Czym są sieci Mesh i jak działają?

Dzisiejszy przewodnik nauczy Cię wszystkiego, co musisz wiedzieć o sieciach kratowych i ich działaniu. Dowiesz się o zaletach sieci kratowych, o tym, jaki sprzęt jest w stanie je obsługiwać, a także o tym, jak zwiększyć bezpieczeństwo swojej sieci kratowej dzięki jednemu z naszych rekomendowanych dostawców VPN.

Czy słyszałeś kiedyś o sieciach kratowych? Nawet jeśli tego nie zrobiłeś, prawdopodobnie korzystałeś już wcześniej. Jeśli masz połączenie z Wi-Fi na dużym obszarze, takim jak szkoła, centrum handlowe lub szpital, prawdopodobnie korzystasz z sieci kratowej. Zasadniczo sieć kratowa jest rodzajem sieci Wi-Fi, która może obejmować duży obszar i zapewniać silny sygnał Wi-Fi nawet w znacznej odległości od routera.

Sieci siatkowe były używane głównie przez wojsko lub duże organizacje handlowe. Jednak w ciągu ostatnich kilku lat sprzęt sieciowy został udostępniony użytkownikom domowym. Jeśli próbujesz skonfigurować sieć Wi-Fi obejmującą cały duży dom lub małe biuro, sieć kratowa może być właśnie tym, czego potrzebujesz.

W tym artykule wyjaśnimy, jak działają sieci kratowe i dlaczego są one lepsze niż alternatywy. Następnie porozmawiamy o tym, jak zapewnić bezpieczeństwo sieci. Czytaj dalej, aby dowiedzieć się: czym są sieci kratowe?

30-dniowa gwarancja zwrotu pieniędzy

Dlaczego nie użyć repeatera do dużej sieci WiFi?

Jeśli miałeś dużą przestrzeń, w której chciałeś wcześniej korzystać z sieci Wi-Fi, prawdopodobnie natknąłeś się na inne rozwiązania, takie jak przedłużacze lub repeatery Wi-Fi. Rozwiązania te są dostępne na rynku od wielu lat i są szeroko dostępne w sklepach detalicznych i sklepach internetowych. Teoretycznie te produkty brzmią świetnie: po prostu używasz zwykłego routera, a następnie umieszczasz przedłużacz na skraju zasięgu routera, aby zwiększyć całkowity zasięg na całej przestrzeni. Możesz nawet połączyć łańcuchowo przedłużacze, aby pokryć bardzo duży obszar.

Istnieją jednak problemy z tym podejściem. Najbardziej irytującym problemem w codziennym użytkowaniu jest to, że router i repeatery zwykle mają różne identyfikatory SSID. Oznacza to, że nawet jeśli router i repeater (y) są podłączone do tej samej sieci internetowej, pojawią się jako dwie różne sieci Wi-Fi na twoim urządzeniu.

Jeśli używasz telefonu do bezprzewodowego połączenia z routerem w kuchni, a następnie wchodzisz na górę poza zasięg routera i chcesz połączyć się z Wi-Fi z repeatera, musisz wyjść z telefonu, otworzyć ustawienia Wi-Fi, odłącz się od sieci routera i zamiast tego połącz się z siecią przemiennika. Jest to oczywiście duża irytacja i nie zapewnia płynnego przejścia od routera do repeatera, który chcesz.

UCZ SIĘ WIĘCEJ: Jak zabezpieczyć urządzenia IoT

Innym powiązanym problemem jest sposób, w jaki urządzenia wykrywają sieci Wi-Fi. Jeśli Twoje urządzenie może wykryć sieć Wi-Fi, z którą jesteś połączony, utrzyma to połączenie, nawet jeśli siła sygnału jest słaba. Oznacza to, że po przejściu z kuchni na górę urządzenie pozostanie podłączone do sieci routera, gdy połączenie będzie słabe, nawet jeśli z wzmacniaka dostępne jest połączenie o pełnej sile.

Dopóki nie znajdziesz się całkowicie poza zasięgiem oryginalnej sieci, pozostaniesz połączony, nawet gdy siła sygnału jest słaba, zamiast przełączania się na inną sieć, która ma silny sygnał. Oznacza to, że kiedy faktycznie korzystasz z urządzenia, często irytujące są wolne połączenia. Właśnie dlatego repeatery wydają się łatwym rozwiązaniem, ale w rzeczywistości stanowią problem w praktyce.

Jak działa sieć Mesh?

Sieci siatkowe różnią się od kombinacji routera i repeatera. Zamiast systemu szprychowego, w którym połączenie internetowe jest podawane do routera, a wszystkie inne urządzenia łączą się z tym routerem jak szprychy na kole, sieci kratowe tworzą koc zasięgu Wi-Fi. Sieci kratowe są tworzone przez system stacji WiFi, które współpracują ze sobą, płynnie przełączając urządzenie z jednej stacji na drugą, zapewniając niezmiennie dobry zasięg i prędkość Internetu. Wszystkie urządzenia tworzące sieć kratową mają ten sam identyfikator SSID, więc tworzą jedną sieć Wi-Fi, z którą można się łączyć i wędrować z jednego miejsca na drugie bez przerywania połączenia internetowego.

Poszczególne stacje tworzące sieć kratową nazywane są węzłami lub strąkami. Każda stacja jest taka sama jak inne, więc zamiast jednego koncentratora z wieloma podłączonymi urządzeniami lub repeaterami masz system stacji, które współpracują ze sobą. Jedną różnicą między stacją jest to, że zwykle jest tylko jedna stacja, która jest podłączona do kabla Ethernet, który zapewnia połączenie z Internetem. Pozostałe stacje są w pełni bezprzewodowe i dzielą sygnał wejściowy z jednej stacji przewodowej.

Zalety korzystania z sieci kratowej są liczne: po pierwsze, uzyskujesz spójny i niezawodny internet w całej przestrzeni, w której pracujesz. Nie będzie ciemnych punktów w zasięgu Wi-Fi z powodu złej linii widzenia od routera do twoich urządzeń (konstrukcje takie jak betonowe ściany często blokują tradycyjne Wi-Fi, ale nie stanowi to problemu dla sieci kratowych, ponieważ można umieścić stację po drugiej stronie ściany w celu uzyskania pełnego zasięgu).

Skalowanie sieci kratowej jest również bardzo łatwe: jeśli chcesz objąć większy obszar później, możesz po prostu dodać kolejną stację. I odwrotnie, jeśli przeprowadzisz się na mniejszą przestrzeń, możesz po prostu użyć mniejszej liczby posiadanych stacji. Oznacza to, że możesz przenosić swoją sieć kratową z jednej lokalizacji do drugiej i elastycznie dostosowywać ją do swoich potrzeb.

Jaki sprzęt jest dostępny dla sieci Mesh?

Istnieją trzy popularne systemy sprzętowe do obsługi sieci kratowej: Eero, Google Wifi i Orbi od Netgear. Spośród nich Orbi był pierwszym dostępnym na rynku i obsługuje najwyższe prędkości Internetu, więc jest dobry dla firm, ale jest znacznie droższy niż inne opcje. To nie jest szczególnie atrakcyjny element sprzętowy, ale też nie jest to odrażenie. Google Wifi jest popularny do użytku domowego ze względu na to, że pochodzi z tak dużej firmy i jest niezwykle łatwy w konfiguracji. Eero ma również rosnącą bazę użytkowników wśród użytkowników domowych, ponieważ jest łatwy w zarządzaniu i obsłudze. Zarówno Google Wifi, jak i Eero mają tę zaletę, że są dyskretnymi i atrakcyjnymi urządzeniami, które nie wyglądałyby zniechęcająco, gdyby zostały umieszczone w domu.

W zależności od konkretnych potrzeb związanych z konfiguracją i liczby urządzeń, które będą potrzebne do zajmowania zajmowanej przestrzeni, należy się spodziewać wydania od 200 do 400 USD na konfigurację sieci kratowej. To nie jest tanie i nie jest konieczne w przypadku małego domu lub mieszkania. Ale jeśli masz duży dom lub małe biuro i chcesz mieć niezawodny, szybki Internet na całej przestrzeni, sieć kratowa może być opłacalną inwestycją.

Jak zabezpieczyć sieć Mesh

Jeśli zastanawiasz się nad skonfigurowaniem sieci kratowej w domu, powinieneś rozważyć, jak poradzić sobie z bezpieczeństwem, a także zastanowić się, jakiego sprzętu należy użyć i jak go skonfigurować. Podobnie jak w przypadku każdej sieci domowej, musisz upewnić się, że ruch internetowy jest bezpieczny. Jest to szczególnie ważne w przypadku sieci kratowych, ponieważ sieci te obejmują duże obszary i prawdopodobnie będą wykorzystywane przez wiele różnych osób.

Jeśli ktoś w Twojej sieci robi coś nielegalnego, np. Pobierając treści chronione prawem autorskim za pośrednictwem torrentów, możesz zostać ukarany grzywną lub postępowaniem karnym, ponieważ jesteś odpowiedzialny za sieć. Ponadto, jeśli korzystasz z sieci kratowej dla małej firmy, jeszcze ważniejsze jest, aby Twoje Wi-Fi miało dobre zabezpieczenia, aby nikt nie został zhakowany i nikt nie zarejestrował aktywności w Internecie przez osoby z zewnątrz.

Gdy korzystasz z VPN, twój prawdziwy adres IP zostanie ukryty, aby twoja działalność online nie mogła być śledzona przez twojego dostawcę usług internetowych, rząd ani organy ścigania. Będzie chronić twoją prywatność, upewniając się, że nikt nie widzi, jakie strony internetowe odwiedzają ludzie i jakie pliki pobierają. Będzie także szyfrować inne rodzaje komunikacji internetowej, takie jak wiadomości błyskawiczne, z których często korzystają małe firmy i które mogą zawierać wysoce prywatne informacje biznesowe. VPN może być również używany do ochrony użytkowników przed innymi zagrożeniami cybernetycznymi, takimi jak wirusy, phishing lub złośliwe oprogramowanie.

Często ludzie będą mieli osobistą sieć VPN, którą zainstalują na swoich urządzeniach osobistych i będą szyfrować ruch pochodzący tylko z tych urządzeń. Jeśli jednak konfigurujesz sieć kratową, masz lepszą opcję. Możesz zainstalować oprogramowanie VPN na routerze z obsługą VPN, który przesyła sygnał do twoich jednostek sieciowych mesh, a wtedy cały ruch w całej sieci mesh będzie chroniony przez VPN.

Każda osoba i każde urządzenie, które łączy się z Twoją siecią kratową, będzie automatycznie chronione przez VPN, bez wymaganej konfiguracji ani wiedzy technicznej. Jest to najlepsza opcja do ochrony całej sieci i zapewnienia, że ​​nie zostaniesz pociągnięty do odpowiedzialności za jakiekolwiek pobieranie lub inne działania, które mogą mieć miejsce w Twojej sieci.

Sieci VPN są obsługiwane przez kluczowy sprzęt sieciowy z siatki: Eero pozwala na przekazywanie VPN, Orbi ma wbudowaną usługę VPN, a Google Wifi można podłączyć do routera obsługującego VPN.

Zalecane sieci VPN dla sieci Mesh

Jeśli szukasz VPN do użycia w sieci kratowej, oto nasze rekomendacje oparte na szybkości, bezpieczeństwie i elastyczności:

1. ExpressVPN

Jeśli jesteś poważnym użytkownikiem Internetu, który chce VPN, który jest najlepszy ze wszystkich światów, jeśli chodzi o szybkość, niezawodność i elastyczność, to chcesz ExpressVPN. Ta sieć VPN ma jedne z najszybszych połączeń, jakie widzieliśmy, więc idealnie nadaje się do szybkiej sieci kratowej, która stworzy szybkie łącze Wi-Fi w całej przestrzeni. Bezpieczeństwo jest doskonałe, z użyciem silnego 256-bitowego szyfrowania, aby zapewnić bezpieczeństwo danych i zasady braku rejestrowania w celu ochrony Twojej prywatności. Sieć serwerów dostępna za pośrednictwem ExpressVPN jest ogromna, dostępna jest ponad 1000 serwerów w 145 różnych lokalizacjach w 94 krajach. Oprogramowanie jest bardzo łatwe w obsłudze nawet dla osób, które nie są zaznajomione z VPNami, i zawiera przydatne funkcje, takie jak test prędkości, który pomaga znaleźć najlepsze możliwe połączenie i test szczelności DNS dla maksymalnego spokoju ducha. Oprogramowanie można zainstalować w systemach Windows, Mac OS, Android, iOS i Linux, a także różnorodność routerów które są odpowiednie dla sieci kratowych.

Przeczytaj naszą pełną recenzję ExpressVPN.

Plusy

 • OFERTA SPECJALNA: 3 miesiące za darmo (49% zniżki – link poniżej)
 • Superszybkie serwery (minimalna utrata prędkości)
 • Szyfrowanie AES-256
 • Surowe zasady braku dzienników
 • Świetna obsługa klienta za pośrednictwem czatu.
Cons

 • Nieco droższy niż niektóre inne opcje.

2. NordVPN

Jeśli szukasz VPN z najwyższymi możliwymi funkcjami bezpieczeństwa, powinieneś rozważyć NordVPN. NordVPN korzysta z 256-bitowego szyfrowania klasy wojskowej, które chcielibyśmy widzieć, i oczywiście nie mają zasad rejestrowania, więc Twoje działania w Internecie nigdy nie zostaną zarejestrowane. Ale tym, co wyróżnia NordVPN, jest dostępność specjalistycznych serwerów dla określonych potrzeb. Należą do nich specjalne serwery dla użytkowników pobierających P2P oraz dedykowane serwery IP dla tych, którzy potrzebują statycznego adresu IP.

Ale twórcy sieci najbardziej zainteresują twórców specjalnych serwerów bezpieczeństwa. Należą do nich serwery do ochrony przed DDoS, cebulą przez VPN i podwójnym szyfrowaniem, w których dane są przekazywane przez dwie warstwy szyfrowania dla najlepszego możliwego bezpieczeństwa. Oprogramowanie zawiera również więcej funkcji bezpieczeństwa, takich jak przełącznik CyberSec, który włącza ochronę przed złośliwym oprogramowaniem, a także specyficzny dla aplikacji przełącznik zabijania i ogólny przełącznik zabijania dla elastycznego bezpieczeństwa.

Sieć NordVPN to ponad 5 100 serwerów w 59 różnych krajach, aby spełnić wszystkie Twoje potrzeby. Oprogramowanie można zainstalować na urządzeniach z systemem Windows, Mac OS, Linux, iOS, Chrome OS, Android, iOS i Windows Phone, a także z rozszerzeniami przeglądarki Firefox i Chrome, a dla użytkowników sieci mesh istnieje również możliwość zainstalowania oprogramowanie do routera.

Przeczytaj naszą pełną recenzję NordVPN.

Plusy

 • OFERTA SPECJALNA: plan 3-letni (75% zniżki – link poniżej)
 • Ocena użytkowników GooglePlay: 4,3 / 5,0
 • Ochrona przed wyciekiem DNS, przełącznik zabicia
 • Z siedzibą w Panamie
 • Świetna obsługa klienta za pośrednictwem czatu.
Cons

 • Przetwarzanie zwrotów może potrwać 30 dni.

3. CyberGhost

Jeśli chcesz mieć prostą, łatwą w użyciu sieć VPN z bardzo przejrzystym graficznym interfejsem użytkownika, powinieneś wypróbować CyberGhost. Aplikacja CyberGhost ułatwia nowym użytkownikom łączenie się z odpowiednim serwerem zgodnie z ich potrzebami, oferując opcje takie jak anonimowe przeglądanie, anonimowe torrentowanie lub odblokowywanie stron internetowych z blokadami regionu. Połączenia są szybkie, a bezpieczeństwo jest dobre, z istotnym silnym 256-bitowym szyfrowaniem i zasadą braku rejestrowania. Istnieją również dodatkowe funkcje bezpieczeństwa, takie jak wyłącznik awaryjny, który jest automatycznie aktywowany, gdy używasz określonych profili, takich jak anonimowe torrentowanie.

Oprogramowanie CyberGhost zapewnia dostęp do dużej sieci serwerów obejmującej ponad 5700 usług w 90 różnych krajach, a oprogramowanie można zainstalować na systemach Windows, MacOS, iOS i Android. Istnieje również opcja zainstaluj oprogramowanie na routerach co jest idealne dla użytkowników sieci kratowej.

Przeczytaj naszą pełną recenzję CyberGhost.

Plusy

 • NISKA CENA: 6 DODATKOWYCH miesięcy bezpłatnie (79% zniżki – link poniżej)
 • P2P dozwolone na dowolnym serwerze z wyjątkiem Stanów Zjednoczonych i Rosji
 • Nie wykryto wycieków
 • Prywatne: silne zasady braku dzienników
 • 45-dniowa gwarancja zwrotu pieniędzy.
Cons

 • Wyciek WebRTC IPv6 w macOS
 • Niektórych witryn streamingowych nie można odblokować.

4. IPVanish

Superszybkie połączenia IPVanish idealnie nadają się do pracy z siecią kratową w celu tworzenia szybkich Wi-Fi na dużym obszarze. Szybkość nie jest jednak kosztem bezpieczeństwa, ponieważ nadal istnieje silne 256-bitowe szyfrowanie i brak zasad rejestrowania, których szukamy w sieci VPN, a także dodatkowe funkcje bezpieczeństwa, takie jak okresowa zmiana adresu IP, ochrona przed wyciekiem DNS i przełącznik „zabij”, abyś przypadkowo nie używał niezabezpieczonego połączenia.

Sieć dostępnych serwerów jest wystarczająco duża, aby zaspokoić większość potrzeb, z 850 serwerami w 60 różnych krajach. Oprogramowanie IPVanish jest dostępne dla urządzeń z systemem Windows, Mac OS, Android, Linux, Windows Phone lub iOS i możesz to zrobić zainstaluj go na wielu różnych routerach dla twoich potrzeb sieci kratowej.

Przeczytaj naszą pełną recenzję IPVanish.

Wniosek

Sieci kratowe są świetną opcją dla konsumentów domowych, którzy szukają zgrabnego rozwiązania do stworzenia płynnej sieci Wi-Fi w całym domu lub biurze, bez martwych punktów i żadnych irytujących problemów z ponownym połączeniem, jakie stwarza używanie repeaterów. Sprzęt wymagany do skonfigurowania sieci kratowej jest szeroko dostępny i chociaż jest droższy niż większość domowych konfiguracji internetowych, oferuje znacznie lepszy zasięg i elastyczność na przyszłość. Jeśli zamierzasz skonfigurować sieć kratową w naszym domu, nie zapomnij o bezpieczeństwie i upewnij się, że używasz VPN, aby chronić całą sieć przed śledzeniem i innymi zagrożeniami bezpieczeństwa.

Czy próbowałeś skonfigurować sieć kratową? A może uważasz, że pojedynczy router lub repeater działa wystarczająco dobrze dla twojej przestrzeni? Czy uważasz, że sieć kratowa jest tego warta? Daj nam znać swoje przemyślenia w komentarzach poniżej.