Domyślny adres IP routera i administracja hasłami

Twój router ma adres IP, tak jak każdy smartfon i komputer, który jest z nim połączony. Podobnie jak lokalny adres IP przypisany do twoich urządzeń, adres IP twojego routera jest również lokalny i dostępny tylko w sieci. Domyślnie niektóre routery mają adres IP 192.168.1.254. Po wpisaniu tego adresu w przeglądarce zostaniesz przeniesiony do panelu administracyjnego routera, w którym możesz blokować witryny internetowe, zarządzać bezpieczeństwem sieci i zarządzać adresami IP innych podłączonych urządzeń.

Chociaż 192.168.1.254 jest domyślnym adresem IP dla większości popularnych routerów szerokopasmowych, istnieją inne adresy, których router może używać. Jeśli nie kupiłeś routera samodzielnie, a zamiast tego został dostarczony przez dostawcę usług internetowych, adres może być inny. Poniżej przedstawiono trzy typowe adresy IP używane przez routery wiodących producentów;

192.168.1.1
192.168.0.1
192.168.1.254

Możesz wypróbować te trzy, a jeśli nadal nie możesz uzyskać dostępu do adresu IP routera, możesz go znaleźć, wysyłając polecenie ping do routera z pulpitu.

Znajdź adres IP swojego routera

Otwórz wiersz polecenia w swoim systemie.

Uruchom ipconfig.

Poszukaj w wynikach sieci lokalnej lub bezprzewodowej sieci LAN i znajdź „bramę domyślną”. To jest adres IP twojego routera.

Dostęp do panelu administracyjnego routera

Teraz, gdy masz już adres IP routera, możesz uzyskać dostęp do panelu administracyjnego routera. Otwórz przeglądarkę i wprowadź adres IP. Adres IP mojego routera to 192.168.1.1, ale jeśli twój to 192.168.1.254 lub cokolwiek innego, wprowadź to. Adres IP nie odnosi się do urządzenia w Internecie, dlatego przed adresem IP nie należy dodawać „www”, „http” ani „https”.

Wszystkie routery proszą o podanie nazwy użytkownika i hasła. Ma to na celu uniemożliwienie nieautoryzowanym użytkownikom sieci wprowadzania zmian w zabezpieczeniach routera, ustawieniach zapory, hasłach itp.

Znajdź hasło routera

Aby znaleźć nazwę użytkownika i hasło, możesz zrobić jedną z dwóch rzeczy. Pierwszą i stosunkowo prostszą opcją jest odwrócenie routera i spojrzenie z tyłu. Najprawdopodobniej zobaczysz naklejkę z domyślną nazwą użytkownika i hasłem.

Jeśli router nie ma tej naklejki z tyłu, spróbuj spojrzeć na wszystkie wkładki, z którymi został dostarczony, lub zaznacz jego pole. Jeśli nie możesz niczego znaleźć, możesz wyszukaj domyślną nazwę użytkownika i hasła routera których używają wiodący producenci. Możesz także odwiedzić witrynę producenta i wprowadzić nazwę oraz model routera, aby znaleźć domyślne hasło. Należy pamiętać, że są to ustawienia domyślne ustawione przez producenta i użytkownik może je zmienić w dowolnym momencie. Jeśli kiedykolwiek zmieniłeś hasło w przeszłości i zapomniałeś go teraz, to ci nie pomoże.

Zapomniałem hasła routera

Router od dostawcy usług internetowych

Jeśli router został dostarczony przez dostawcę usług internetowych, najłatwiejszym sposobem zresetowania hasła routera jest skontaktowanie się z obsługą klienta. Dostawca usług internetowych zwykle konfiguruje dwa typy kont na routerze; admin i wsparcie. Za pomocą konta pomocy technicznej przedstawiciel obsługi klienta przywróci domyślne hasło administratora.

Router zakupiony osobiście

Jeśli osobiście kupiłeś router i sam go skonfigurowałeś, a teraz zapomniałeś hasła, będziesz musiał go zresetować. Wszystkie routery można zresetować, chociaż metoda będzie się różnić w zależności od producenta. Sprawdź proces dla swojej marki i modelu. Zwykle wymaga to przytrzymania przycisku resetowania na urządzeniu przez maksymalnie 30 sekund. Po zakończeniu zwolnij przycisk, odłącz router i podłącz go ponownie. Hasło zostanie zresetowane do domyślnego.

x