Jak działają projektory laserowe i lampowe i który jest dla Ciebie odpowiedni?

Udostępnij teraz w social media:

Kupując pierwszy projektor, należy wziąć pod uwagę kilka kwestii. Przedział cenowy i przestrzeń, którą masz, są ważne, ale powinieneś również wziąć pod uwagę technologię lamp. Wpłynie to zarówno na cenę, jak i jakość obrazu projektora.

Większość projektorów, które widzisz na rynku, to projektory lampowe. Lampy zwykle wytrzymują tysiące godzin, co oznacza, że ​​można ich używać przez lata, zanim trzeba będzie kupić nową. A ponieważ możesz samodzielnie wymienić lampę, możesz uzyskać jeszcze więcej czasu z projektora, wydając mniej niż 100 USD na nową lampę.

Projektory laserowe to trochę inna bestia. Są droższe, ale stają się jaśniejsze i działają znacznie dłużej: zwykle ponad 20000 godzin. Oznacza to, że jeśli używasz go przez cztery godziny każdego dnia, laser twojego projektora będzie trwał ponad 13 lat.

Jak działają projektory lampowe?

Zamknij widok projektora LED

Projektory lampowe są zdecydowanie najpowszechniejszymi, jakie zobaczysz, szukając informacji o swoim kinie domowym. W tej chwili są to technologia o ugruntowanej pozycji i wystarczająco tania, aby wyprodukować, że właśnie stały się standardem.

Lampy wewnątrz projektora działają w ten sam sposób, co inne źródła światła: sygnał elektryczny przechodzi przez materiały półprzewodnikowe. Sygnał ten aktywuje elektrony w materiałach półprzewodnikowych do produkcji fotonów, które są cząstkami światła widocznymi dla ludzkiego oka.

  Jak działa skanowanie odcisków palców na wyświetlaczu?

Jeśli chodzi o projektory, telewizory i inne wyświetlacze, wewnątrz wyświetlacza znajdują się czerwone, niebieskie i zielone piksele. Łączą się one we wszystkie kolory widoczne na ekranie. W projektorach zobaczysz jedną z dwóch rzeczy. Projektory z chipem DLP (Digital Light Processing) odbijają światło od szeregu małych luster, podczas gdy projektory z warstwami wyświetlacza ciekłokrystalicznego (LCD) przepuszczają światło przez te warstwy LCD w taki sam sposób, jak telewizor.

Jakie są zalety i wady projektorów lampowych?

Jak wspomniano powyżej, projektory lamp istnieją już od jakiegoś czasu. Diody LED są teraz wystarczająco tanie, aby można je było w nich stosować projektory, które kosztują około 100 USDoraz w projektorach specjalnych, takich jak lampki nocne, które są jeszcze tańsze. W większości projektorów kina domowego lampa jest wymienna i zwykle wystarcza na kilka tysięcy godzin odtwarzania. Mam ViewSonic PX800HD, który ma znamionową żywotność lampy 3000 godzin w trybie normalnym. Jeśli używasz projektora przez cztery godziny dziennie, żarówka będzie działać 750 dni – lub nieco ponad dwa lata. A pod koniec tych dwóch lat będę mógł zamienną żarówkę aby projektor działał jeszcze dłużej.

Jedyną prawdziwą wadą projektorów lampowych jest to, że nagrzewanie się do pełnej jasności trwa kilka minut. To nie jest wielka sprawa: kiedy jesteś w domu, poczekaj trochę dłużej, aby rozpocząć wieczór filmowy. Jeśli używasz projektora w jakimś miejscu, włącz go pięć do dziesięciu minut przed użyciem.

Jak działają projektory laserowe?

Projektory laserowe są stosunkowo nowe. Pierwsze modele pojawiły się w 2008 roku i były bardzo drogie: nawet do 2014 roku Epson LS10000 w sprzedaży detalicznej za około 8 000 USD. Projektory laserowe są teraz w rozsądnych cenach dla większości konsumentów, dzięki Projektor laserowy Xiaomi Mi. w sprzedaży detalicznej za 2000 USD. Lasery wewnątrz projektorów działają tak samo, jak lasery w każdym innym zastosowaniu: prąd elektryczny wzbudza elektrony wewnątrz atomów określonych gazów, szkieł lub kryształów. Wzbudzone elektrony przemieszczają się następnie z niskiej do wysokiej orbity wokół jądra atomu. Gdy elektrony powrócą do swojego normalnego stanu, emitują fotony światła, które widzą nasze oczy.

  Jak zmienić cele ruchu, stania i ćwiczeń zegarka Apple Watch

Podobnie jak w przypadku projektorów lampowych, światła lasera przechodzą przez zestaw luster i chipów DLP, aż dotrą do ostatniej soczewki projekcyjnej. Ta soczewka decyduje o tym, ile miejsca potrzebujesz między projektorem a ekranem oraz jak drogi będzie końcowy projektor.

Jakie są zalety i wady projektorów laserowych?

Główną zaletą projektorów laserowych jest to, że działają znacznie dłużej niż projektory lampowe. Projektor laserowy Xiaomi Mi ma szacowaną żywotność 25 000 godzin. Jeśli używasz projektora przez cztery godziny dziennie, będziesz mógł używać go przez ponad 17 lat, zanim będziesz musiał kupić kolejny projektor.

Będziesz musiał jednak wymienić cały projektor: nie możesz po prostu wymienić lasera w środku, tak jak lampy. To prawdopodobnie nie jest wielka sprawa, ponieważ na pewno pojawią się inne ulepszenia technologiczne przez lata, w których jesteś właścicielem projektora, dzięki czemu nowa aktualizacja będzie tego warta.

  Jak ocenić tanią subskrypcję Amazon Prime za Prime Day

Lasery są droższe w produkcji niż lampy, chociaż stały się nieco tańsze: ten projektor Xiaomi kosztuje 2000 USD, zaledwie kilkaset więcej niż porównywalne projektory o ultrakrótkim rzucie wykorzystujące lampy.

Ostatnią zaletą projektorów laserowych jest to, że włączają się do pełnej jasności zaraz po naciśnięciu przycisku zasilania, ponieważ nie muszą rozgrzewać się przez kilka minut, jak robią to projektory lampowe. Niezależnie od tego, czy używasz projektora w domu, czy w podróży, na pewno będzie miło mieć to.

Co jest dla Ciebie najlepsze?

Żaden z nich nie jest sam w sobie złym wyborem, ale jeśli masz dodatkowe miejsce w swoim budżecie, prawdopodobnie będziesz bardziej zadowolony z projektora laserowego. Znacznie dłuższa żywotność oznacza, że ​​twoje pieniądze idą dalej, a brak konieczności czekania, aż projektor się nagrzeje, jest przyjemny.

Ale nie ma też nic złego w oszczędzaniu pieniędzy teraz i kupowaniu projektora z lampą. Zanim zużyje się pierwsza żarówka, projektory laserowe prawdopodobnie będą tańsze niż obecnie.

x