Jak automatycznie uruchamiać pliki wsadowe jako administrator w systemie Windows 10

Udostępnij teraz w social media:

Skrypty to świetne narzędzie do wykonywania małych, zbędnych zadań, do których normalnie nie można znaleźć aplikacji. Jeśli wiesz, jak napisać skrypt, większość rzeczy możesz załatwić bez konieczności korzystania z aplikacji. Jeśli nie możesz pisać skryptów, zazwyczaj możesz znaleźć w Internecie te, które napisali inni, i użyć ich do swoich potrzeb. W przypadku skryptów system Windows 10 jest ostrożny, ponieważ mogą być niebezpieczne, a niektóre polecenia w skrypcie wymagają uprawnień administratora do wykonania w systemie, co uniemożliwia ich działanie, nawet jeśli można je uruchomić. Oto, jak możesz automatycznie uruchamiać pliki wsadowe jako administrator w systemie Windows 10.

  Jak otworzyć Panel sterowania w systemie Windows 11?

Pliki wsadowe jako administrator

Aby automatycznie uruchomić plik wsadowy jako administrator, musisz najpierw utworzyć plik wsadowy, a następnie utworzyć do niego skrót. Aby utworzyć skrót, kliknij plik prawym przyciskiem myszy i wybierz opcję Wyślij na

Po utworzeniu skrótu przejdź do pulpitu i kliknij go prawym przyciskiem myszy. Wybierz Właściwości z menu kontekstowego. Na karcie Skrót zobaczysz przycisk Zaawansowane u dołu. Kliknij to.

Spowoduje to otwarcie innego, mniejszego okna z tylko jedną opcją, którą możesz włączyć; Uruchom jako administrator. Wybierz tę opcję, kliknij OK, a następnie Zastosuj. Przenieś skrót w dowolne miejsce, w którym chcesz go uruchomić. Ustaw go jako akcję zaplanowanego zadania lub przenieś skrót do folderu startowego i uruchom go podczas rozruchu.

  Jak znaleźć najmniej używane klucze w systemie Windows 10

Ta konfiguracja ma pewne ograniczenia. Po pierwsze, plik wsadowy zostanie uruchomiony, ale zobaczysz monit UAC z prośbą o potwierdzenie, że plik wsadowy może działać z uprawnieniami administratora. Jeśli nie jesteś zalogowany jako administrator, będziesz musiał wprowadzić nazwę użytkownika i hasło administratora. Nie ma ucieczki od tej części. Po uwierzytelnieniu za pomocą konta administratora plik wsadowy będzie działał tak, jak został zapisany.

Jeśli w dowolnym momencie polecenie w pliku wsadowym wymaga wprowadzenia hasła administratora w celu potwierdzenia, że ​​polecenie może zostać uruchomione, konieczne będzie ponowne wprowadzenie hasła. Plik wsadowy działa z uprawnieniami administratora, jednak nie daje ogólnych uprawnień do uruchamiania wszystkich poleceń bez potwierdzenia czynności. Podobnie, jeśli w dowolnym momencie będziesz musiał potwierdzić polecenie, dotykając klawisza Y, nadal będziesz musiał to zrobić.

  Jak podzielić pliki MP3 w systemie Windows 10

Możesz także automatycznie uruchamiać skrypty PowerShell, ale sztuczka jest inna.

x