Jak korzystać z wielu okien aplikacji na iPadzie

Aktualizacja iPadOS 13 wprowadza nowe funkcje zarządzania oknami, które prawie zmieniają iPada w zamiennik laptopa. Dzięki niemu możesz otworzyć wiele okien tej samej aplikacji. Oto, jak to działa na iPadzie.

Utwórz nowe okno metodą przeciągnij i upuść

iPadOS 13 rozpoczyna pracę tam, gdzie została wyłączona funkcja przeciągnij i upuść w iOS 11. W iOS 11 możesz wybrać elementy, tekst i linki, a następnie upuścić je w innej aplikacji.

Teraz możesz zrobić to samo z częściami aplikacji. Może to być notatka w aplikacji Notatki, wiadomość e-mail w aplikacji Mail lub łącze w Safari. Najprostszym sposobem nauczenia się tego nowego mechanizmu jest użycie Safari jako przykładu.

Otwórz witrynę w Safari, dotknij łącza i przytrzymaj je, a następnie przesuń palcem. Właśnie odebrałeś link.

Teraz przesuń palec do prawej krawędzi ekranu, aż zobaczysz czarny pasek i ikonę Safari.

Przeciągnij palcem, aż zobaczysz małe okienko Safari na krawędzi ekranu

Gdy podniesiesz palec, iPadOS utworzy nowe okno Safari z otwartym łączem.

Dwa okna Safari otwarte obok siebie

Jeśli chcesz otworzyć okno w ruchomym panelu Slide Over, przeciągnij łącze (lub dowolny wybrany element) w prawo do krawędzi ekranu, ale zatrzymaj się, zanim pojawi się czarny pasek.

Przeciągnij na koniec okna, aby otworzyć w widoku Split View

Po podniesieniu palca strona otworzy się w panelu Slide Over.

Drugie okno Safari otwiera się w widoku Split View

Podobnie, możesz otworzyć łącze z Safari w nowym oknie pełnoekranowym, przeciągając je na górę ekranu. Kiedy puścisz, otworzy się okno Safari w nowej przestrzeni.

Przeciągnij łącze na górę ekranu, aby otworzyć okno w nowym miejscu

Niektóre aplikacje (takie jak Safari) zawierają opcję „Otwórz w nowym oknie” w menu kontekstowym. Jeśli możesz nacisnąć i przytrzymać, aby rozwinąć lub otworzyć stronę w aplikacji, zobaczysz tę opcję.

Stuknij opcję Otwórz w nowym oknie

Zarządzaj systemem Windows i zamknij go za pomocą narzędzia App Expose

Użytkownicy macOS będą zaznajomieni z App Expose. Podobnie jak na Macu, App Expose na iPadOS 13 służy do wyświetlania i zarządzania wszystkimi otwartymi oknami dla danej aplikacji.

Aby przejść do trybu App Expose, przesuń nieco palcem w górę od dołu ekranu, aby wyświetlić Dock, gdy aplikacja jest otwarta na ekranie. W Docku zobaczysz ikonę bieżącej aplikacji. Stuknij w to.

Stuknij ikonę Safari w Docku, aby otworzyć Safari App Expose

Po dotknięciu ikony aplikacji w Docku – gdy aplikacja jest już otwarta – zostaniesz przeniesiony do widoku Prezentacja aplikacji.

Udostępnianie aplikacji dla aplikacji Safari w systemie iPadOS 13

Tutaj zobaczysz wszystkie otwarte okna (pełny ekran, widok podzielony i przesuń) dla aplikacji we wszystkich przestrzeniach. Stuknij dowolne okno, aby się do niego przełączyć. Jeśli chcesz zamknąć określone okno lub przestrzeń, po prostu przesuń palcem w górę, aby je zamknąć.

Przesuń w górę, aby zamknąć aplikację z App Expose

Należy zauważyć, że przełącznik aplikacji wyświetli również listę wszystkich otwartych okien wszystkich aplikacji. Możesz przesunąć palcem w górę po jednym oknie lub w przestrzeni obejmującej wiele okien, aby je zamknąć.

Przesuń palcem w górę, aby zamknąć okno z przełącznika aplikacji

A jeśli chcesz otworzyć App Expose dla aplikacji, której nie ma w Docku? Możesz to zrobić, korzystając z nowych menu kontekstowych aplikacji.

Przejdź do ekranu głównego, a następnie dotknij i przytrzymaj ikonę aplikacji. Stąd, jeśli aplikacja ma otwartych wiele okien, zobaczysz nową opcję o nazwie „Pokaż wszystkie okna”. Stuknij w to, aby otworzyć aplikację Expose.

Stuknij opcję Pokaż wszystkie okna z menu kontekstowego

Utwórz nowe okno za pomocą ujawniania aplikacji

A co jeśli chcesz zacząć od nowego pustego okna dla danej aplikacji? Na przykład, co jeśli chcesz utworzyć kolejne okno w Safari?

Możesz to zrobić za pomocą nowej funkcji App Expose. Jak opisano powyżej, zacznij od dotknięcia ikony bieżącej aplikacji w Docku (po lekkim przesunięciu w górę od dołu).

Stuknij ikonę aplikacji Notatki w Docku, gdy aplikacja jest na pierwszym planie

Tutaj zobaczysz ikonę „Plus” w prawym górnym rogu. Stuknij w nią, aby utworzyć nowe puste okno.

Stuknij przycisk Plus w prawym górnym rogu w App Expose, aby otworzyć puste okno

Praktyka czyni mistrza

Na pierwszy rzut oka może się to wydawać nieco skomplikowane, ponieważ Apple nie wykonał dobrej roboty, podkreślając te funkcje. Wiele z nich jest ukrytych za opcjami przeciągania i upuszczania, które nie działają na wszystkich elementach.

Gdy używasz iPadOS 13 i coraz więcej aplikacji zaczyna otrzymywać aktualizacje obsługujące te funkcje, po prostu spróbuj dotknąć i przytrzymać elementy aplikacji, aby sprawdzić, czy można je przeciągnąć, aby utworzyć okno. Kontynuuj eksperymentowanie, a zaczniesz się domyślać, kiedy funkcje wielozadaniowe działają, a kiedy nie.

To tylko jedna z wielu nowych funkcji w iPadOS 13, która zbliża iPada do prawdziwego komputera.

x