Jak bezpiecznie usunąć dysk flash USB w systemie Linux

Czy masz dysk flash USB z wrażliwymi plikami? Czy zamierzasz przekazać go członkowi rodziny lub przyjacielowi, ale najpierw chcesz go bezpiecznie usunąć? Możemy pomóc! Śledź dalej, a pokażemy Ci, jak bezpiecznie wymazać pamięć flash USB w systemie Linux!

Opcja 1 – Usuń pamięć flash USB za pomocą KDE Partition Manager

Jeśli jesteś początkującym użytkownikiem systemu Linux, najlepszym sposobem bezpiecznego usunięcia dysku flash USB jest skorzystanie z Menedżera partycji KDE. Dlaczego? Ma wbudowaną funkcję „Shred”, która może bezpiecznie usunąć dowolną partycję na dowolnym urządzeniu, w tym USB.

Aby bezpiecznie rozpocząć usuwanie dysku flash USB, należy zainstalować Menedżera partycji KDE. Otwórz okno terminala na komputerze z systemem Linux, naciskając Ctrl + Alt + T lub Ctrl + Shift + T. na klawiaturze. Następnie postępuj zgodnie z instrukcjami wiersza poleceń opisanymi poniżej, które odpowiadają twojej dystrybucji Linuksa.

Ubuntu

sudo apt install partitionmanager

Debian

sudo apt-get install partitionmanager

Arch Linux

sudo pacman -S partitionmanager

Fedora

sudo dnf install kde-partitionmanager

OpenSUSE

Aplikacja KDE Partition Manager jest dostępna dla wszystkich użytkowników OpenSUSE Linux z 15.1 LEAP lub Tumbleweed. Jeśli nadal używasz 15.0 LEAP, musisz zaktualizować, w przeciwnym razie KDE Partition Manager nie zainstaluje się z repozytoriów oprogramowania.

sudo zypper install partitionmanager

Po zainstalowaniu Menedżera partycji KDE na komputerze z systemem Linux postępuj zgodnie z instrukcjami krok po kroku, aby dowiedzieć się, jak bezpiecznie wymazać dysk flash USB.

Krok 1: Uruchom KDE Partition Manager na pulpicie Linux. Aby to zrobić, otwórz menu aplikacji, naciskając Zdobyć. Następnie wpisz „Partition Manager” i uruchom go.

Krok 2: Po uruchomieniu Menedżera partycji KDE pojawi się okno hasła. Wprowadź hasło do konta użytkownika, ponieważ do korzystania z programu wymagane są uprawnienia administratora.

Krok 3: Przy otwartym Menedżerze partycji KDE, podłącz napęd flash USB, który próbujesz bezpiecznie skasować do portu USB (jeśli nie jest jeszcze podłączony).

Krok 4: wciśnij F5 klawisz na klawiaturze, aby odświeżyć Menedżera partycji KDE. Odświeżenie aplikacji zmusi ją do ponownego przeskanowania urządzeń, co pozwoli jej wykryć nowo podłączony dysk flash USB.

Krok 5: Gdy aplikacja KDE Partition Manager pomyślnie wykryje dysk flash USB, spójrz do kolumny „Urządzenia” i kliknij myszą, aby ją wybrać.

Nie masz pewności, jakie urządzenie ma pamięć flash USB? Spójrz na pudełko, z którym jest dostarczane (lub samo urządzenie) i określ markę urządzenia. Na przykład, jeśli masz Sandisk Cruzer Glide, „Sandisk Cruzer Glide” pojawi się na liście urządzeń.

Krok 6: Po wybraniu dysku flash USB z listy „Urządzenia” zostaną wyświetlone partycje dysku flash USB. Wybierz każdą partycję na urządzeniu za pomocą myszy i kliknij ją prawym przyciskiem myszy, aby wyświetlić menu kliknięcia prawym przyciskiem myszy.

W menu prawym przyciskiem myszy znajdź opcję „Shred” i wybierz ją, aby poinformować KDE Partition Manager, że chcesz zniszczyć partycję (AKA bezpiecznie ją usunie).

Krok 7: Znajdź przycisk „Zastosuj” w lewej górnej części aplikacji i kliknij go. Kliknięcie „Zastosuj” zainicjuje proces niszczenia.

Bądź cierpliwy i poczekaj, aż KDE Partition Manager bezpiecznie usunie dysk flash USB. Gdy procent w wyskakującym okienku „odczyta 100%”, proces jest zakończony!

Opcja 2 – Usuń pamięć flash USB w wierszu polecenia

Nie jesteś fanem używania narzędzi GUI, takich jak KDE Partition Manager, ale nadal chcesz bezpiecznie wymazać dysk flash USB? Dobre wieści! Możliwe jest bezpieczne usunięcie dysku za pomocą wiersza polecenia systemu Linux.

Aby rozpocząć proces kasowania, otwórz okno terminala, naciskając Ctrl + Alt + T lub Ctrl + Shift + T. na klawiaturze. Następnie po otwarciu okna terminala podłącz napęd flash USB do portu USB i uruchom lsblk Komenda.

lsblk

Przejrzyj lsblk wyjdź i spróbuj znaleźć nazwę dysku flash USB. Nazwa powinna być /dev/sdLETTER. Aby uzyskać dodatkową pomoc w znalezieniu identyfikatora dysku flash USB, skorzystaj z naszego przewodnika, jak znaleźć informacje o dysku twardym w systemie Linux, ponieważ może on pokazać, jak korzystać z lsblk Komenda.

Po znalezieniu nazwy dysku flash USB zanotuj go i odmontuj go z systemu za pomocą polecenia umount.

Uwaga: /dev/sdLETTER jest przykładem. Nazwa dysku flash USB będzie inna. Pamiętaj, aby zmienić /dev/sdLETTER w poniższym przykładzie polecenia, inaczej nie zadziała!

sudo umount /dev/sdLETTER

Jeśli dysk flash USB odmówi odmontowania, uruchom polecenie za pomocą -l przełącznik.

sudo umount /dev/sdLETTER -l

Po odłączeniu napędu flash USB użyj DD narzędzie do bezpiecznego wymazywania. Jeszcze raz pamiętaj o zmianie /dev/sdLETTER w poniższym poleceniu do rzeczywistej nazwy dysku flash USB znalezionego w lsblk wyjście polecenia.

sudo sudo dd if=/dev/urandom of=/dev/sdLETTER bs=10M

The DD narzędzie zajmuje dużo czasu, więc bądź cierpliwy. Po zakończeniu procesu dysk flash USB zostanie bezpiecznie skasowany.