Jak długo powinna wytrzymać bateria laptopa?

  • Baterie do laptopów zwykle wytrzymują od 2 do 5 lat, zanim stracą zdolność do utrzymywania ładunku, ale może się to różnić w zależności od sposobu użytkowania i cykli ładowania.
  • Czynniki wpływające na żywotność baterii obejmują liczbę cykli ładowania, jakość baterii, niewłaściwą moc ładowania, nadmierne ciepło i brak użytkowania.
  • Aby przedłużyć żywotność baterii laptopa, należy mądrze wykorzystywać każdy cykl ładowania, unikać nadmiernego nagrzewania się, używać ładowarki o zalecanej mocy i prawidłowo przechowywać baterię, gdy nie jest używana. Wymiana baterii na baterię OEM lub wysokiej jakości baterię innej firmy może również pomóc w wydłużeniu żywotności laptopa.

Z biegiem lat baterie w urządzeniach takich jak laptopy i telefony tracą zdolność utrzymywania ładunku. Okres pomiędzy pierwszym użyciem baterii a ostateczną niezdolnością do utrzymania jakiejkolwiek mocy nazywany jest żywotnością baterii.

Aby prawidłowo konserwować laptopa, ważna jest wiedza o tym, jak długo powinna wytrzymać bateria.

Jak długo wytrzymują baterie do laptopów?

Ogólnie rzecz biorąc, bateria laptopa będzie działać przez dwa do pięciu lat, zanim straci zdolność do utrzymywania ładunku. Chociaż szacunki te odzwierciedlają żywotność baterii w laptopie używanym przez przeciętnego użytkownika, nie są w pełni dokładne. Żywotność baterii zależy od tego, jak szybko wykonujesz cykle ładowania baterii.

Każdy cykl ładowania ma miejsce, gdy akumulator przechodzi od całkowitego naładowania do całkowitego rozładowania (100% -0%). Przeciętny laptop jest wyposażony w baterię, która może wytrzymać średnio od 300 do 500 cykli ładowania, zanim nastąpi znaczny spadek pojemności baterii. Rzadsze korzystanie z laptopa może wydłużyć te cykle, chociaż całkowite nieużywanie może skrócić żywotność baterii.

Ważne jest, aby wziąć pod uwagę, jak długo trwa każdy cykl ładowania. Jeśli po pełnym naładowaniu laptop ma zasilanie przez dziesięć do dwunastu godzin, możesz wykonać tylko jeden cykl ładowania co dwa dni, co gwarantuje, że bateria będzie działać przez kilka lat. Jeśli akumulator wytrzymuje tylko pięć godzin ładowania, konieczne może być wykonanie kilku cykli ładowania każdego dnia.

Co wpływa na żywotność baterii do laptopów?

Na żywotność akumulatorów do laptopów wpływa kilka czynników, w tym całkowity cykl ładowania, narażenie na nadmierne ciepło i jakość samej baterii.

Cykle ładowania

Najważniejszym czynnikiem wpływającym na żywotność baterii laptopa jest szybkość cykli ładowania. Jak wspomniano, większość laptopów ma od 500 do 1000 cykli ładowania, zanim bateria straci znaczną pojemność. W rezultacie laptopy używane często, ale przez krótkie okresy, będą miały zazwyczaj dłuższą żywotność baterii niż laptopy używane codziennie przez wiele godzin.

Jakość baterii

Jakość samej baterii ma również wpływ na jej żywotność. Ogólnie rzecz biorąc, najlepszą żywotność uzyskasz w przypadku baterii OEM lub baterii innej firmy wykonanej z wysokiej jakości materiału, takiego jak lit. Tanie skonstruowane akumulatory innych firm mają prawdopodobnie krótszą ogólną żywotność i mogą być bardziej podatne na degradację spowodowaną nadmiernym ciepłem lub dużą mocą ładowarki.

Niewłaściwe ładowanie

Moc ładowarki do laptopa jest ważna. Żywotność baterii laptopa zostanie zmaksymalizowana, jeśli będziesz używać ładowarki oryginalnie sprzedawanej z laptopem lub ładowarki innej firmy o równoważnej mocy. Używanie ładowarki o mocy wyższej niż zalecana (np. 65 W zamiast 45 W) spowoduje szybkie zużycie baterii laptopa.

Nadmierne ciepło

Ciepło jest głównym czynnikiem zewnętrznym, który może skrócić żywotność baterii laptopa. Uszkodzenia mogą być spowodowane wewnętrznymi lub zewnętrznymi źródłami ciepła. Należy unikać używania laptopa w bardzo upalne dni i upewnić się, że dolne otwory wentylacyjne są zawsze niezablokowane. Unikaj podkręcania procesora i używania aplikacji, które powodują, że laptop się przegrzewa. Jeśli laptop często się przegrzewa, może być konieczna naprawa.

Brak użycia

I wreszcie, jednym z czynników wpływających na żywotność baterii jest pozostawienie laptopa nieużywanego. Jeśli akumulator będzie przechowywany przez kilka tygodni lub dłużej, gdy w akumulatorze pozostanie naładowany, stagnacja ładunku szybko zniszczy akumulator. Jeśli zamierzasz odstawić laptopa na dłużej niż kilka tygodni, powinieneś całkowicie rozładować baterię laptopa przed jego przechowywaniem.

Przedłuż żywotność baterii laptopa

Jest to bardzo uciążliwe, gdy laptop nie jest w stanie utrzymać odpowiedniego poziomu naładowania. Chociaż degradacja baterii jest nieunikniona, można ją złagodzić, rozważnie wykorzystując każdy cykl ładowania i stosując dobre nawyki dotyczące dbania o baterię. Kiedy bateria się w końcu wyczerpie, zastąpienie jej baterią OEM lub wysokiej jakości baterią innej firmy to świetny sposób na przedłużenie żywotności laptopa.

x