Co to jest torrenting? Co powinieneś wiedzieć, jeśli używasz torrentów

Jeśli nigdy wcześniej nie korzystałeś z torrentów, ale chcesz dowiedzieć się więcej, ten artykuł jest dla Ciebie. Zajmiemy się tym, czym dokładnie jest torrent, podzielimy się wskazówkami na temat skutecznego korzystania z popularnej technologii P2P, a także zilustrujemy, jak korzystać z VPN obok torrentów w celu bezpiecznego, anonimowego pobierania.

Torrenting to popularny protokół udostępniania plików oparty na technologii peer-to-peer (P2P). Umożliwia ogromnej liczbie użytkowników łączenie się i udostępnianie treści bez konieczności pobierania jednego źródła z jednego źródła. Aby zilustrować zwykłe użycie torrentów, pokazuje to raport Sandvine z 2018 roku 22% całego ruchu upstream na całym świecie jest obsługiwany przez BitTorrent. Szalony.

Na powierzchni torrentowanie jest proste i łatwe w użyciu. W torrentowaniu jest jednak wiele ruchomych części. Nie musisz znać szczegółów udostępniania plików, aby to zadziałało, ale dobrze jest wiedzieć, co sprawia, że ​​działa torrent, dzięki czemu możesz w pełni wykorzystać swoje pliki do pobrania. Ponadto bardzo ważne jest, aby wiedzieć, jak bezpiecznie torrentować i chronić swoją tożsamość. Pokażemy Ci wszystko, czego potrzebujesz w poniższym artykule.

30-dniowa gwarancja zwrotu pieniędzy

Zawsze używaj VPN podczas torrentowania

Wirtualne sieci prywatne (VPN) są niezbędnymi narzędziami dla wszystkich zainteresowanych torrentowaniem. Sieci VPN szyfrują dane, które opuszczają Twój komputer, uniemożliwiając każdemu sprawdzenie, co pobierasz. Zasłaniają również twoją prawdziwą lokalizację, zapewniając ci wirtualny adres IP. Jest to niezwykle ważne w przypadku torrentowania, ponieważ charakter protokołu ujawnia Twój adres IP i lokalizację innym użytkownikom.

Korzystanie z VPN podczas torrentowania jest tak proste, jak uruchamianie innego oprogramowania. Wybór najlepszego VPN do pracy jest jednak nieco trudniejszy. Istnieje wiele informacji do zbadania i porównania, w tym protokoły szyfrowania, sieci serwerów i polityki prywatności. Usprawniliśmy ten proces, przedstawiając naszą najlepszą rekomendację poniżej.

Polecamy IPVanish dla torrentów

IPVanish to doskonały wybór dla silnego, szybkiego i anonimowego VPN torrentowego. Usługa obejmuje ogromną sieć ponad 1300 serwerów w ponad 60 różnych krajach, zapewniając wszystkie opcje potrzebne do połączeń o niskim opóźnieniu na całym świecie. Sieć ma również 40 000 wspólnych adresów IP, co zapewnia niesamowity wzrost anonimowości. Niektóre wyjątkowe funkcje bezpieczeństwa IPVanish pozwalają nawet dostosować siłę szyfrowania i automatycznie zmieniać adresy IP na bieżąco.

Silna zasada zerowego logowania ma kluczowe znaczenie dla prywatności w Internecie, zwłaszcza gdy pobierasz torrenty. IPVanish nie rozczarowuje fantastyczną polityką zerowego logowania obejmującą cały ruch. Dane wychodzące z urządzenia są również zabezpieczone 256-bitowym szyfrowaniem AES, a także ochroną przed wyciekiem DNS i funkcjami automatycznego wyłączania zabójstw w celu zwiększenia prywatności. Dzięki IPVanish VPN na komputerze zawsze będziesz bezpieczny i anonimowy.

Przeczytaj naszą pełną recenzję IPVanish.

Podstawy torrentowania

Zanim przejdziesz do świata torrentów, musisz zapoznać się z kilkoma terminami:

 • Indeksujący – Witryny, które zbierają pliki torrent i działają jako wyszukiwarka treści. Jeśli kiedykolwiek korzystałeś z The Pirate Bay, Extratorrent lub RarBG, korzystałeś z modułu indeksującego. Niektóre witryny są publiczne i mogą z nich korzystać wszyscy, którzy znajdą się na stronie, podczas gdy inne są prywatne i wymagają zaproszenia.
 • Trackery – Serwery, które działają jako pomost między użytkownikami torrentów. Za każdym razem, gdy przesyłasz lub pobierasz plik, tracker torrentowy organizuje wszystko.
 • Klient Torrent – Oprogramowanie używane do łączenia się z trackerami torrentów w celu pobierania i składania plików na komputerze. Potop, uTorrent i Transmisja to kilka popularnych klientów.
 • Siewniki – Ludzie, którzy aktywnie przesyłają plik do sieci torrent. Ważne jest, aby zachować ukończone pobieranie w swoim kliencie torrent, aby móc wysyłać dane do innych użytkowników. Bez seederów nie można pobrać zawartości torrent.
 • Pijacy – Pobieranie pliku bez przesyłania (inicjowania). Pijawka jest ogólnie uważana za złą praktykę podczas torrentowania.
 • Stosunek – Zależność między wynikiem wysyłania (wysiewu) a wynikiem pobierania (pijawka). Twój stosunek do każdego pliku powinien być większy niż 1,0, co oznacza, że ​​przesyłasz przynajmniej tyle, ile pobierasz.
 • Link magnetyczny – Zamiast pobierać plik torrent, linki magnetyczne identyfikują pliki i źródła i pozwalają twojemu klientowi torrent natychmiast rozpocząć pobieranie.

Historia torrentowania

Udostępnianie plików sięga lat siedemdziesiątych, kiedy pierwsi programiści komputerowi potrzebowali sposobu przesyłania treści z urządzenia na urządzenie. Pierwsze protokoły udostępniania konfigurują proste relacje host-klient, które pozwalają użytkownikom pobierać kopie plików ze scentralizowanego serwera. Szybko zyskało to popularność, ponieważ technologie takie jak usenet i IRC rozprzestrzeniły się na ogólną populację, ale było ograniczone szybkością serwera i dostępną przepustowością.

W miarę powiększania się zawartości opracowano nowe metody, aby zmniejszyć obciążenie serwerów, jednocześnie zwiększając prędkość pobierania w całym systemie. Udostępnianie plików peer-to-peer (P2P) zyskało ogromną popularność w 1999 r. Wraz ze wzrostem i późniejszym upadkiem Napstera. Oprogramowanie wykorzystywało sieci P2P do łączenia podłączonych użytkowników. Zamiast pobierać jeden plik z jednego serwera, pobrałeś niezliczoną ilość plików od innych użytkowników, pozwalając ludziom hostować i udostępniać treści w rojach.

Wkrótce pojawił się protokół BitTorrent. Przedstawił logiczną ewolucję modelu P2P poprzez sformalizowanie i usprawnienie wielu technologii, które sprawiły, że udostępnianie rówieśnicze działało. Torrenty to małe pliki wskazujące na moduły śledzące, które są stronami zewnętrznymi, które utrzymują bazę linków. Te linki wskazują innych użytkowników, których komputery obsługują żądany plik. Pobierając torrent, łączysz się bezpośrednio z dziesiątkami, a nawet tysiącami innych użytkowników, chwytając małe fragmenty pliku, które oprogramowanie torrentowe gromadzi na twoim komputerze.

Jak korzystać z torrentów

Technologia może wydawać się skomplikowana, ale w praktyce zaskakująco łatwa w użyciu torrenty. Nie będzie to tak proste, jak kliknięcie, aby pobrać plik, a znalezienie dobrej jakości treści może być trudne, szczególnie jeśli szukasz filmów lub programów telewizyjnych. Ale przy odrobinie cierpliwości i odpowiednich zasobów torrentowanie otworzy przed Tobą nowy świat plików do pobrania.

 1. Pobierz klienta torrent Jak na przykład Potop (Windows, Mac, Linux). Istnieje kilka klientów torrent dla iOS i Androida, ale najlepiej trzymać się komputera, gdy tylko jest to możliwe.
 2. Wyszukaj torrent do pobrania. Użyj indeksu lub trackera, aby znaleźć swoje ulubione treści.
 3. Pobierz plik torrent lub kliknij podany link magnesu.
 4. Jeśli Twój klient torrent nie uruchomi się automatycznie, otwórz go i dodaj torrent ręcznie.
 5. Poczekaj, aż torrent się zainicjuje i zacznij pobieranie od rówieśników.
 6. Gdy pobieranie osiągnie 100%, możesz otworzyć plik i cieszyć się zawartością.
 7. Pozostaw klienta torrenta uruchomionego z pobieraniem aktywnie przesyłanym, dzięki czemu możesz wysyłać dane do innych użytkowników.
 8. Usuń torrent ze swojego klienta kiedy skończysz pobieranie. Jest to ważny krok bezpieczeństwa, ponieważ czasami możesz chcieć wyłączyć VPN z jakiegokolwiek powodu i nie chcesz zapominać, że aktywnie przesyłasz dane do sieci torrent. Alternatywnie, jeśli chcesz kontynuować wysyłanie, upewnij się, że twój klient torrent nigdy nie jest otwarty, gdy VPN jest wyłączony.

Torrentowanie zależy od użytkowników, a nie serwerów

Gdy dostajesz plik ze strony internetowej lub usługi hostingowej, istnieje prawdopodobieństwo, że pobierasz zawartość z jednego komputera. Ta relacja host-klient jest dość prosta, ale wady obejmują między innymi ograniczoną przepustowość, wolne prędkości, a nawet cenzurę. W końcu, jeśli plik istnieje tylko w jednym miejscu, host musi jedynie go usunąć i nikt nie może go użyć.

Torrentowanie starannie omija problemy z dostępnością i niskimi prędkościami. Nie pobierasz plików z jednego źródła, pobierasz je z kilkudziesięciu. Każdy użytkownik, który pobiera, jest następnie przekształcany w program do przesyłania (seeder), który z kolei zapewnia więcej źródeł do pobrania dla innych użytkowników. Im więcej osób korzysta z BitTorrenta, tym staje się silniejszy. To tylko jeden z wielu powodów, dla których torrenty stały się tak popularne w ostatnich latach.

Podczas torrentowania zawsze pamiętaj, że należysz do społeczności. Zasiej jak najwięcej, zachowaj dobry stosunek i pomóż innym torrentowcom uczestniczyć w udostępnianiu plików.

Czy Torrenting jest legalny? Czy to jest bezpieczne?

Każda nowa technologia będzie musiała pokonać kilka przeszkód, a BitTorrent nie jest wyjątkiem. Gdy tylko torrenty stały się popularne, ludzie zaczęli używać go do udostępniania pirackich treści, zwłaszcza filmów i programów telewizyjnych w wysokiej rozdzielczości. To osłabiło opinię publiczną, że torrentowanie jest narzędziem łamania prawa, co jest trochę niesprawiedliwe. BitTorrent ma niezliczone legalne zastosowania, od dystrybucji własnych plików bez serwera po bezproblemowe udostępnianie treści twojej szkole lub grupie roboczej. Sam torrentowanie jest całkowicie legalne, ale jak każde narzędzie, możesz nadużywać go w nielegalny sposób.

Różnica, która utrzymywała torrent przy życiu, polega na tym, że strony torrentowe nie hostują żadnych treści. Pobierasz od innych użytkowników, a nie od trackerów i indeksatorów, co powoduje, że większość społeczności znajduje się w prawnie szarym obszarze. Podobnie jak w przypadku pobierania dowolnego pliku z Internetu, zawsze istnieje szansa, że ​​spotkasz się z wirusem lub złośliwym oprogramowaniem. W zależności od używanego indeksatora torrentów może to być częstsze niż myślisz. Pliki mogą być również błędnie oznakowane celowo lub przypadkowo, co oznacza, że ​​zawsze powinieneś być ostrożny podczas pobierania torrentów z Internetu, na wszelki wypadek.

Bezpieczeństwo podczas torrentowania

Podczas gdy torrenty i strony z torrentami są ogólnie bezpieczne, istnieje kilka zagrożeń, na które należy uważać. Wirusy, złośliwe oprogramowanie, kradzież danych i inne problemy mogą wystąpić, jeśli nie będziesz ostrożny. Postępuj zgodnie z poniższymi wskazówkami, aby zabezpieczyć komputer i uniknąć niebezpieczeństwa.

 • Zawsze używaj VPN – Sieci VPN są ważne dla codziennej prywatności i bezpieczeństwa, ale są absolutnie niezbędne do pobierania torrentów. Łączenie się z rówieśnikami oznacza pokazywanie światu adresu IP, co w dzisiejszych czasach cyfrowej nie jest bezpieczne. Zawsze powinieneś użyć VPN do udostępniania plików P2P. Zawsze.
 • Użyj oprogramowania antywirusowego – Oprogramowanie antywirusowe stanowi pierwszą linię obrony przed szkodliwymi plikami. Utrzymuj skaner aktywny przy każdym wyszukiwaniu, pobieraniu lub uruchamianiu torrentów.
 • Nie pobieraj nielegalnych treści – Pobieranie pirackich filmów, oprogramowania i programów telewizyjnych może ci zaszkodzić. Jeśli trzymasz się legalnych treści, znacznie mniej prawdopodobne jest, że będziesz mieć kłopoty.
 • Ostrożnie wybieraj lokalizatory publiczne – Skąd bierzesz swoje torrenty, robi ogromną różnicę. Popularne źródła są ogólnie bezpieczniejsze w użyciu niż podziemne, choć nie zawsze tak jest. Sprawdź nasz przewodnik po najlepszych i najbezpieczniejszych obecnie działających torrentach.
 • Użyj prywatnych urządzeń śledzących – Wymagania rejestracyjne pomagają chronić prywatnych tropicieli przed problemami. Jeśli możesz uzyskać dostęp do kilku dobrych prywatnych trackerów, trzymaj się ich do końca życia.

Zalecenia torrentowe przesłane przez czytelnika

Masz niezawodny serwis torrentowy, którego lubisz używać? A może ulubiony klient torrentów, bez którego nie możesz żyć? Daj światu znać w komentarzach poniżej.