Handel o wysokiej częstotliwości (HFT) wyjaśniony w 5 minut lub mniej

W skali globalnej giełdy są największym i najbardziej płynnym rynkiem papierów wartościowych.

Wiele firm handluje swoimi akcjami, w tym osoby fizyczne, fundusze hedgingowe i znaczące firmy. To normalne, że wyobrażamy sobie, że miejsce to jest wypełnione dobrze brzmiącymi traderami licytującymi akcje.

Jednak rzeczywistość jest odwrotna. Żyjemy w świecie sztucznej inteligencji, w którym większość naszej pracy jest zautomatyzowana przez komputery.

W tym artykule zrozumiemy handel o wysokiej częstotliwości i dlaczego te praktyki algorytmiczne zyskują na popularności.

Co to jest handel o wysokiej częstotliwości?

Handel o wysokiej częstotliwości (HFT) to proces, w którym komputery są zaprogramowane do handlu setkami i tysiącami razy na sekundę, aby z czasem osiągać niewielkie zyski.

Pomimo faktu, że uważamy, że działania są wykonywane przez doświadczonych handlowców, są to automatyczne maszyny handlowe. Prawie 80% transakcji handlowych odbywa się między komputerami HFT, które są sprytnie zaprogramowane, aby konsekwentnie uzyskiwać zyski.

HFT jest opłacalne dla wielu firm handlowych, które ostrożnie wykorzystują tę technologię, eksperymentując ze swoimi algorytmami w różnych scenariuszach rynkowych. Te komputery są dostępne w różnych rozmiarach, ale te kontrowersyjne są wyposażone w złożone algorytmy handlu o wysokiej częstotliwości.

Ogólnie rzecz biorąc, handlowcy z szybką realizacją wygrywają ze zwykłymi traderami. HFT stanowią niezbędny plac zabaw dla handlu zleceniami o wysokim obrocie, które generują wiele zysków lepiej niż mógłby to zrobić człowiek.

Kontynuując naszą eksplorację HFT, lepiej zrozumiemy, co dzieje się za kulisami.

Uwaga: informacje zawarte w tym artykule służą wyłącznie celom edukacyjnym i nie mogą być interpretowane jako porady finansowe. Treść nie powinna być rozumiana jako rekomendacja i zdecydowanie zalecamy skonsultowanie się z doradcą finansowym/konsultantem przed podjęciem jakichkolwiek decyzji.

Jak działa HFT?

Teraz, gdy wiesz, czym jest handel o wysokiej częstotliwości, łatwiej jest zrozumieć, jak działają te algorytmy.

Idąc za nazwą, wysoka częstotliwość oznacza dużą liczbę transakcji, być może setki, tysiące lub miliony akcji realizowanych w ułamkach sekund.

Na przykład, jeśli jesteś doświadczonym traderem intraday, ile transakcji zrobiłbyś w ciągu godziny lub całego dnia? Nawet jeśli jesteś bardzo szybki, nie będziesz pewny, że wykonasz więcej niż kilka transakcji, prawda?

Przeciwnie, system HFT może wykonywać setki i tysiące transakcji na sekundę. Dlatego instytucje i fundusze hedgingowe używają systemów transakcyjnych Algo do zawierania transakcji, ponieważ po ludzku nie jest to możliwe, aby robić to ręcznie.

To otwiera miejsce na nowy temat, który teraz sprawdzimy – strategie!

Strategie handlu o wysokiej częstotliwości

Handel o wysokiej częstotliwości polega na szybkości i strategiach. Niektóre dobrze znane strategie HFT obejmują handel arbitrażem indeksów, handel zmiennością, oparte na wiadomościach, globalne strategie makro itp.

Indeksowy handel arbitrażowy

Arbitraż to strategia handlowa, która próbuje czerpać zyski z różnic cenowych między dwoma lub więcej indeksami rynkowymi.

W oparciu o różnice cenowe może dojść do transakcji arbitrażowych między tym samym indeksem będącym przedmiotem obrotu na dwóch giełdach lub między instrumentami rynkowymi, takimi jak fundusze ETF i opcje, które śledzą zmiany indeksów.

Globalna strategia makro

Globalne makrostrategie są realizowane przez fundusze hedgingowe i instytuty inwestycyjne w oparciu o ogólne warunki gospodarcze na całym świecie. Na podstawie globalnych scenariuszy finansowych instytucje te budują długie i krótkie pozycje w akcjach, walutach, towarach, rynkach kontraktów terminowych i obligacjach.

Fundusze hedgingowe budują globalne strategie makro, analizując i dokonując prognoz na podstawie najważniejszych wydarzeń politycznych.

Na przykład fundusz hedgingowy może budować krótkie pozycje na swojej giełdzie i inwestować pieniądze w krajach o rozwijających się gospodarkach, jeśli widzi, że gospodarki danego kraju zmierzają w stronę recesji.

Strategia oparta na wiadomościach

Oto przykład strategii wysokiej częstotliwości opartej na wiadomościach, która dobrze sprawdza się na rynkach o słabych nastrojach.

HFT są zaprojektowane w taki sposób, że w całym Internecie szukają wykluczających słów kluczowych związanych z akcjami.

Na przykład, jeśli algorytmy nagle zaczną uzyskiwać słowa kluczowe, takie jak oszustwo, oszustwo i zarzuty w godzinach rynkowych lub po nich, uruchamia to transakcje krótkiej sprzedaży, wnioskując, że mogą pojawić się złe wieści.

Podobnie, gdy HFT znajdują pozytywne finansowe słowa kluczowe, takie jak zatwierdzenie przez bank, podwyżka i przyrost, inicjują zlecenia na długich pozycjach, aby uchwycić ruchy rynkowe, zanim pojawią się wiadomości.

Teraz sprawdzimy, jak te strategie wpływają na ogólny rynek akcji.

Jak HFT wpływa na giełdę?

Handel algorytmiczny jest znany jako handel o wysokiej częstotliwości (HFT).

W ciągu milisekund komputery mogą określać wzorce rynkowe i wykonywać zautomatyzowane, zaprogramowane instrukcje kupna i sprzedaży instrumentów. Ponieważ transakcje są realizowane szybciej, a wolumeny transakcji są znacznie wyższe, HFT zwiększa konkurencję na rynku. Wraz ze wzrostem płynności spready kupna i sprzedaży spadają, co prowadzi do bardziej efektywnych rynków.

Na rynkach finansowych inwestorzy indywidualni handlują, ponieważ mają zaufanie do uczciwości instytucji i zarządów giełd.

Jednak wydarzenia związane z handlem algorytmicznym powodują niezwykłą zmienność rynku, taką jak Flash Crash. Brak zaufania do rynków powoduje, że niektórzy konserwatywni inwestorzy porzucają je.

Elementy handlu o wysokiej częstotliwości

Wykonywanie transakcji opartych na wysokiej częstotliwości jest ostatnią częścią całej strategii. Wyzwaniem jest włączenie ustalonej strategii do zintegrowanego algorytmu, który będzie składał zlecenia kupna i sprzedaży w Twoim imieniu.

Oto kilka podstawowych elementów do budowy wydajnego systemu handlowego Algo:

# 1. Programiści

Będziesz potrzebować wysoko wykwalifikowanych programistów do zbudowania systemu handlowego. Powinni mieć rozległą wiedzę na temat rynków akcji, zleceń kupna i sprzedaży oraz sposobu działania giełd. Lepszą strategią jest zatrudnianie osób, które intensywnie pracowały nad tworzeniem oprogramowania handlowego.

#2. Język programowania

C++ jest najbardziej preferowanym językiem programowania do budowy systemu transakcyjnego. Ponieważ C i C++ to złożone języki, inżynierowie mogą przejść na prostszy język, taki jak Python, w celu łatwiejszego pisania kodu i oceny struktur handlowych Algo.

#3. Praca w sieci

Zapewnienie łączności sieciowej i uprawnień dostępu do konta handlowego w celu składania zleceń.

#4. Dane rynkowe

Dostęp do kanałów giełdowych w celu analizy danych i wykorzystania okazji do składania zleceń o wysokiej częstotliwości.

#5. Analiza historyczna

Sposób na przetestowanie systemu przed jego uruchomieniem na prawdziwym rynku po jego zbudowaniu, a także wymaganej infrastrukturze.

#6. Dane historyczne

W zależności od złożoności algorytmu dane historyczne mogą być dostępne do testowania wstecznego.

Korzyści

  • Poprawiona płynność: HFT poprawia spready kupna-sprzedaży, poprawiając w ten sposób ogólną płynność na rynku.
  • Wykorzystanie nieefektywności: dzięki HFT masz duże szanse na zwiększenie zysków w zaledwie ułamki sekund; nie jest to możliwe w przypadku procesu ręcznego.
  • Handel arbitrażowy: HFT wciąż wyszukują akcje handlujące na różnych giełdach i zajmują długie/krótkie pozycje, aby czerpać zyski z takich skryptów.
  • Algorytmy transakcyjne oparte na wiadomościach: HFT zapewniają swobodę zawierania transakcji na podstawie wiadomości i wychwytywania agresywnych ruchów rynkowych bez emocji. Z drugiej strony ludzie są sceptyczni i powstrzymują się od zawierania transakcji w razie wątpliwości.

Podobnie jak profesjonaliści, HFT mają wiele wad, a oto kilka z nich.

Wady

  • Wysoki koszt infrastruktury: ponieważ HFT wykorzystują zaawansowane algorytmy, koszty infrastruktury IT są również wysokie. Oznacza to, że tylko gigantyczne instytucje finansowe, takie jak banki inwestycyjne, inwestorzy instytucjonalni i fundusze hedgingowe, mogą sobie pozwolić na te technologie, a nie inwestorzy detaliczni.
  • Wprowadzające w błąd strategie: HFT zalewają rynek fałszywymi zamówieniami bez żadnego zamiaru faktycznej realizacji złożonych zamówień. Gdy tylko cena osiągnie określony poziom, zamówienia te są anulowane, co skutkuje awariami, fałszywymi wybiciami lub awariami itp.
  • Gra o sumie zerowej: Jeśli tylko duże instytucje mogą praktykować HFT, to na kim będą zarabiać pieniądze? Odpowiedzią są mali i detaliczni inwestorzy. Oznacza to, że gigantyczne instytucje zwykle wyciągają nam pieniądze z kieszeni.

Teraz przyjrzymy się niektórym z najlepszych zasobów do nauki handlu o wysokiej częstotliwości.

Zasoby edukacyjne

Częstym problemem, który możesz wymyślić, jest – Jak zrozumieć handel o wysokiej częstotliwości? lub Jak dowiedzieć się więcej o HFT?

Cóż, prostym podejściem jest zbudowanie solidnych podstaw dla tematu. Po omówieniu i zrozumieniu podstaw łatwiej jest uniknąć żargonowej dyskusji liczbowej.

Podstawowe książki, które znaleźliśmy na temat handlu o wysokiej częstotliwości to:

Rozwój systemów handlu o wysokiej częstotliwości

Jeśli jesteś programistą z dobrymi umiejętnościami programistycznymi, książka Developing High-Frequency Trading Systems będzie idealnym wyborem. Pomaga tworzyć i optymalizować systemy transakcyjne o wysokiej częstotliwości przy użyciu języków Java, C++ i Python.

Książka stopniowo przenosi cię od wprowadzenia do HFT do tworzenia systemu transakcyjnego przy pomocy tradycyjnych języków programowania HFT, takich jak C++ i Java. Następnie dowiesz się, jak używać języka Python, aby z pewnością osiągnąć wyższą dokładność wydajności.

Ogólnie rzecz biorąc, jest to książka dla inżynierów oprogramowania, którzy chcą poznać techniczną stronę HFT i chcą tworzyć systemy o bardzo niskich opóźnieniach.

Handel algorytmiczny i handel o wysokiej częstotliwości (matematyka, finanse i ryzyko)

Książka Algorithmic and High-Frequency Trading jest napisana dla zaawansowanych użytkowników matematyki, którzy rozumieją problemy z rachunkiem różniczkowym i programowaniem dynamicznym.

W każdym rozdziale znajdziesz mnóstwo przykładów, a większość rozdziałów kończy się przedstawieniem realistycznego zastosowania danych handlowych. Ponieważ jest to książka o zaawansowanych wyprowadzeniach, będziesz potrzebować pewnej dojrzałości matematycznej, aby zrozumieć przykłady.

Wszystko o transakcjach o wysokiej częstotliwości

All About High-Frequency Trading mówi o wdrażaniu algorytmów komputerowych w celu zrozumienia działań rynkowych, wykonywania transakcji i generowania zysków w ciągu kilku sekund.

Książka pomoże ci zrozumieć, które rynki są odpowiednie dla HFT, strategie algorytmiczne stosowane przez traderów o wysokiej częstotliwości, ryzyko i nadchodzące postępy technologiczne w handlu o wysokiej częstotliwości.

Handel o wysokiej częstotliwości: praktyczny przewodnik po strategiach algorytmicznych i systemach transakcyjnych

Ze średnią oceną 3,2 gwiazdki na 5, High-Frequency Trading autorstwa Irene Aldridge jest pierwszą edycją, która uczy handlu algorytmicznego o wysokiej częstotliwości.

Ta książka omawia podstawowe aspekty HFT i ich znaczenie z biznesowego punktu widzenia, który stanowi podstawę rozwoju systemów transakcyjnych. Otrzymasz również krótkie pojęcie o procesach analizy potransakcyjnej, takich jak ważne wskaźniki wydajności i oceny handlowe.

Handel o wysokiej częstotliwości autorstwa Irene Aldridge – wydanie 2

Książka High-Frequency Trading autorstwa Irene Aldridge jest poprawionym wydaniem książki wspomnianej powyżej. Pomaga stworzyć solidne podstawy do nauki HFT w pierwszej edycji.

Drugie wydanie opisuje najnowsze osiągnięcia technologiczne, które umożliwiają HFT osiągnięcie lepszej efektywności w zarządzaniu strategiami zarządzania ryzykiem i ochronie informacji na niepewnych rynkach.

Zawiera również różne strategie handlu o wysokiej częstotliwości i narzędzia do budowy wydajnego systemu HFT.

Handel o wysokiej częstotliwości i teoria prawdopodobieństwa (raporty naukowe East China Normal University)

Książka „High-Frequency Trading and Probability Theory” dotyczy traktowania HFT i analizy wykresów technicznych jako nauki. To dobra lektura dla inwestorów, którzy chcą zweryfikować skuteczność swojej analizy technicznej za pomocą teorii stacjonarnych procesów stochastycznych.

Autorzy tej książki ujawniają również, jak zbudować infrastrukturę informatyczną do tworzenia algorytmów handlu o wysokiej częstotliwości i uzyskiwania arbitrażu z rynków finansowych.

Ostatnie słowa

Handel o wysokiej częstotliwości zyskuje coraz większą popularność, a coraz więcej gigantów handlowych opracowuje zaawansowane oprogramowanie, aby sobie pomóc. Chociaż jest to fascynujący proces, wiąże się z pewnym ryzykiem.

Teraz, jeśli następnym razem usłyszysz o transakcjach o wysokiej częstotliwości, będziesz wiedział, co to jest i jak różni uczestnicy rynku wykorzystują HFT dla swoich korzyści.

Następnie możesz sprawdzić najlepsze API giełdowe.

x