Jeśli masz dość ręcznego oznaczania plików muzycznych w systemie Linux, z pewnością zainteresuje Cię możliwość zautomatyzowania ich za pomocą MusicBrainz Picard. Może skanować istniejące pliki muzyczne w systemie Linux, przejrzeć je i przypisać prawidłowe tagi ID3.

Zainstaluj MusicBrainz Picard w systemie Linux

Zanim przejdziemy do korzystania z MusicBrainz Picard do automatycznego tagowania plików muzycznych w systemie Linux, musimy zademonstrować sposób instalacji programu. W tej części przewodnika omówimy kilka sposobów na uruchomienie aplikacji.

Uwaga: MusicBrainz Picard działa na prawie wszystkich dystrybucjach Linuksa, a pakiety są dostępne dla Arch Linux, Debian, Ubuntu, Fedora, a nawet Flatpak.

Aby rozpocząć instalację, otwórz okno terminala, naciskając Ctrl + Alt + T lub Ctrl + Shift + T. na klawiaturze. Następnie postępuj zgodnie z instrukcjami wiersza polecenia, które pasują do używanego systemu operacyjnego Linux.

Ubuntu

MusicBrainz Picard można zainstalować w systemie Ubuntu Linux za pośrednictwem PPA. Aby włączyć tę umowę PPA, skorzystaj z następujących opcji add-apt-repository Komenda.

sudo add-apt-repository ppa:musicbrainz-developers/stable

Po dodaniu PPA do Ubuntu, aktualizacja polecenie musi zostać uruchomione.

sudo apt update

Na koniec zainstaluj MusicBrainz Picard na komputerze Ubuntu z apt install Komenda.

sudo apt install picard

Debian

Aplikacja MusicBrainz Picard jest dostępna dla wszystkich użytkowników systemu Debian Linux w repozytorium oprogramowania „Main”. Zainstaluj go w następujący sposób apt-get Komenda.

sudo apt-get install picard

Arch Linux

MusicBrainz Picard znajduje się w repozytorium oprogramowania „Community” Arch Linux. Tak więc włącz „Społeczność” w pliku Pacman.conf (jeśli jeszcze tego nie zrobiłeś). Następnie zainstaluj aplikację za pomocą Pacman polecenie poniżej.

sudo pacman -S picard

Fedora

W Fedorze Linux możesz pobrać aplikację Picard bezpośrednio z oficjalnego repozytorium oprogramowania. Aby zainstalować, użyj następujących Dnf Komenda.

sudo dnf install picard

OpenSUSE

Aplikacja MusicBrainz Picard jest dostępna do instalacji w OpenSUSE poprzez repozytorium oprogramowania „Oss all”. Aby uruchomić system, użyj Zypper polecenie poniżej.

sudo zypper install picard

Flatpak

MusicBrainz Picard jest na Flathubie jako Flatpak. Jeśli chcesz zainstalować go jako Flatpak na komputerze z systemem Linux, zacznij od włączenia środowiska uruchomieniowego Flatpak. Gdy środowisko wykonawcze zostanie aktywowane i będzie gotowe do pracy, użyj następujących poleceń Flatpak w oknie terminala, aby zainstalować Picarda.

flatpak remote-add --if-not-exists flathub https://flathub.org/repo/flathub.flatpakrepo
flatpak install flathub org.musicbrainz.Picard

Automatyczne oznaczanie plików muzycznych w systemie Linux

Aby automatycznie oznaczyć pliki muzyczne w aplikacji MusicBrainz Picard, zacznij od otwarcia aplikacji na pulpicie systemu Linux. Aby otworzyć program, przejdź do „multimediów” w menu aplikacji i wybierz „MusicBrainz Picard”. Alternatywnie naciśnij Alt + F2 na klawiaturze wpisz polecenie poniżej i naciśnij Wchodzić Wystrzelić.

picard

Po otwarciu aplikacji Picard znajdź przycisk „Dodaj folder” i wybierz go, aby wyświetlić okno przeglądarki plików. Następnie wykonaj poniższe instrukcje krok po kroku, aby dowiedzieć się, jak korzystać z funkcji automatycznego tagowania.

Sprawdź -   Jak zainstalować edytor wideo LosslessCut w systemie Linux

Krok 1: W oknie przeglądarki plików, które otwiera się po kliknięciu „Dodaj folder”, przejdź do katalogu muzyki lub katalogu albumów i wybierz go, aby załadować pliki muzyczne do programu.

Krok 2: W folderze „Unclustered Files” wybierz każdy plik muzyczny, przytrzymując przycisk Ctrl przycisk po kliknięciu. Alternatywnie naciśnij Ctrl + A na klawiaturze, a Picard automatycznie podświetli wszystkie pliki w „Plikach nieklastrowanych”.

Krok 3: Teraz, gdy wszystkie pliki muzyczne są zaznaczone i wyróżnione, znajdź przycisk „Skanuj” na pasku menu w programie Picard i kliknij go. Wybranie opcji „Skanuj” spowoduje uruchomienie każdego pliku muzycznego w internetowej bazie danych Picarda i znalezienie najlepszych pasujących plików.

Sprawdź -   Jak uzyskać egipski adres IP z dowolnego miejsca

Krok 4: Po zakończeniu skanowania Picarda wszystkich plików muzycznych w internetowej bazie danych, dopasowania dla każdego pliku muzycznego pojawią się w prawej części aplikacji. Znajdź każdy plik muzyczny z zielonym polem obok niego, przytrzymaj Ctrl i podświetl każdy z nich za pomocą myszy.

Krok 5: Po zaznaczeniu wszystkich pasujących plików muzycznych znajdź przycisk „Zapisz” i kliknij go, aby zapisać informacje o nowych znacznikach w plikach muzycznych.

Po zapisaniu informacji o nowych znacznikach w plikach muzycznych uruchom ponownie odtwarzacz muzyki. Po ponownym uruchomieniu gracz powinien natychmiast zobaczyć zmiany i odpowiednio je dostosować.

Ręczne tagowanie za pomocą Picarda

Oprócz automatycznego oznaczania plików muzycznych w programie Picard możliwe jest także ręczne ustawianie informacji. Aby to zrobić, załaduj pliki muzyczne do aplikacji, wybierając „Dodaj folder” lub „Dodaj pliki”. Następnie przejdź do okienka znaczników u dołu, znajdź wartość, którą chcesz zmienić, kliknij ją prawym przyciskiem myszy i wybierz „Edytuj”, aby go zmienić.

Sprawdź -   Jak wyświetlić pamięć podręczną Chrome w systemie Windows 10

Po zakończeniu edycji wybierz plik myszką i kliknij przycisk „Zapisz”, aby zapisać informacje o nowym tagu w pliku muzycznym.