Jak korzystać z funkcji Beacon Strava, aby udostępniać swoją lokalizację podczas ćwiczeń

Wybierasz się na samotną wędrówkę lub przejażdżkę rowerową i nie chcesz, aby Twoi bliscy martwili się o Ciebie. Dzięki funkcji Beacon w Strava możesz udostępniać swoją lokalizację w czasie rzeczywistym kontaktom alarmowym.

Czy Beacon jest dostępny w bezpłatnym planie Strava?

Jednym słowem tak. Nie musisz płacić za Strava Premium, aby korzystać z funkcji Beacon, o ile korzystasz ze Strava na swoim telefonie.

Jeśli jednak chcesz zostawić telefon w domu i podłączyć urządzenie do noszenia, będziesz musiał zapłacić za plan Premium. Według Stravyfunkcja Beacon jest obsługiwana na zegarkach Apple, urządzeniach z systemem Wear OS i wszystkich urządzeniach Garmin obsługujących Live Track.

Jednak Twoje kontakty alarmowe nie potrzebują subskrypcji Strava, aby uzyskać dostęp do Twojej bieżącej lokalizacji. Mogą to zrobić za pomocą dowolnej przeglądarki, pod warunkiem, że mają stabilne połączenie internetowe.

Oczywiście możesz udostępniać swoją lokalizację na żywo w WhatsApp lub innej aplikacji, ale równoczesny dostęp dwóch aplikacji do lokalizacji Twojego urządzenia może spowodować wyczerpanie baterii. Możesz też chcieć uniknąć tego ryzyka podczas samotnej podróży.

Jak działa funkcja Beacon w Stravie

Najpierw musisz skonfigurować Strava Beacon, aby upewnić się, że wszystko działa, zanim wyruszysz w przygodę. Nie możesz włączyć funkcji Beacon w serwisie Strava w Internecie. Zamiast tego będziesz musiał skorzystać z aplikacji mobilnej Strava.

Pobierz: Strava dla Android | iOS (Dostępne bezpłatne zakupy w aplikacji)

Po uruchomieniu aplikacji dotknij ikony Ustawienia w prawym górnym rogu i przejdź do Beacon. Tam włącz przełącznik obok Beacon For Mobile.

Alternatywnie możesz skorzystać z opcji Beacon For Devices, jeśli podłączyłeś kompatybilne urządzenie do noszenia do swojego konta Strava.

Następnie dotknij przycisku Dodaj kontakty bezpieczeństwa, aby dodać osoby, którym chcesz udostępnić swoją lokalizację. Możesz dodać maksymalnie trzy kontakty. Zalecamy edycję ich numerów i dodanie międzynarodowego kodu, aby mieć pewność, że wiadomość SMS zostanie dostarczona.

Jeśli chcesz zastąpić jeden z kontaktów alarmowych, dotknij Edytuj kontakty bezpieczeństwa i naciśnij ikonę X obok kontaktu, który chcesz zastąpić. Alternatywnie możesz dotknąć kontaktu, który chcesz usunąć i potwierdzić akcję, wybierając OK.

Możesz nawet edytować wiadomość, którą Strava wyśle ​​do kontaktów alarmowych. Możesz zastąpić domyślny tekst bardziej istotnymi informacjami, takimi jak przewidywany czas przybycia, czy w niektórych obszarach nie będzie sygnału itp.

Po zakończeniu konfigurowania sygnalizatora kliknij Zapisz w prawym górnym rogu.

Jak udostępnić swoją lokalizację na żywo w Strava

Nawet jeśli dodałeś kontakty alarmowe, nie oznacza to, że otrzymają one SMS-a za każdym razem, gdy otworzysz Stravę lub zaczniesz rejestrować aktywność.

Po naciśnięciu przycisku Nagraj na początku nowej aktywności Strava aplikacja wyświetli przycisk Wyślij tekst sygnału nawigacyjnego. Jeśli rozpoczniesz nagrywanie bez wysyłania SMS-a, Strava wyświetli wyskakujące okienko z pytaniem, czy chcesz udostępnić swoją lokalizację.

Alternatywnie możesz wysłać swoją lokalizację w dowolnym momencie aktywności, dotykając ikony Beacon. Tam wybierz Wyślij tekst lub Ustawienia sygnalizatora, jeśli chcesz zastąpić jeden z kontaktów alarmowych lub edytować wiadomość.

Gdy wyślesz SMS-a, Twoje kontakty otrzymają link, do którego będą mogły uzyskać dostęp do Twojej lokalizacji. Zalecamy poinformowanie ich o otrzymaniu SMS-a, a nawet sprawdzenie, czy Beacon Stravy działa zgodnie z oczekiwaniami. Dzięki temu będą wiedzieć, że jest to wiadomość tekstowa od Ciebie, a nie oszustwo SMS.

Czy potrzebujesz aktywnego połączenia internetowego dla Strava Beacon?

Ponieważ Strava musi przesyłać Twoją lokalizację w czasie rzeczywistym, potrzebujesz niezawodnego połączenia internetowego w swoim telefonie. Jeśli wejdziesz do obszaru bez sygnału, Twoje kontakty alarmowe będą na bieżąco widzieć ostatnią pozycję, którą Strava zdołała pomyślnie przesłać.

Gdy dotrzesz do obszaru objętego siecią komórkową, Strava zaktualizuje Twoją lokalizację.

Nawet jeśli żaden z Twoich znajomych nie chce do Ciebie dołączyć, nie oznacza to, że nie powinieneś biegać, jeździć na rowerze czy wędrować. Ale funkcja Beacon w Stravie oznacza, że ​​możesz przynajmniej w każdej chwili poinformować kogoś, gdzie jesteś.