Czy Apple Watch może monitorować poziom cukru we krwi?

Apple Watch umiejscowił się na styku zdrowia i technologii, udostępniając świat informacji na nadgarstkach tych, którzy go noszą. Ale czy może monitorować poziom cukru we krwi? Przejdźmy do sedna: nie, nie ma takiej możliwości. Jednak to nie koniec historii.

Chociaż może nie podawać odczytów poziomu glukozy, jest biegły w monitorowaniu wielu innych wskaźników zdrowotnych, które są niezbędne dla dobrego samopoczucia. Poza tym, biorąc pod uwagę skłonność Apple do innowacji, kto może powiedzieć, co może zaoferować następna iteracja? Przyjrzyjmy się temu, co obecnie oferuje Apple Watch i rozważmy kilka urządzeń umożliwiających monitorowanie poziomu cukru we krwi.

Zrozumienie sposobu pomiaru poziomu cukru we krwi

Poziom cukru we krwi, często nazywany glukozą, jest dla wielu kluczowych wskaźników, szczególnie dla osób chorych na cukrzycę. Monitorowanie tego może zadecydować o tym, czy poczujesz się na szczycie świata, czy doświadczysz nieprzewidzianego kryzysu.

Tradycyjnie poziom cukru we krwi mierzy się metodą bardziej praktyczną, a dokładniej polegającą na nakłuwaniu palca. Proces ten polega na pobraniu małej kropli krwi, zwykle z palca, a następnie analizie jej za pomocą glukometru. Wynik daje obraz aktualnego stężenia glukozy we krwi.

Chociaż Apple Watch przoduje w wielu obszarach monitorowania stanu zdrowia, bezpośredni pomiar poziomu glukozy nie należy obecnie do jego możliwości. Jednak jego brak w tym obszarze nie umniejsza jego wartości. Przyjrzyjmy się, co potrafi i jak może ewoluować w przyszłości.

Możliwości monitorowania stanu zegarka Apple Watch

Apple Watch stale udoskonala swoje funkcje i rozszerza swoje możliwości w zakresie zdrowia i dobrego samopoczucia, stając się czymś więcej niż tylko urządzeniem do sprawdzania godziny lub powiadomień. Jednak w Apple Watch Series 8 brakowało monitorowania poziomu cukru we krwi, a Apple Watch Series 9 przybył bez żadnych oznak, że nadejdzie.

Być może nie jest to jeszcze glukometr na nadgarstek, ale Apple Watch wciąż oferuje mnóstwo innych wskaźników, które mogą pomóc w monitorowaniu stanu zdrowia.

Monitorowanie tętna

Jedną z jego wyjątkowych funkcji jest to, że Apple Watch stale monitoruje tętno przez cały dzień, zapewniając wgląd w tempo odpoczynku, chodzenia, treningu i regeneracji. Nie chodzi tu tylko o liczby.

Jeśli Twoje tętno przekroczy lub spadnie poniżej określonego progu, zegarek może Cię o tym powiadomić, pomagając Ci uniknąć potencjalnego kryzysu. Dowiedz się, jak korzystać z aplikacji do pomiaru tętna na zegarku Apple Watch.

EKG i rytm serca

Wprowadzony w późniejszych wersjach zegarek Apple Watch może wykonać elektrokardiogram (EKG) bezpośrednio z nadgarstka, zapewniając wgląd w rytm serca, a nawet wykrywając oznaki migotania przedsionków – potencjalnie poważnej postaci nieregularnego rytmu serca. Dowiedz się, jak wykonać EKG na zegarku Apple Watch.

Śledzenie snu

Wraz z pojawieniem się systemu watchOS 7 firma Apple wkroczyła w śledzenie snu, oferując wgląd w rytm snu w nocy, a nawet dostarczając rekomendacje, które pomogą Ci poprawić jakość odpoczynku.

Wykrywanie upadku i awaryjne SOS

Zegarek jest szczególnie przydatny dla osób starszych lub cierpiących na określone schorzenia. Zegarek może wykryć mocny upadek i zaproponować wezwanie służb ratunkowych w Twoim imieniu. To tylko jedna z funkcji Apple Watcha, która może uratować Ci życie.

Śledzenie aktywności i kondycji

Żadna lista nie byłaby kompletna bez wspomnienia o podstawowych możliwościach fitness Apple Watcha. Od monitorowania codziennych ruchów, ćwiczeń i wzorców stania po oferowanie ćwiczeń z przewodnikiem – odgrywa kluczową rolę w utrzymywaniu aktywności wielu użytkowników i świadomości ich aktywności fizycznej.

Chociaż bieżąca wersja może nie monitorować bezpośrednio poziomu cukru we krwi, pożądana funkcja monitorowania poziomu glukozy może dopiero pojawiać się na horyzoncie.

Urządzenia mierzące poziom cukru we krwi

Chociaż Apple Watch nie może jeszcze monitorować poziomu glukozy, istnieją inne urządzenia, które to potrafią.

Dexcoma G6

Dexcom G6 oferuje odczyty poziomu glukozy w czasie rzeczywistym, powiadomienia o wysokim i niskim poziomie oraz dodatkową wygodę polegającą na całkowitym braku konieczności dotykania palców. Co więcej, można go bezproblemowo zintegrować ze smartfonem.

Freestyle za darmo

System FreeStyle Libre firmy Abbott eliminuje potrzebę rutynowych nakłuć palców. Mały czujnik umieszczony z tyłu ramienia może dostarczać odczyty poziomu glukozy przez maksymalnie 14 dni, a skanowanie go za pomocą dedykowanego czytnika lub smartfona pozwala uzyskać dane w czasie rzeczywistym.

Eversense

Ten wszczepialny CGM firmy Senseonics oferuje unikalne podejście do monitorowania poziomu glukozy. Po włożeniu pod skórę przez pracownika służby zdrowia może dostarczać odczyty przez maksymalnie 90 dni i emitować wibracje, aby ostrzegać Cię o wysokim lub niskim poziomie glukozy, nawet gdy śpisz.

Połączenie Medtronic Guardian

To kolejny system CGM zapewniający alerty predykcyjne, umożliwiające podjęcie działań, zanim poziom glukozy osiągnie wysoki lub niski próg.

Jedna kropla

One Drop łączy dyskretny glukometr z kompleksową aplikacją mobilną. Ta konfiguracja zapewnia wgląd, prognozy i porady oparte na danych dotyczących poziomu glukozy oraz integruje inne wskaźniki zdrowotne, zapewniając całościowy obraz Twojego zdrowia.

Nemaura SugarBEAT

W przeciwieństwie do innych CGM, które wymagają igły do ​​założenia, SugarBEAT to nieinwazyjny plaster, który przykleja się do skóry.

Przyszłość Apple Watcha

Nie jest tajemnicą, że dobre samopoczucie jest podstawową częścią modelu biznesowego Apple. I według Bloomberga, Apple poczyniło ostatnio znaczne postępy w zakresie nieinwazyjnego śledzenia poziomu glukozy w swoim zegarku. Nadal jednak nie ma solidnych informacji sugerujących, że według plotek funkcja monitorowania poziomu glukozy we krwi pojawi się w Apple Watch Series 10.

Jak nieinwazyjne śledzenie poziomu glukozy może działać na Apple Watch?

Najbardziej oczywistym rozwiązaniem technologicznym byłyby czujniki optyczne, które służą do pomiaru np. tętna. Albo Apple może zaskoczyć świat zupełnie nowym podejściem. Na przykład oprócz czujników optycznych i laserów Apple może prawdopodobnie zastosować również algorytmy uczenia maszynowego.

Tak czy inaczej, prawdopodobnie będą dążyć do metody nieinwazyjnej, zgodnie ze swoim etosem przyjaznym dla użytkownika. Mimo to istnieje kilka wyzwań. Na przykład uzyskanie dokładnych odczytów poziomu cukru we krwi bez pobrania małej próbki krwi okazało się trudne. Dokładność jest nie tylko ważna; jest to istotne dla Apple.

Ogromny wpływ na użytkownika

Jeśli Apple się uda, będzie to zwycięstwo nie tylko diabetyków. Każdy, kto chce dogłębnie zrozumieć swoje zdrowie, na pewno na tym skorzysta. Wgląd w czasie rzeczywistym pomoże Ci podejmować natychmiastowe decyzje dotyczące zdrowia.

Monitorowanie poziomu glukozy na Apple Watch

W stale rozwijającym się świecie technologii Apple Watch stanowi przykład tego, jak innowacje mogą rzeczywiście poprawić jakość życia. Chociaż być może nie masz jeszcze możliwości monitorowania poziomu glukozy na zegarku Apple Watch Series 8 lub 9, firma czyni postępy.

W międzyczasie, niezależnie od tego, czy mierzysz tętno, dążysz do nieuchwytnego pełnego snu, czy po prostu czekasz na kolejną przełomową rzecz w technologii noszenia, jedno jest pewne: Apple Watch Series 9 to wiodący smartwatch zorientowany na dobre samopoczucie.

x