Jak bezpłatnie zaktualizować system do Windows 10 z Windows 7

Windows 7 nie żyje, ale nie musisz płacić za aktualizację do Windows 10. Microsoft po cichu kontynuował ofertę darmowej aktualizacji przez ostatnie kilka lat. Nadal możesz uaktualnić dowolny komputer z oryginalną licencją systemu Windows 7 lub Windows 8 do systemu Windows 10.

Jak działa bezpłatna aktualizacja

Zakładając, że używasz komputera z systemem Windows z oryginalnym i aktywowanym kluczem systemu Windows 7 (lub Windows 8), możesz zaktualizować system do systemu Windows 10 za pomocą kilku kliknięć. Twój komputer otrzyma oryginalny, aktywowany klucz systemu Windows 10 – tak jak działał podczas pierwszego roku systemu Windows 10, kiedy oficjalnie reklamowano ofertę bezpłatnej aktualizacji.

Możesz także uaktualnić komputer, wykonując nową instalację systemu Windows 10, nawet jeśli nie ma na nim zainstalowanego żadnego systemu operacyjnego. Wystarczy podać prawidłowy klucz systemu Windows 7 (lub Windows 8).

Nie ma gwarancji, że to będzie działać wiecznie, ale nadal działało 14 stycznia 2020 r. Microsoft może pewnego dnia wyciągnąć wtyczkę i odciąć nowe aktualizacje. Ale na razie nadal możesz dokonać aktualizacji. Po uaktualnieniu komputer otrzymuje prawidłowy klucz systemu Windows 10, który będzie działał – nawet jeśli firma Microsoft przestanie zezwalać na nowe aktualizacje w przyszłości.

Aktualizacja: pamiętaj, że nie możemy tutaj rozmawiać z kwestiami licencjonowania biznesu. Jeśli masz w swojej firmie komputery z systemem Windows 7, firma Microsoft może uznać, że nie przestrzegasz warunków umowy licencyjnej po zastosowaniu tej metody w celu uaktualnienia komputerów w firmie. Nie martwilibyśmy się tym w przypadku domowych komputerów, ale organizacje powinny prawdopodobnie skontaktować się ze swoim partnerem licencyjnym firmy Microsoft, aby uzyskać więcej informacji.

Utwórz kopię zapasową przed aktualizacją

Przed rozpoczęciem zalecamy wykonanie kopii zapasowej plików. Proces uaktualniania nie powinien wymazywać plików, chyba że zdecydujesz się je usunąć, ale zawsze warto mieć aktualną kopię zapasową – zwłaszcza podczas wykonywania poważnych aktualizacji systemu operacyjnego.

Zachęcamy również do znalezienia klucza systemu Windows 7 (lub Windows 8), na wszelki wypadek. Ten klucz może być wydrukowany na naklejce na obudowie komputera lub na laptopie. Jeśli samodzielnie zainstalowałeś system Windows 7 lub Windows 8, będziesz chciał znaleźć zakupiony klucz licencyjny.

Jeśli Twój komputer nie ma naklejki, zawsze możesz użyć narzędzia takiego jak ProduKey firmy NirSoft aby znaleźć klucz licencyjny aktualnie używany na komputerze.

Jak bezpłatnie uaktualnić do systemu Windows 10

Aby uzyskać bezpłatne uaktualnienie, przejdź do Witryna pobierania Windows 10 firmy Microsoft. Kliknij przycisk „Pobierz narzędzie teraz” i pobierz plik .exe. Uruchom go, kliknij narzędzie i po wyświetleniu monitu wybierz opcję „Uaktualnij ten komputer teraz”.

Tak, to takie proste. Nie robimy tu niczego podstępnego – Microsoft decyduje się na umożliwienie ludziom uaktualniania za pomocą narzędzia.

Użycie narzędzia konfiguracji systemu Windows 10 do uaktualnienia systemu Windows 7.

Jeśli wolisz czystą instalację, możesz wybrać opcję „Utwórz nośnik instalacyjny”, a następnie podać prawidłowy klucz systemu Windows 7 lub 8 podczas instalacji systemu Windows 10.

Po uaktualnieniu

Podczas procesu aktualizacji możesz wybrać, czy chcesz zachować wszystkie pliki w systemie, czy zacząć od nowa.

Po zainstalowaniu możesz przejść do ekranu Ustawienia> Aktualizacja i zabezpieczenia> Aktywacja. Zobaczysz, że Twój system jest „aktywowany za pomocą licencji cyfrowej”.

Jeśli zalogujesz się do systemu Windows 10 za pomocą konta Microsoft, ta licencja zostanie połączona z Twoim kontem Microsoft, co jeszcze bardziej ułatwi ponowną aktywację systemu Windows 10 na komputerze, jeśli kiedykolwiek zajdzie potrzeba jego zainstalowania.

Ekran ustawień systemu Windows 10 pokazujący, że został aktywowany za pomocą licencji cyfrowej.

I tak, w przyszłości powinieneś być w stanie przeprowadzić czystą instalację systemu Windows 10. Aktywacja systemu Windows 10 spowoduje wtedy „zadzwonienie do domu”, zauważy, że konfiguracja sprzętu ma ważną licencję w pliku i automatycznie się aktywuje.

Jeśli masz system Windows 7, naprawdę warto dokonać aktualizacji. Jeśli nie chcesz używać systemu Windows 10, rozważ instalację Linuksa, kupowanie Chromebookalub przejście na Maca. Nie musisz używać systemu Windows 10, ale uważamy, że powinieneś przejść z systemu Windows 7.

Testujemy to od lat i inne witryny, takie jak Świat PC, ZDNet, The Verge, i Piszczący komputer niedawno zweryfikowali również tę metodę.