8 praktyk w zakresie cyberbezpieczeństwa dla firm o niskim budżecie

Internet to miecz obosieczny dla małych firm. Z jednej strony oferuje małym firmom mnóstwo możliwości zwiększenia zasięgu, bazy klientów i znacznego zwiększenia przychodów. Jednakże stwarza również ogromne zagrożenie bezpieczeństwa w postaci cyberataków.

Firmy w Internecie są podatne na niezliczone cyberataki, takie jak między innymi naruszenia bezpieczeństwa danych, ataki typu brute-force, ataki złośliwego oprogramowania, phishing, ataki typu „odmowa usługi”, socjotechnika i ataki ransomware.

Według Badania punktów kontrolnych (CPR)globalna liczba cyberataków wzrosła w 2022 r. o 38 procent w porównaniu z 2021 r., a wraz z dojrzałością technologii sztucznej inteligencji liczba cyberataków prawdopodobnie wzrośnie.

IBM, w ich kosztach raport o naruszeniu danych na rok 2023 zauważa, że ​​średni globalny koszt naruszenia danych w 2023 r. wyniósł 4,45 mln dolarów, co oznacza wzrost o 15% w ciągu 3 lat. Verizon raportuje również, że 43 procent wszystkich naruszeń danych dotyczy małych firm.

Cyberataki nasilają się z dnia na dzień, a koszt padania ofiarą tych ataków staje się coraz wyższy. W rzeczywistości skutki finansowe cyberataku mogą być zbyt kosztowne, aby mała firma mogła sobie z nimi poradzić.

Jeszcze gorzej jest w przypadku małych firm, ponieważ to one są głównymi celami cyberataków, ponieważ mają ograniczone zasoby i wiedzę specjalistyczną, aby właściwie inwestować w cyberataki. Dlatego cyberprzestępcy postrzegają małe firmy jako łatwy cel.

Aby zrozumieć wpływ cyberataków na małe firmy, Narodowy Instytut Cyberbezpieczeństwa raportuje, że 60 procent małych i średnich przedsiębiorstw upada po padnięciu ofiarą cyberataku.

Statystyki te malują ponury obraz małych firm. Czy to oznacza, że ​​małe firmy powinny trzymać się z daleka od Internetu? Zdecydowanie nie. Istnieją praktyki w zakresie cyberbezpieczeństwa, które małe firmy mogą wdrożyć, aby zapobiec staniu się ofiarami cyberataków. Najpierw jednak przyjrzyjmy się niektórym wyzwaniom stojącym przed małymi firmami z ograniczonym budżetem na cyberbezpieczeństwo

Wyzwania stojące przed małymi firmami z ograniczonym budżetem na cyberbezpieczeństwo

Niektóre z wyzwań stojących przed małymi firmami, które nie są w stanie przeznaczyć znacznego budżetu na bezpieczeństwo cybernetyczne, obejmują:

Brak wewnętrznego zespołu ds. cyberbezpieczeństwa

Wiele małych firm nie ma wewnętrznych ekspertów ds. cyberbezpieczeństwa, takich jak między innymi analitycy bezpieczeństwa informacji, architekci systemów, analitycy kryminalistyki incydentów i testerzy penetracji. Utrzymanie wewnętrznego zespołu ds. cyberbezpieczeństwa jest kosztowne i może nie być rozsądną inwestycją dla małych firm.

To z kolei oznacza, że ​​małe firmy nie mają dostępu do wewnętrznej wiedzy specjalistycznej w zakresie cyberbezpieczeństwa, która umożliwiłaby im projektowanie i wdrażanie bezpiecznych systemów. Ponadto prawdopodobnie nie mają ekspertów, którzy szukaliby luk w istniejących systemach i powstrzymywali lub odpierali ataki, gdy tylko one wystąpią.

Reaktywna reakcja na ataki cybernetyczne

Dobra strategia cyberbezpieczeństwa obejmuje proaktywne podejście do identyfikowania luk w zabezpieczeniach i potencjalnych ataków, jeszcze zanim zostaną one wykonane przez złośliwe podmioty. Aby to osiągnąć, wymagane są duże inwestycje w badania i polowanie na zagrożenia.

Ponieważ jednak jest to często poza zasięgiem małych firm, wiele z nich przyjmuje reaktywne podejście do cyberbezpieczeństwa. Oznacza to, że małe firmy nie są w stanie przewidzieć i uniknąć cyberataków. Zamiast tego reagują na cyberataki, gdy już one miały miejsce.

Złożoność krajobrazu zagrożeń

Cyberataki stale ewoluują. Na przykład oprogramowanie ransomware jako usługa nie istniało kilka lat temu. W tej chwili możesz wypożyczyć oprogramowanie ransomware i wdrożyć je bez konieczności samodzielnego pisania oprogramowania ransomware. Ciągła ewolucja krajobrazu zagrożeń może być przytłaczająca dla małych firm.

Ryzyko stron trzecich

Małe firmy często muszą polegać na aplikacjach innych firm, ponieważ nie mogą opracować własnego oprogramowania. Chociaż może to być opłacalne, może wprowadzić potencjalne ryzyko dla bezpieczeństwa firmy. Czasami oprogramowanie stron trzecich ma luki w zabezpieczeniach, które można wykorzystać na szkodę firm korzystających z oprogramowania.

Inżynieria społeczna

Inżynieria społeczna to technika ataku, w ramach której złośliwi aktorzy manipulują pojedynczymi osobami w celu ujawnienia poufnych informacji lub wykonania działań, które mogą zagrozić ich bezpieczeństwu. Brak lub niewystarczające przeszkolenie pracowników w zakresie cyberbezpieczeństwa wśród małych firm może łatwo paść ofiarą socjotechniki.

Małe firmy są łatwym celem socjotechniki ze względu na niewystarczające przeszkolenie, ograniczone środki bezpieczeństwa oraz fakt, że pielęgnują małą i ufającą społeczność pracowników.

Faktycznie badania wg Barakuda odkryli, że przeciętny pracownik małej firmy zatrudniającej mniej niż 100 pracowników doświadczy o 350 procent więcej ataków socjotechnicznych niż pracownik większego przedsiębiorstwa.

Oto niektóre z najlepszych praktyk, które małe firmy mogą wdrożyć w celu poprawy stanu bezpieczeństwa i zapobiegania potencjalnym atakom:

Edukacja i szkolenie pracowników

The Światowe Forum Ekonomiczne Zauważa, że ​​95 procent problemów związanych z cyberbezpieczeństwem można przypisać błędom ludzkim. Pracownicy są Twoją pierwszą linią obrony w przypadku cyberataku i mogą być najsłabszym ogniwem, jeśli nie zostaną odpowiednio przeszkoleni.

Błędy popełniane przez pracowników, takie jak niewłaściwe obchodzenie się z hasłami lub udostępnianie poufnych informacji, mogą narazić firmę na cyberataki.

Dlatego ważne jest, aby małe firmy stale inwestowały w szkolenia swoich pracowników w zakresie cyberbezpieczeństwa. Szkoluj swoich pracowników w zakresie różnych typów cyberataków i sposobów ich przeprowadzania. Naucz ich, jak rozpoznawać ataki, takie jak oszustwa typu phishing i inżynieria społeczna, a także w jaki sposób można gromadzić i wykorzystywać dane w Internecie.

Dodatkowo edukuj swoich pracowników, jak wykrywać podejrzane e-maile i strony internetowe oraz jak rozpoznać, że urządzenie zostało zainfekowane złośliwym oprogramowaniem. Ważne jest również przeszkolenie ich w zakresie podstawowych dobrych praktyk dotyczących haseł, korzystania z uwierzytelniania wieloskładnikowego, postępowania z wrażliwymi danymi i ochrony w Internecie.

Powinieneś ich także przeszkolić w zakresie postępowania, gdy podejrzewają, że atak ma nastąpić lub już miał miejsce. Takie szkolenie ogromnie poprawi stan bezpieczeństwa Twojej firmy.

Sformułuj zasady i procedury bezpieczeństwa

Polityki i procedury bezpieczeństwa są bardzo ważne dla każdej firmy dbającej o swoje cyberbezpieczeństwo. Polityki i procedury zapewniają, że środki cyberbezpieczeństwa są jasno określone, ujednolicone i stosowane w całej firmie. Jest to korzystne, ponieważ minimalizuje potencjalne słabe punkty w organizacji.

Polityki i procedury bezpieczeństwa zapewniają również informowanie pracowników o najlepszych praktykach w zakresie cyberbezpieczeństwa oraz o tym, co powinni zrobić, aby chronić poufne informacje i unikać ataków.

Promuje także odpowiedzialność i kulturę świadomości bezpieczeństwa wśród pracowników, ponieważ istnieją jasno określone zasady dotyczące oczekiwań każdego pracownika w zakresie cyberbezpieczeństwa.

Zainstaluj program antywirusowy i zapory ogniowe

Instalacja programu antywirusowego i zapory ogniowej to kluczowy krok w zabezpieczeniu systemów i sieci Twojej firmy. Oprogramowanie antywirusowe służy do wykrywania i neutralizowania złośliwego oprogramowania, takiego jak między innymi oprogramowanie ransomware, konie trojańskie, robaki, oprogramowanie szpiegujące i programy rejestrujące naciśnięcia klawiszy.

Program antywirusowy może pomóc Ci zwiększyć proaktywność strategii cyberbezpieczeństwa, ponieważ można zaplanować wykonywanie skanów w celu wykrycia i zneutralizowania złośliwego oprogramowania w sieciach i systemach, zanim będzie można je uruchomić.

Z drugiej strony zapora ogniowa jest kluczowa, ponieważ monitoruje ruch przychodzący i wychodzący w sieci oraz kontroluje ruch mający dostęp do wewnętrznej sieci firmy. Oznacza to, że zapora sieciowa może skutecznie blokować dostęp szkodliwego ruchu do sieci firmowej i w ten sposób odpierać potencjalne ataki.

Zdobądź oprogramowanie od renomowanych dostawców

Oprogramowanie używane w firmie może zawierać luki lub backdoory, które mogą zostać wykorzystane przez osoby atakujące. Dzieje się tak często w przypadku zakupu oprogramowania od nierzetelnych dostawców w celu obniżenia kosztów. Aby lepiej zabezpieczyć swoją firmę, ważne jest, aby pozyskiwać oprogramowanie wyłącznie od zaufanych dostawców, którzy działają na rynku od jakiegoś czasu.

Będzie to dla Ciebie korzystne na dłuższą metę, ponieważ oprogramowanie jest zwykle dokładnie testowane, aby upewnić się, że nie zawiera luk, a także regularnie wydawane są aktualizacje i łaty w celu ulepszenia oprogramowania.

Ponadto upewnij się, że firmy zewnętrzne, które mają dostęp do Twoich systemów, korzystają z niezawodnego oprogramowania i mają solidne zasady bezpieczeństwa, aby uniknąć sytuacji, w której zostaniesz zaatakowany z powodu luk w zabezpieczeniach istniejących w firmie partnerskiej.

Regularnie aktualizuj swoje urządzenia i oprogramowanie

Może się to wydawać rzeczą oczywistą, ale tak nie jest. Ostatnio, Kaspersky zlecił badanie dotyczące sposobu, w jaki ludzie radzą sobie z aktualizacjami oprogramowania. Ustalono, że prawie połowa ankietowanych organizacji korzystała z jakiejś formy przestarzałego oprogramowania. Ponadto 48 procent ankietowanych pracowników ujawniło, że współpracowało z pracownikami, którzy odmawiają korzystania z nowych lub zaktualizowanych wersji urządzeń.

Niewiele osób regularnie aktualizuje swoje urządzenia. Jest to coś, czego atakujący są świadomi i wykorzystują. Na przykład Robak WannaCryktóry siał spustoszenie w maju 2017 r., dotknął komputery, na których nie zainstalowano zabezpieczeń wydanych przez Microsoft w marcu tego samego roku.

Producenci oprogramowania regularnie testują swoje oprogramowanie pod kątem luk w zabezpieczeniach i publikują aktualizacje w celu ulepszenia oprogramowania i usunięcia wszelkich wykrytych luk. Dlatego jako mała firma powinieneś upewnić się, że wszystkie Twoje urządzenia i oprogramowanie są aktualizowane, gdy tylko aktualizacje będą dostępne.

Ponadto wszystkie łatki należy instalować natychmiast po ich wydaniu, aby uniknąć padnięcia ofiarą złośliwych ataków.

Zautomatyzuj swoje cyberbezpieczeństwo i korzystaj ze sztucznej inteligencji

IBM w swoim Koszt raportu o naruszeniu danych za rok 2023 zauważa, że ​​średnie oszczędności dla organizacji, które intensywnie korzystają ze sztucznej inteligencji i automatyzacji zabezpieczeń, wynoszą 1,76 mln USD w porównaniu z organizacjami, które tego nie robią. Dlatego jako mała firma możesz dużo zaoszczędzić, wykorzystując sztuczną inteligencję (AI) i automatyzację w swojej strategii cyberbezpieczeństwa.

Istnieje wiele narzędzi do automatyzacji, które wykorzystują sztuczną inteligencję i rozwiązania programowe do pełnej automatyzacji zadań związanych z cyberbezpieczeństwem, takich jak badanie zagrożeń, ochrona punktów końcowych, zarządzanie uprawnieniami, wykrywanie zagrożeń i reagowanie na incydenty.

Wszystko to można wdrożyć do zarządzania cyberbezpieczeństwem firmy bez konieczności interwencji specjalistów. Może to skutkować większym bezpieczeństwem małych firm, ponieważ narzędzia programowe są bardzo dokładne. Ponadto może pomóc firmom zaoszczędzić koszty, ponieważ nie wymagają zatrudniania wielu wewnętrznych ekspertów ds. cyberbezpieczeństwa.

Utwórz kopię zapasową krytycznych danych

Dobra strategia cyberbezpieczeństwa obejmuje środki, które można podjąć w przypadku ataku. Dobrym sposobem na uniknięcie utraty kluczowych informacji, które mogą zaszkodzić Twojej firmie, jest szyfrowanie i regularne tworzenie kopii zapasowych ważnych informacji, najlepiej w osobnej lokalizacji.

Dzięki temu w przypadku ataku nie będzie można uzyskać dostępu do krytycznych informacji, takich jak dane uwierzytelniające użytkownika, ze względu na szyfrowanie. W przypadku wdrożenia oprogramowania ransomware i sytuacji, w której firma nie może już uzyskać dostępu do swoich danych, do odzyskania danych można wykorzystać kopie zapasowe.

Zapewnij oddzielne urządzenia robocze

Wiele małych firm przyjęło model pracy z domu, który promuje pracę zdalną. Chociaż jest to korzystne, ponieważ pomaga firmie zminimalizować koszty operacyjne, stwarza również zagrożenie dla bezpieczeństwa.

Badanie przeprowadzone przez Alliance Virtual Offices wykazało, że praca z domu zwiększa częstotliwość cyberataków o 238%. Ponieważ zdalni pracownicy mają dostęp do systemów firmy, fakt, że pracują z domu, może oznaczać, że z ich urządzeń będzie mogło korzystać wiele osób. To z kolei oznacza, że ​​hasła mogą być udostępniane, a dane uwierzytelniające do pracy mogą w taki czy inny sposób wyciekać.

Aby tego wszystkiego uniknąć, zapewnij swoim pracownikom osobne urządzenia do pracy. Urządzenia te należy skonfigurować z oprogramowaniem antywirusowym, zaporami sieciowymi i sieciami VPN, aby mieć pewność, że nie stwarzają zagrożenia bezpieczeństwa.

Należy również poinstruować pracowników, aby nie używali urządzeń służbowych do zadań niezwiązanych z pracą, takich jak uzyskiwanie dostępu do serwisów społecznościowych, hazard, gry, pobieranie plików osobistych i wiele innych. Urządzenia te można również skonfigurować tak, aby uniemożliwiały dostęp do znanych niebezpiecznych miejsc.

Wniosek

Cyberbezpieczeństwo jest bardzo ważną rzeczą w każdej organizacji, niezależnie od jej wielkości. Ograniczony budżet nie oznacza, że ​​małe firmy powinny porzucić ostrożność i nie zwracać uwagi na to, jak bezpieczne są w Internecie.

Ponieważ małe firmy również przetwarzają krytyczne informacje, ważne jest, aby podejmowały środki w celu zabezpieczenia swoich danych i ochrony swoich klientów. Jeśli masz małą firmę i nie wiesz, jak zabezpieczyć swoje systemy, rozważ wdrożenie najlepszych praktyk opisanych w artykule.

Możesz także poznać niektóre platformy cyberbezpieczeństwa oparte na sztucznej inteligencji, aby chronić swoją organizację.