Jak korzystać z bankomatu Bitcoin?

Możesz użyć bankomatu Bitcoin, aby kupić lub sprzedać Bitcoin w kilku prostych krokach.

Bankomaty Bitcoin nie są już nową koncepcją w przestrzeni kryptograficznej. Popyt i wykorzystanie takich bankomatów kryptograficznych rośnie z czasem.

Według Grand View Research wielkość światowego rynku bankomatów kryptograficznych wyniosła 75 milionów dolarów w 2021 roku. Ponadto oczekuje się, że w latach 2022-2030 rynek ten będzie miał skumulowaną roczną stopę wzrostu (CAGR) na poziomie 61,7%.

W styczniu 2023 roku założyciele Bitshop przejęli Genesis Coin Inc, największą na świecie platformę oprogramowania Bitcoin ATM. Również ta akwizycja jest jednym z ostatnich i znaczących wydarzeń związanych z przestrzenią kryptowalutową.

Źródło: Coin ATM Radar

W chwili pisania tego tekstu na całym świecie zainstalowanych jest ponad 38 000 bankomatów kryptograficznych. Ponadto w Ameryce Północnej znajduje się ponad 36 000 takich bankomatów.

Najpierw zrozummy bankomaty Bitcoin.

Co to jest bankomat Bitcoin?

Jak sama nazwa wskazuje, bankomat Bitcoin jest podobny do bankomatu banku (ATM). Bitcoin ATM pozwala jednak kupować lub sprzedawać Bitcoiny i inne kryptowaluty.

W bankomatach Bitcoin ta maszyna jest podłączona do portfela kryptograficznego zamiast łączyć się z bankiem. W rezultacie możesz używać swojego portfela do wysyłania i odbierania Bitcoinów lub innych obsługiwanych kryptowalut.

Źródło: pl.wikipedia.org

Bankomaty Bitcoin są dostępne na stacjach benzynowych, lotniskach, kawiarniach i sklepach wielobranżowych. Jednak minimalne i maksymalne limity transakcji różnią się w zależności od firmy obsługującej bankomat kryptograficzny.

Kanada została uznana za pierwszy kraj, który otworzył bankomat Bitcoin w październiku 2013 r. Obecnie bankomaty kryptograficzne znajdują się na całym świecie, z czego prawie 94% w Ameryce Północnej. Ponadto Stany Zjednoczone mają około 87% wszystkich bankomatów kryptograficznych.

Jak wiesz o bankomacie Bitcoin, sprawdźmy, jak działa!

Jak działają bankomaty Bitcoin?

Bankomaty Bitcoin mają prawie takie same cechy fizyczne jak tradycyjne bankomaty dla wygody użytkownika. Możesz odwiedzić tę elektroniczną maszynę, aby kupować i sprzedawać Bitcoiny za pomocą portfela kryptograficznego.

Cena Bitcoin i innych obsługiwanych kryptowalut jest regularnie aktualizowana na urządzeniu. Co więcej, ta cena na żywo wyjaśnia liczbę kryptowalut, które możesz kupić zgodnie z dostępnym funduszem.

Oprócz Bitcoina niektóre bankomaty obsługujące bitcoiny umożliwiają również zakup głównych kryptowalut. Przykładami takich obsługiwanych kryptowalut są Bitcoin Cash, Ethereum i Litecoin.

W większości przypadków, aby kupić Bitcoiny i inne kryptowaluty, musisz zapłacić walutami fiducjarnymi. Natomiast nie można dokonywać transakcji przy użyciu kart kredytowych i debetowych banku.

Funkcje oferowane przez bankomaty Bitcoin różnią się w zależności od firmy oferującej usługę. Co więcej, firmy te decydują również o prowizji pobieranej za transakcję kryptowalutową.

Bankomaty Bitcoin pobierają opłaty w oparciu o stały procent całkowitej wartości transakcji. Wybierz więc maszynę, która pobiera mniej opłat niż inne.

Jak korzystać z bankomatu Bitcoin?

Możesz wykonać czynności wymienione poniżej, aby skorzystać z bankomatu Bitcoin:

Krok 1: Znajdź najbliższy bankomat Bitcoin

Pierwszym krokiem jest znalezienie bankomatu Bitcoin w Twojej lokalizacji. Na przykład możesz użyć Coin ATM Radar, aby szybko zlokalizować pobliskie bankomaty Bitcoin.

Źródło: Coin ATM Radar

Możesz wprowadzić swoją aktualną lokalizację w lokalizatorze bankomatów Bitcoin lub wyszukać za pomocą swojego adresu. Co więcej, możesz również sprawdzić odległość różnych bankomatów, aby wybrać dogodny.

Ponadto możesz także odfiltrować bankomaty Bitcoin na podstawie ich operacji. Na przykład możesz wybrać bankomaty, które zapewniają zarówno opcje kupna, jak i sprzedaży.

Krok 2: Zadbaj o gotowość swojego portfela kryptowalut

Po znalezieniu bankomatu Bitcoin musisz odblokować swoje urządzenie mobilne i skonfigurować portfel kryptograficzny. Możesz użyć istniejącego portfela lub utworzyć nowy dla transakcji.

Możesz użyć swojego portfela kryptograficznego do przechowywania kupionych kryptowalut. Co więcej, możesz także sprzedawać swoje aktywa kryptograficzne dostępne w portfelu.

Krok 3: Skonfiguruj konto bankomatu Bitcoin

Bankomaty Bitcoin proszą o podanie danych osobowych. Ten krok działa jak proces weryfikacji.

Musisz podać imię i nazwisko, adres e-mail i numer telefonu. Ponadto musisz zweryfikować swój numer telefonu za pomocą kodu weryfikacyjnego.

Krok 4: Zeskanuj swój kod QR

Po zakończeniu procesu weryfikacji musisz otworzyć portfel kryptograficzny. Następnie wybierz kod QR reprezentujący adres Twojego portfela.

Bankomat Bitcoin ma wbudowany skaner kodów QR. Co więcej, ten skaner natychmiast wykryje Twój kod i wybierze adres portfela, aby wysłać Bitcoin lub inne kryptowaluty.

Krok 5: Wprowadź walutę fiat

Teraz włóż swoją walutę fiducjarną do szczeliny wpłaty gotówkowej bankomatu Bitcoin. Upewnij się, że bankomat obsługuje walutę fiducjarną, którą posiadasz.

Gdy twoja waluta zostanie zaakceptowana, maszyna wyświetli wartość bitcoinów, które możesz kupić. Załóżmy na przykład, że Bitcoin kosztuje około 20 000 USD, a Ty wstawiłeś 100 USD; w takim przypadku otrzymasz w zamian 0,005 Bitcoina (BTC).

Krok 6: Potwierdź transakcję

Następnie musisz dokładnie sprawdzić szczegóły transakcji. Upewnij się, że wartość Bitcoin i adres portfela są dokładne.

Na koniec naciśnij opcję „POTWIERDŹ” lub „KUP” wyświetloną na ekranie. Otrzymasz Bitcoin (BTC) w swoim portfelu. To prosty proces, prawda?

Sprawdźmy teraz rodzaje bankomatów Bitcoin.

Rodzaje bankomatów Bitcoin

Bankomat Bitcoin składa się głównie z dwóch typów:

# 1. Dwukierunkowe bankomaty Bitcoin

Dwukierunkowy typ bankomatów Bitcoin pozwala kupować i sprzedawać Bitcoiny. Większość z tych dostępnych maszyn należy do tego typu.

Automaty do wpłat i wypłat gotówki można znaleźć w każdym dwukierunkowym bankomacie Bitcoin. Co więcej, ta maszyna jest również wyposażona w skaner kodów QR.

#2. Jednokierunkowe bankomaty Bitcoin

Jednokierunkowe bankomaty Bitcoin obsługują tylko jedną formę transakcji. Możesz użyć tej maszyny do kupna lub sprzedaży swoich Bitcoinów.

W przypadku maszyn „tylko kupuj” możesz wpłacić walutę fiducjarną i kupić Bitcoiny w swoim portfelu. Podczas gdy maszyny „tylko do sprzedaży” pozwalają wypłacić wartość Bitcoin, która jest dostępna w twoim portfelu.

Jak sprzedawać Bitcoiny w bankomacie Bitcoin?

Możesz postępować zgodnie z tymi ogólnymi instrukcjami, aby sprzedawać swoje Bitcoiny za pomocą bankomatu Bitcoin:

 • Zaloguj się do bankomatu Bitcoin przy użyciu danych logowania użytkownika. Jeśli jesteś nowym użytkownikiem, utwórz nowe konto.
 • Większość bankomatów Bitcoin oferuje dwie opcje: „KUP BTC” i „SPRZEDAJ BTC”. Wybierz „SPRZEDAJ BTC”.
 • Wprowadź wartość Bitcoina, który chcesz sprzedać. Sprawdź również u operatorów bankomatów Bitcoin dotyczące limitów wypłat.
 • Teraz zeskanuj swój kod QR, który reprezentuje adres Twojego portfela kryptograficznego. Możesz także skanować za pomocą urządzenia mobilnego lub z wydruku.
 • Zweryfikuj swoją tożsamość za pomocą weryfikacji numeru telefonu komórkowego. Otrzymasz kod weryfikacyjny na swoje urządzenie mobilne; wprowadź ten kod na urządzeniu.
 • Następnie sprawdź szczegóły transakcji swojej transakcji Bitcoin, a następnie kliknij „POTWIERDŹ”.
 • Poczekaj na zakończenie transakcji. Po transakcji odbierz gotówkę z automatu. Pamiętaj też o zabraniu paragonu z transakcji.
 • Uwaga: Po transakcji wartość Bitcoin (BTC) zostanie pobrana z Twojego portfela. Obciążona wartość obejmuje również opłaty za bankomat Bitcoin.

  Korzyści z bankomatu Bitcoin

  Główne korzyści oferowane przez Bitcoin ATM obejmują:

  • Przyjazny dla użytkownika: Możesz używać tych maszyn do natychmiastowego kupowania i sprzedawania Bitcoinów.
  • Karty nie są wymagane: nie musisz nosić przy sobie karty kredytowej lub debetowej, aby kupować lub sprzedawać Bitcoin.

  • Wysoka prędkość transakcji: Korzystając z bankomatów Bitcoin, możesz wykonywać szybsze transakcje.
  • Wygoda: Możesz korzystać z bankomatów Bitcoin w dowolnym momencie, nie martwiąc się o godziny otwarcia i zamknięcia rynku.
  • Bezpieczeństwo: Ponieważ transakcja Bitcoin wykorzystuje technologię blockchain, Twój fundusz i krypto są bezpieczne.

  Przyjrzyjmy się teraz wyzwaniom, przed którymi stoją bankomaty Bitcoin:

  Wyzwania dla bankomatu Bitcoin

  # 1. Wysokie opłaty transakcyjne

  Większość bankomatów Bitcoin pobiera średnią opłatę w wysokości około 8%. Jednak opłata może również wzrosnąć do 30%.

  Wysokie opłaty za transakcje Bitcoin są poważnym problemem wśród użytkowników. Obniżenie tej opłaty transakcyjnej rozwiąże poważne wyzwanie dla bankomatów Bitcoin. Ponadto niskie opłaty zachęcą również ludzi do korzystania z tej maszyny do transakcji kryptograficznych.

  #2. Ograniczona obsługa klienta

  Bankomaty Bitcoin są na wczesnym etapie, a klienci wymagają wskazówek dotyczących niektórych funkcji maszyny. Jednak operatorzy maszyn potrzebują czasu, aby rozwiązać problemy użytkowników.

  Co więcej, awaria oprogramowania i inne problemy z urządzeniem są zwykle usuwane w ciągu kilku dni. Dlatego zapewnienie szybkiego i skutecznego rozwiązania problemów klientów będzie miało kluczowe znaczenie dla przyjęcia bankomatów Bitcoin.

  #3. Limit transakcji

  Bankomaty Bitcoin mają limit transakcji. W związku z tym na tych automatach można przeprowadzać transakcje tylko pomiędzy zakresem wartości nadanym przez operatorów. Ponadto limit transakcji w bankomatach Bitcoin może się różnić w zależności od przepisów rządowych.

  Możesz używać bankomatów Bitcoin do wpłacania i wypłacania Bitcoinów o wartości do 10 000 $. Zwiększenie górnego limitu transakcji może również utorować drogę do szybszego przyjęcia bankomatów Bitcoin.

  #4. Ograniczona dostępność

  Chociaż istnieją tysiące bankomatów Bitcoin, większość z nich koncentruje się głównie w Ameryce Północnej. Ta duża koncentracja geograficzna ogranicza dostęp do tych maszyn większej populacji.

  Ponadto bankomaty Bitcoin nie są dostępne w odległych miejscach, a czasami ludzie będą musieli podróżować dłużej, aby znaleźć maszynę. Większa dostępność bankomatów Bitcoin może pomóc w przyciągnięciu większej liczby globalnych uczestników kryptowalut.

  Ostatnie słowa

  Bankomaty Bitcoin są łatwe i wygodne dla użytkowników. Możesz wykonać czynności opisane w tym artykule, aby skorzystać z bankomatu Bitcoin.

  Dostępność bankomatów Bitcoin zależy od Twojej lokalizacji. Co więcej, możesz użyć narzędzia do śledzenia bankomatów kryptograficznych, aby znaleźć pobliską maszynę.

  Na koniec sprawdź opłaty pobierane przez operatorów bankomatów kryptograficznych.

  Następnie sprawdź najlepsze kryptowalutowe karty podarunkowe.