Gdzie znikają zagrożenia cyfrowe

DNS Sinkhole to prosta technika przechwytywania żądań DNS dotyczących złośliwego ruchu i przekierowywania ich na bezpieczny adres IP, skutecznie blokując i jednocześnie monitorując żądanie.

Twój dostawca usług internetowych może już korzystać z tego mechanizmu, aby zapewnić bezpieczeństwo swoim klientom. Zawsze jednak możesz skonfigurować DNS Sinkhole na swoim komputerze osobistym lub jako administrator systemu sieci komputerów.

Chociaż jest to prosta koncepcja, ma kilka przypadków użycia w cyberbezpieczeństwie.

W tym miejscu chciałbym podkreślić wszystkie najważniejsze informacje, które musisz wiedzieć o DNS Sinkhole.

DNS Sinkhole: jego cel

W cyberbezpieczeństwie każdy rodzaj koncepcji jest ważny. Dlaczego? Ponieważ wszystko pomaga i liczy się, aby ulepszyć i ulepszyć strategię bezpieczeństwa.

Podobnie warto mieć DNS Sinkhole.

Odgrywa kluczową rolę w monitorowaniu ruchu sieciowego i zapobieganiu niezamierzonemu łączeniu się użytkowników ze złośliwymi witrynami internetowymi. Więc co dokładnie robi?

Po pierwsze, wykrywa żądania DNS próbujące połączyć się z domenami znanymi ze szkodliwej aktywności i blokuje je. Czasami może to być całkowicie nieszkodliwa interakcja użytkownika, klikając łącze w wiadomości e-mail, co może być częścią kampanii phishingowej.

Ponadto regularne wykrywanie złośliwych żądań DNS może również oznaczać, że którykolwiek z systemów jest zainfekowany złośliwym oprogramowaniem lub oprogramowaniem szpiegującym.

Wszystkie wykryte żądania są przekierowywane na określony adres IP, co wyświetla użytkownikowi ostrzeżenie lub powiadomienie.

Ten sam mechanizm DNS Sinkhole można zastosować także do blokowania nieautoryzowanych domen, np. mediów społecznościowych czy serwisów rozrywkowych, w sieci firmowej.

Ostatecznie, niezależnie od tego, czy chodzi o próbę uzyskania dostępu do nieautoryzowanych stron internetowych, czy złośliwych portali, proces przechwytywania żądań pozwala również rejestrować podejrzane działania, pomagając w ogólnym monitorowaniu sieci.

Innymi słowy, DNS Sinkhole to swego rodzaju czarna dziura, do której trafia cały szkodliwy ruch sieciowy.

Jak działa dziura DNS?

DNS Sinkhole znajduje się na serwerze DNS, do którego docierają żądania DNS z systemu (lub sieci komputerów).

Serwer DNS jest odpowiedzialny za poprowadzenie Cię do miejsca docelowego w Internecie.

Dla przypomnienia: serwer DNS robi to, tłumacząc nazwy domen na odpowiadające im adresy IP, co ładuje się jako potrzebny nam zasób. Jeśli słyszysz o tym po raz pierwszy, możesz chcieć dowiedzieć się, jak działa DNS.

Zatem DNS Sinkhole jest skonfigurowany na serwerze DNS tak, aby przechwytywać żądania i przekierowywać złośliwy ruch na przypisany adres IP, zapewniając bezpieczeństwo. DNS Sinkhole zawsze zawiera listę stron internetowych i adresów IP, o których wiadomo, że są niebezpieczne. Czasami lista jest tworzona ręcznie; czasami zewnętrzne usługi bezpieczeństwa zapewniają lepszą ochronę.

Na przykład xyz.com to witryna internetowa, która próbuje połączyć się z adresem IP 192.158.1.XX. Jednak adres IP jest znany ze złośliwych działań. Tak więc, gdy żądanie zostanie przechwycone, zostaniesz przekierowany do połączenia z przypisanym adresem IP (lub do dziury), co spowoduje wyświetlenie ostrzeżenia i zablokowanie połączenia.

Jeśli serwer DNS nie ma skonfigurowanej dziury, użytkownik uzyska dostęp do złośliwej strony internetowej, która może zainfekować komputer i narazić sieć na ryzyko.

Zatem DNS Sinkhole chroni użytkownika i chroni inne połączone sieci przed wszelkimi zagrożeniami.

Jak skonfigurować dziurę DNS?

Możesz skonfigurować dziurę DNS na komputerze osobistym, komputerze służbowym lub w środowisku zapory ogniowej.

Proces konfigurowania dziury DNS z zaporą sieciową może zależeć od usługi, z której korzystasz.

Na przykład, jeśli korzystasz z zapory sieciowej Palo Alto Networks, będziesz musiał zapoznać się z jej oficjalnymi instrukcjami, aby dodać adres IP w celu ustawienia „sinkhole”. Nie zapomnij, że musisz najpierw upewnić się, że używana zapora sieciowa obsługuje dodanie dziury DNS.

Jeśli próbujesz skonfigurować DNS Sinkhole na swoim komputerze, wykonaj następujące kroki:

 • Zanotuj adres IP dziury od hostowanego dostawcy DNS lub zdecyduj się na utworzenie dziury DNS, uruchamiając serwer DNS jako serwer przekierowujący z oddzielnego komputera z systemem Linux.
 • Jeśli tworzysz serwer typu „sinkhole” od zera, możesz skorzystać z otwartej lub komercyjnej listy znanych złośliwych domen i dodać ją do listy zablokowanych.
 • Gdy już uzyskasz adres IP (sinkhole), dodaj go do konfiguracji serwera DNS i przetestuj go, uzyskując dostęp do znanej złośliwej witryny internetowej.
 • Drobne szczegóły dotyczące procesu konfigurowania dziury DNS będą zależeć od wybranego typu dziury DNS.

  Pozwól, że podkreślę typy DNS Sinkhole, spośród których możesz wybierać.

  Rodzaje DNS Sinkhole

  Istnieją trzy typy dziur DNS, z których możesz skorzystać:

  • Stwórz własny od podstaw, poświęcając cały komputer na działanie jako serwer przekierowujący.
  • Włączanie funkcji DNS Sinkhole z poziomu zapory aplikacji.
  • Korzystanie z usługi DNS hostowanej w chmurze obsługującej DNS Sinkhole

  Pierwszy typ DNS Sinkhole, czyli tworzenie od zera, wymaga wiedzy technicznej i dużego wysiłku przy konfiguracji.

  Chociaż umożliwia dostosowywanie i kontrolowanie go w dowolny sposób, jego utrzymanie może być kłopotliwe. Nie otrzymujesz na to żadnego wsparcia, a lista zablokowanych domen musi być regularnie aktualizowana w ramach bieżących spraw.

  Powinieneś się na to zdecydować tylko wtedy, gdy masz wiedzę i czas.

  Drugi typ DNS Sinkhole można łatwo skonfigurować, uzyskując dostęp do opcji w zaporze ogniowej. Oczywiście dostępnych jest wiele zapór sieciowych chroniących Twoją sieć; wybierz jeden i sprawdź, czy obejmuje obsługę DNS Sinkhole.

  Kiedy już będziesz mieć pewność, że zapora sieciowa ją obsługuje, wystarczy przejść do opcji i skonfigurować ją zgodnie z oficjalnymi instrukcjami.

  Ostatni typ DNS Sinkhole jest najłatwiejszą i najwygodniejszą opcją. Cały serwer DNS typu „sinkhole” jest zarządzany przez dostawcę DNS; wystarczy postępować zgodnie z ich instrukcjami, aby zintegrować go ze swoją siecią.

  Nie musisz konfigurować niczego innego w swojej sieci, korzystając z usług hostowanych.

  Jeden z przykładów obejmuje Amazonka Trasa 53która jest jedną z kluczowych ofert AWS.

  Najlepsze praktyki dotyczące wdrażania Sinkhole DNS

  Jako administrator systemu lub administrator sieci powinieneś wdrożyć DNS Sinkhole, upewniając się, że jest on najbardziej efektywny. Niektóre wskazówki obejmują:

  • Użyj dynamicznie aktualizowanej listy złośliwych domen
  • Upewnij się, że cały złośliwy ruch jest przekierowany na adres typu Sinkhole
  • Niezbędne jest użycie analizatora logów do sprawdzenia zablokowanych działań sieciowych w celu dalszej identyfikacji problemów w sieci
  • Dziurę krasową należy wdrożyć odizolowaną od sieci (i bezpieczną), aby żaden atakujący nie mógł przejąć nad nią kontroli ani jej wykryć.

  Korzyści z używania DNS Sinkhole

  Korzystanie z DNS Sinkhole ma wiele zalet, takich jak:

  • Wzmocnienie monitorowania sieci poprzez wykrywanie podejrzanych połączeń i dalszą ich analizę
  • Uzyskaj wgląd w to, które systemy lub użytkownicy padają ofiarą złośliwego ruchu
  • Może blokować dostęp do nieautoryzowanych stron internetowych, takich jak usługa filtrowania DNS
  • Zmniejsz ryzyko infekcji złośliwym oprogramowaniem poprzez pobranie lub usługę internetową

  Podsumowanie

  DNS Sinkhole to niewielka implementacja z dużymi korzyściami. Można go integrować na wiele sposobów i mogą go wdrażać zarówno użytkownicy indywidualni, jak i biznesowi.

  Chociaż blokuje złośliwy ruch, nie może usunąć złośliwego oprogramowania z komputera. Ponadto należy pamiętać, że DNS Sinkhole może blokować tylko niektóre znane złośliwe żądania i nie zastępuje zapory sieciowej w chmurze.

  W zależności od wielkości i wymagań Twojej firmy, powinieneś połączyć wykorzystanie zapór ogniowych, zabezpieczeń punktów końcowych i takich rzeczy, jak DNS Sinkhole, aby uzyskać najlepszą ochronę bezpieczeństwa.

  x