Udostępnij teraz w social media:

Tablica Kanban to typowe narzędzie do wyświetlania zadań. Możesz nie znać tego z nazwy, ale prawdopodobnie używałeś go wcześniej i prawie na pewno widziałeś go w pracy lub w telewizji. Przyjrzyjmy się, jak one działają.

Tablica Kanban służy do wizualizacji przepływu zadań od początku do końca. Mówiąc najprościej, zawiera trzy kolumny o nazwach „Do zrobienia”, „Do wykonania” i „Gotowe”. Na początek umieszczasz swoje zadania w kolumnie „Do zrobienia”, przenosisz je do kolumny „Do wykonania” podczas pracy nad nimi, a na koniec przenosisz je do kolumny „Gotowe” po zakończeniu zadania. .

Tablice Kanban zapewniają wizualną reprezentację zarządzania procesami. Innymi słowy, pozwalają ci zobaczyć, jak postępują twoje zadania.

Powstały jako część Kanban, rodzaj odchudzona produkcja proces, który był używany w japońskiej produkcji od dziesięcioleci, ale został spopularyzowany głównie w Ameryce Północnej i Europie jako część oprogramowania do zarządzania zadaniami, takiego jak Jira, Asana, Trello, i Planista. Jeśli kiedykolwiek pracowałeś w lub w pobliżu tworzenia oprogramowania, ten rodzaj tablicy będzie Ci znany.

Sprawdź -   Jak zmienić motyw kolorów pakietu Microsoft Office

Pierwotnie tablice Kanban były fizyczne, ale z biegiem czasu powstało wiele oprogramowania Kanban. W przeciwieństwie do wielu procesów, które przeszły od fizycznego do cyfrowego – pomyśl o nagrywaniu muzyki, planowaniu projektów i księgowości – nadal bardzo powszechne jest posiadanie fizycznych tablic Kanban, często w połączeniu z kopią cyfrową.

Jeśli przechodziłeś przez biuro i widziałeś tablice i ściany pokryte notatkami Post-It ułożonymi w kolumny, prawdopodobnie patrzyłeś na tablicę Kanban.

Praca zespołowa na tablicy Kanban

Gdzieś na serwerze zwykle znajduje się cyfrowa reprezentacja tej samej tablicy Kanban wypełnionej postem, co może wydawać się dziwne. Dlaczego te same dane są przechowywane w dwóch miejscach, skoro tylko powiela pracę związaną z ich utrzymaniem?

Powód jest dość prosty: tablica Kanban została zaprojektowana tak, aby była wizualna i łatwa w użyciu, więc posiadanie fizycznej tablicy ułatwia zespołowi przeglądanie zadań i przenoszenie ich po tablicy. Ale fizyczna płyta nie nadaje się do analizy danych i raportowania, i właśnie tam pojawia się wersja cyfrowa.

Wersja cyfrowa – czy to w Jira, Trello, Asana, Planner czy jakimkolwiek innym oprogramowaniu – może być również przeglądana z dowolnego miejsca, co czyni ją bardziej użyteczną dla zdalnych zespołów lub zainteresowanych interesariuszy, którzy nie siedzą z zespołem i fizyczną tablicą.

Sprawdź -   Jak YouTube TV wykrywa VPN

Cyfrowa tablica Kanban

Korzystanie z tablicy Kanban nie może być prostsze. Dodajesz zadania do kolumny Do zrobienia, a następnie przenosisz je (jeśli jest to fizyczna tablica) lub przeciągasz i upuszczasz (jeśli jest to tablica cyfrowa) z jednej kolumny do drugiej. Od czasu do czasu usuwasz zadania z ostatniej kolumny Gotowe i umieszczasz je w dowolnym miejscu, niezależnie od tego, czy jest to archiwum ukończonych zadań, czy po prostu kosz.

Tablice Kanban mogą mieć dowolną liczbę kolumn. Na przykład w zespołach programistycznych często występują kolumny dotyczące projektowania, programowania, testowania i dokumentacji. Często dołączane są bardziej ezoteryczne kolumny, które są specyficzne dla procesu, takie jak „Fuzzing” (proces, w którym wprowadzane są celowo zniekształcone dane w celu przetestowania oprogramowania pod kątem obsługi błędów i bezpieczeństwa), „Pull” (żądanie ściągnięcia zostało przesłane do przeniesienia kod do gałęzi GitHub) i „Pre-Prod” (część pracy została przeniesiona na serwer przedprodukcyjny). Ale możesz użyć dowolnych kolumn na tablicy Kanban, dla dowolnego typu procesu.

Sprawdź -   Praktyczne korzystanie z połączeń głosowych i wideo Skype dla usługi Outlook.com

Wykonanie czegoś często wymaga wielu zespołów i / lub wielu strumieni pracy. Tablice Kanban radzą sobie z tym za pomocą czegoś, co nazywa się „torami pływania”. Podczas gdy kolumny – Do zrobienia, Wykonane, Wykonane itd. – są pionowe, tory pływania to poziome paski, w których można oddzielić zadania dla pojedynczego zespołu lub strumienia pracy.

Tablica Kanban z pływakami

W większości aplikacji Kanban można również oznaczać zadania kolorami. Dzięki temu możesz ustawić na swojej desce tory do pływania dla drużyn i kolory dla strumieni pracy lub odwrotnie. Wiele zespołów synchronizuje kolory karteczek Post-it z kolorami używanymi na tablicach cyfrowych, dlatego tak wiele biur jest ozdobionych wielokolorowymi karteczkami samoprzylepnymi zamiast jednego koloru.

Kanban to bardzo elastyczny system, który zapewnia duże możliwości dostosowania do każdego zarządzanego procesu. Nie ma znaczenia, czy planujesz kosmiczny start o wartości wielu miliardów dolarów JPL lub śledzenie obowiązków dzieci, Kanban może pomóc Ci zobaczyć Twoje zadania i być na bieżąco.