kiedy postawisz swój ETH, będziesz narażony na cięcie kryptowalut, aby zapewnić dobre zachowanie podczas udziału w procesach walidacji Ethereum. Teraz, gdy ponownie podejmiesz decyzję (podpiszesz inteligentne kontrakty, aby wziąć udział w sprawdzaniu transakcji w innych sieciach), narażasz się na większe ryzyko cięcia.

Jeśli zdecydujesz się zweryfikować różne łańcuchy bloków, będziesz narażony na wiele zestawów zagrożeń związanych z cięciem.

Poza tym korzystanie z inteligentnych kontraktów zwiększa ryzyko ataków, co oznacza, że ​​potencjalny wektor ataku lub podatność na inteligentne kontrakty mogą obniżyć Twój ETH.

2. Wysoka bariera wejścia

Od października 2023 r. ponowne postawienie transakcji możliwe jest wyłącznie za pośrednictwem EigenLayer, przy czym obsługiwanych jest tylko kilka formatów tokenów. Co więcej, istnieją limity wykorzystania na obsługiwany zasób i użytkownika, chociaż mówi się o ich zwiększaniu z czasem.

Pomimo swojej atrakcyjności, ponowne wykorzystanie Ethereum pozostaje złożonym procesem na wczesnych etapach rozwoju; Do jego przyjęcia konieczne jest wyjaśnienie, uproszczenie, rozszerzenie i zabezpieczenie procesu.

3. Zwiększona złożoność Ethereum

Rozszerzenie mocy stakingu Ethereum na wiele sieci wiąże się z większymi zagrożeniami i wyzwaniami – wiele z nich zostało wyrażonych przez Vitalika Buterina.

Zasadniczo ponowne wykorzystanie walidatorów oznacza, że ​​będą wykonywać więcej pracy i przestrzegać większej liczby zasad, co oznacza większe ryzyko. Istnieje również możliwość, że społeczność walidatorów Ethereum zostanie podzielona w kwestii decyzji dotyczącej sieci dodatkowej, co doprowadzi do nowego miękkiego lub twardego forka Ethereum.

Chwila – twierdzi Sreeran Kannan tych zagrożeń można uniknąć, Buterin uważa, że ​​dla programistów lepiej będzie stworzyć nowe strategie zabezpieczenia swoich systemów.

Ponowne stakowanie Ethereum jest ekscytujące, ale wymaga więcej pracy

Ponowne stakowanie Ethereum umożliwia ponowne wykorzystanie postawionego ETH w wtórnych łańcuchach bloków i aplikacjach w ekosystemie kryptograficznym. W miarę dojrzewania tej innowacji może ona oferować więcej przypadków użycia wraz z możliwością większych zarobków na postawionym ETH.

Jednak wszystkie potencjalne ryzyko i korzyści związane z ponownym stakowaniem Ethereum nie są jeszcze jasne. Chociaż przeprowadza się więcej badań i należytej staranności, stakowanie płynne jest kolejną opcją bardziej elastycznego stakowania Ethereum.