Jak grać w stare gry flash w 2020 roku i później

Adobe zabija Flasha pod koniec 2020 roku, ale gry Flash są ważną częścią historii Internetu. Na szczęście projekt społeczności o nazwie Temperatura zapłonu wkracza, by ich ocalić. Oto, jak możesz dalej grać we wszystkie swoje ulubione gry w najbliższej przyszłości.

W pamięci Adobe Flash

Ogłosił Adobe że „przestanie aktualizować i rozpowszechniać Flash Playera do końca 2020 roku”. Firma zachęcała twórców treści do migracji istniejącej zawartości Flash do „nowych i otwartych formatów”.

Internet od lat odchodzi od Flasha, ponieważ technologie oparte na przeglądarkach, takie jak HTML5, WebGL i WebAssembly, stają się coraz bardziej rozpowszechnione.

W przeciwieństwie do Flasha, te otwarte technologie nie wymagają wtyczki innej firmy. Technologia open source jest często poddawana wyższemu badaniu. Każdy może spojrzeć na kod źródłowy i sondować w poszukiwaniu exploitów lub wdrożyć technologię we własnych projektach.

Wtyczki, takie jak Flash, dawno martwy Silverlight i niesławna wtyczka przeglądarki Java, działają w modelu rozwoju zamkniętego źródła. Są (były) obsługiwane przez jedną jednostkę, która wysyła wszystkie aktualizacje i poprawki.

W drugiej połowie ostatniej dekady Flash zyskał złą reputację dzięki szalejącym lukom w zabezpieczeniach, z których wiele było exploitami typu zero-day, które narażały ludzi na poważne ryzyko.

Firma Apple przewodziła szarży, sprawiając, że Flash stał się przeszłością. Firma zdecydowała się nie włączać obsługi Flasha na iPhone’a, co wymusiło od dawna oczekiwaną zmianę.

Technologie przeglądarek, takie jak HTML5, pojawiły się, aby zastąpić kontenery wideo Flash. Google zmusił osoby używające Chrome do uruchamiania Flasha w piaskownicy, a później całkowicie go zablokował, odmawiając indeksowania stron z zawartością Flash.

W 2020 r. Bardzo niewiele witryn nadal korzysta z Flasha. Co to oznacza dla mnóstwa animacji i gier interaktywnych, dzięki którym internet na przełomie tysiącleci był tak zabawny?

Jak grać w gry Flash z Flashpoint

Oczywiście internet nie pozwoli, by wszystkie te klasyczne gry Flash zniknęły w nocy. Rozwiązaniem jest Punkt zapłonu BlueMaxima, bezpłatna aplikacja typu open source dla systemu Windows (w przygotowaniu są wersje dla systemów Mac i Linux).

Flashpoint zapewnia wszystko, czego potrzebujesz do grania w klasyczne gry internetowe. Ma bibliotekę około 38 000 gier internetowych i 2400 animacji.

Jednak eksperymentalne kompilacje dla systemów Mac i Linux mogą nie obsługiwać pełnego katalogu. Podczas testów zauważyliśmy, że wersja na komputery Mac obsługuje obecnie nieco ponad 30 000 gier.

Jeśli używasz systemu Windows, możesz wybrać Flashpoint Ultimate lub Infinity. Ultimate to kompletny pakiet. Zawiera pełne archiwum zawartości Flash i wymaga około 300 GB miejsca na dysku do zainstalowania.

Infinity umożliwia pobieranie gier na żądanie podczas ich grania i wymaga tylko około 300 MB wolnego miejsca. Jeśli masz komputer z systemem Linux lub Mac, na razie będziesz musiał zadowolić się Infinity.

Aby rozpocząć, pobierz Flashpoint dla Windows lub pobierz eksperymentalny Prochowiec lub Linux porty. Uruchom program uruchamiający Flashpoint i przejrzyj katalog.

Kliknij kartę „Gry”, aby rozpocząć. Po lewej stronie, oprócz wyczerpującej listy „Wszystkie gry”, znajduje się kilka wyselekcjonowanych list gier. Jeśli szukasz czegoś konkretnego, wpisz to w polu wyszukiwania w górnej części okna. Kiedy znajdziesz coś, co chcesz spróbować, kliknij to dwukrotnie i poczekaj, aż Flashpoint zacznie działać.

W używanej przez nas wersji na Maca uruchomienie gry zajęło trochę czasu. Dzieje się tak, ponieważ Flashpoint musi najpierw uruchomić swój serwer, przekierować wszystkie zasoby na podstawie gry, w którą grasz, a następnie uruchomić zmodyfikowane okno przeglądarki, aby wyświetlić zawartość.

Lista Grywalnych gier Flash w programie Flashpoint.

Jeśli chcesz przejść od razu do dobrych rzeczy, sprawdź listę wyselekcjonowaną „Flashpoint Hall of Fame”. Na pewno znajdziesz tam kilka starych ulubionych gier, takich jak QWOP, Portal: The Flash Version, Alien Hominid i Yeti Sports.

Jak działa Flashpoint

Temperatura zapłonu to samozwańczy „projekt ochrony gier internetowych”, który obsługuje treści utworzone w Adobe Flash, Adobe Shockwave, HTML5, Java, Unity Web Player, Microsoft Silverlight, ActiveX i innych wcześniej popularnych wtyczkach internetowych.

Projekt składa się z trzech głównych komponentów: serwera WWW, readresatora i programu uruchamiającego. Wszystko to razem tworzy iluzję, że uzyskujesz dostęp do treści Flash (i innych technologii) przez Internet.

Gra

Jest to konieczne, ponieważ pliki Flash SWF mogą być wybredne. Niektóre treści działają tylko wtedy, gdy są hostowane na określonych serwerach, a niektóre ładują zasoby z innego miejsca. Niektóre treści próbują komunikować się z określonymi serwerami i nie będą działać, jeśli nie mogą ich znaleźć.

Ostatecznie Flashpoint to projekt ochrony. Wiele technologii, na których opierają się te gry, musi być emulowanych i hostowanych lokalnie. Flashpoint zajmie się tym wszystkim za Ciebie, więc możesz cieszyć się animacjami Happy Tree Friends i symulatorami pandemii, jak w 2003 roku.

BlueMaxima troszczy się tak samo o zachowanie treści, jak o rozwój podstawowej technologii.

O prawach autorskich

Projekt Flashpoint zajmuje się przede wszystkim konserwacją. Ponieważ gry zostały odzyskane z całej sieci (w tym oryginalnych witryn źródłowych, archiwum internetowego i plików przesłanych przez użytkowników), legalność tego wszystkiego staje się nieco szara.

Plik Często zadawane pytania dotyczące Flashpoint zaprasza wszystkich twórców treści, którzy chcą, aby ich gry zostały pobrane z archiwum, do skontaktowania się z nimi. Mówi się, że firma prawdopodobnie spróbuje cię przekonać, aby pozwolić im zachować to dla dobra potomności, ale „nie jesteśmy nierozsądni”.

The Flash Game

Więc czy łamiesz jakieś prawa? Trudno powiedzieć na pewno. Chociaż aspekt praw autorskich to szara strefa, wielu twórców zgodziło się na umieszczenie ich dzieł w archiwum. Większość stron internetowych, które pierwotnie hostowały te treści, już dawno nie żyje. A większość treści nie działa nawet bez sztuczek zastosowanych za kulisami przez Flashpoint.

Wiele gier flash można zaklasyfikować jako „porzucić”, tj. Oprogramowanie, które zostało „porzucone” przez właściciela praw autorskich.

Podobnie jak pobieranie ROM-ów z Internetu, nawigacja jest trudnym obszarem prawnym. Jednak, podobnie jak same emulatory, nie ma nic nielegalnego w Flashpoint jako technologii.

Nowoczesne przeróbki ulubionych Flasha

Pomijając niepewność dotyczącą praw autorskich, niektóre gry z tej kolekcji przeszły do ​​znacznie poważniejszych rzeczy. Jeśli masz ulubioną grę z przeszłości, istnieje duża szansa, że ​​jest to teraz gra mobilna lub dostępna do kupienia na Steamie lub w innych usługach do gier.

Następujące popularne franczyzy zaczęły się jako gry Flash:

Bloons i Bloons TD
Trials
Alien Hominid
Canabalt
VVVVVV
Super Meat Boy
Hatoful Boyfriend

Wiele z nich znajduje się w archiwach Flashpoint, ale daleko im do najlepszych wersji. Nowoczesne wersje przeznaczone na komputery, konsole i telefony komórkowe są wizualnie lepsze, mają lepszą kontrolę i więcej treści, a także pozwalają wspierać twórców, kupując je bezpośrednio.

Masz pliki SWF? Emuluj Flash z falbanką

Flashpoint nie jest prawdziwym emulatorem Flasha. Jak wspomnieliśmy wcześniej, wykorzystuje trzy komponenty (serwer WWW, readresator i program uruchamiający), aby zawartość Flash działała tak, jakby była hostowana w Internecie. Nie jest to prosty przypadek importu pliku SWF i kliknięcia przycisku odtwarzania. Niektóre tytuły wymagają wielu zmian i pracy za kulisami, zanim będą mogły zostać użyte.

Wzburzyć jest prawdziwym emulatorem Flash Playera. Możesz go używać zarówno w przeglądarce, jak i na komputerze do odtwarzania plików .SWF, tak jakby był to własny Flash Player firmy Adobe. Aby go użyć, potrzebujesz jednak do załadowania plików .SWF – nie jest dostarczany z kolekcją gier, takich jak Flashpoint.

Logo Ruffle.

Projekt wykorzystuje technologię przeglądarki o nazwie WebAssembly, aby zapewnić kompatybilność całej płyty. Ogłoszono Newgrounds planuje użyć Ruffle, aby nadal wyświetlać jak najwięcej treści po tym, jak Flash zostanie na stałe upuszczony. Jeśli nadal będziesz używać treści Flash w Internecie, prawdopodobnie wkrótce użyjesz do tego Ruffle.

Wreszcie, zawsze istnieje oficjalny samodzielny odtwarzacz Flash firmy Adobe, który powinien być nadal dostępny do pobrania w 2020 roku i później. Możesz go używać do otwierania i odtwarzania pojedynczych plików SWF poza przeglądarką internetową.

x