Jeżeli chcesz przeprowadzić test logiczny w formule Arkuszy Google, uzyskując różne wyniki w zależności od tego, czy test zwraca wartość PRAWDA, czy FAŁSZ, powinieneś skorzystać z funkcji JEŻELI. Poniżej przedstawiamy sposób jej użycia w Arkuszach Google.
Funkcja JEŻELI, jak sama nazwa wskazuje, służy do sprawdzania, czy pojedyncza komórka lub zakres komórek spełnia określone kryteria w teście logicznym, którego wynik może być tylko PRAWDA lub FAŁSZ.
Jeśli test JEŻELI jest PRAWDA, Arkusze Google zwrócą wartość liczbową lub tekstową, przeprowadzą obliczenia lub zastosują inną formułę.
W przypadku, gdy wynik jest FAŁSZ, zostanie wykonana inna operacja. Możesz łączyć funkcję JEŻELI z innymi funkcjami logicznymi, takimi jak ORAZ i LUB, lub używać zagnieżdżonych instrukcji JEŻELI.
Jak korzystać z funkcji JEŻELI
Funkcję JEŻELI można stosować samodzielnie w prostym teście logicznym lub zagnieżdżać wiele instrukcji JEŻELI w jednej formule, aby uzyskać bardziej złożone testy.
Aby rozpocząć, otwórz arkusz kalkulacyjny w Arkuszach Google i wpisz formułę =JEŻELI(test, wartość_jeśli_prawda, wartość_jeśli_fałsz) w wybranej komórce.
Zamień „test” na swój test logiczny, a następnie zaktualizuj argumenty „wartość_jeżeli_prawda” i „wartość_jeżeli_fałsz” na operacje lub wyniki, które mają być zwrócone przez Arkusze Google w przypadku, gdy wynik jest PRAWDA lub FAŁSZ.
W poniższym przykładzie instrukcja JEŻELI sprawdza wartość komórki B3. Jeżeli komórka B3 zawiera literę B, wówczas komórka A3 zwróci wartość PRAWDA, która w tym przypadku to ciąg tekstowy „A”.
Jeśli komórka B3 nie zawiera litery B, komórka A3 zwróci wynik FAŁSZ, co w tym przykładzie oznacza ciąg tekstowy „C”.
W przedstawionym przykładzie komórka B3 zawiera literę B, co skutkuje zwróceniem wartości PRAWDA, a rezultatem w A3 jest litera A.
Obliczenia również mogą być używane jako test logiczny. W kolejnym przykładzie formuła JEŻELI w komórce A4 sprawdza, czy wartość w B4 jest równa lub większa od 10. W przypadku PRAWDA, zwróci 1, a w przypadku FAŁSZ, 2.
W tym przypadku wartość w B4 wynosi 9. Oznacza to, że wynik testu logicznego jest FAŁSZ, a w rezultacie wyświetlana jest liczba 2.
Zagnieżdżone instrukcje JEŻELI
Jeżeli potrzebujesz przeprowadzić bardziej złożony test logiczny, możesz zagnieżdżać wiele instrukcji JEŻELI w jednej formule.
Aby zagnieździć instrukcje JEŻELI, wpisz prostą formułę =JEŻELI(pierwszy_test, wartość_jeśli_prawda, JEŻELI(drugi_test, wartość_jeśli_prawda, wartość_jeśli_fałsz)). Pokazuje to jedną zagnieżdżoną instrukcję JEŻELI, ale możesz dodać ich tyle, ile potrzebujesz.
Na przykład, jeśli wartość w B3 wynosi 4, formuła JEŻELI w A3 zwróci 3. Jeśli B3 nie jest równe 4, sprawdzamy w drugiej instrukcji JEŻELI, czy B3 jest mniejsze niż 10.
Jeśli tak, zwróci 10. W przeciwnym razie zwróci 0. W tym przypadku zagnieżdżona instrukcja JEŻELI działa jako argument „wartość_jeżeli_fałsz”, co oznacza, że pierwszy test musi być FAŁSZ, aby rozważyć drugi test.
Powyższy przykład ilustruje wszystkie trzy możliwe wyniki tego testu. Gdy pierwszy test logiczny (B3 = 3) zwraca PRAWDA, formuła JEŻELI w A3 zwraca wartość 4.
Drugi test logiczny także zwraca PRAWDA, ponieważ wartość B4 jest mniejsza niż 10.
Jedyny wynik FAŁSZ jest zwracany w A5, gdzie oba testy (B5 = 3 lub B5 < 10) dają wynik FAŁSZ, co skutkuje zwróceniem 0.
Możesz również użyć zagnieżdżonej instrukcji JEŻELI jako argumentu „wartość_jeżeli_prawda”. Aby to zrobić, wpisz =JEŻELI(pierwszy_test, JEŻELI(drugi_test, wartość_jeżeli_prawda, wartość_jeżeli_fałsz), wartość_jeżeli_fałsz).
Na przykład, gdy B3 równa się 3, a C3 4, zwróci 5. Gdy B3 jest 3, ale C3 nie ma wartości 4, wynik to 0.
Jeżeli B3 nie jest równe 3, zwróci 1.
Wyniki w tym przykładzie pokazują, że aby pierwszy test był prawdziwy, B3 musi być równe 3.
Następnie „wartość_jeżeli_prawda” dla pierwszego JEŻELI korzysta z drugiej, zagnieżdżonej instrukcji JEŻELI do przeprowadzenia drugiego testu (jeśli C3, C4, C5 lub C6 wynoszą 4). To skutkuje dwoma potencjalnymi wynikami dla „wartość_jeżeli_fałsz” (0 lub 1). Dzieje się tak w przypadku komórek A4 i A5.
Brak podania argumentu FAŁSZ w pierwszym teście spowoduje, że Arkusze Google automatycznie zwrócą tekstową wartość FAŁSZ, co ilustruje przykład w A6.
Używanie JEŻELI z funkcjami AND i OR
Funkcja JEŻELI wykonuje testy logiczne, które mogą zwracać PRAWDA lub FAŁSZ, co umożliwia zagnieżdżanie innych funkcji logicznych, takich jak ORAZ i LUB, w formule JEŻELI. Umożliwia to przeprowadzenie testu wstępnego z wieloma kryteriami.
Funkcja ORAZ wymaga, aby wszystkie kryteria testu były spełnione, aby wynik był PRAWDA. Funkcja LUB natomiast wymaga, aby tylko jedno z kryteriów było poprawne, aby również zwrócić PRAWDA.
Aby użyć JEŻELI z ORAZ, wpisz =JEŻELI(ORAZ(argument1, argument2), wartość_jeżeli_prawda, wartość_jeżeli_fałsz). Możesz dodać tyle argumentów, ile potrzebujesz.
Dla zastosowania JEŻELI z LUB, wpisz =JEŻELI(LUB(argument1, argument2), wartość_jeżeli_prawda, wartość_jeżeli_fałsz). Podobnie, dodaj tyle argumentów, ile chcesz.
Ten przykład ilustruje, jak funkcje JEŻELI z ORAZ i LUB są używane do testowania tych samych wartości w kolumnach B i C.
Dla JEŻELI z ORAZ, B3 musi być równe 1, a C3 musi być mniejsze niż 5, aby A3 zwróciło wartość „Tak”. W komórce A3 oba wyniki są PRAWDA, podczas gdy w A4 i A5 jeden lub oba wyniki są FAŁSZEM.
Dla JEŻELI z LUB, wystarczy, że jeden z testów (B3 = 1 lub C3 < 5) musi być prawdziwy. W tym przypadku A8 i A9 zwracają PRAWDA („Tak”), ponieważ jeden lub oba wyniki w kolumnach B i C są poprawne. Tylko w A10, gdzie oba wyniki są nieprawidłowe, zwracany jest FAŁSZ.
newsblog.pl
Maciej – redaktor, pasjonat technologii i samozwańczy pogromca błędów w systemie Windows. Zna Linuxa lepiej niż własną lodówkę, a kawa to jego główne źródło zasilania. Pisze, testuje, naprawia – i czasem nawet wyłącza i włącza ponownie. W wolnych chwilach udaje, że odpoczywa, ale i tak kończy z laptopem na kolanach.