Jak naprawić błędy 404 z PPA Ubuntu

Umowy PPA to jedna z najlepszych funkcji w systemie Ubuntu Linux. Dzięki PPA użytkownicy mogą szybko zainstalować swoje ulubione oprogramowanie, niemal natychmiast, bez martwienia się o to, czy Ubuntu Linux przenosi je w swoich źródłach oprogramowania. Mimo to, tak przydatna jak funkcja PPA, ma jeden duży problem: porzucenie PPA. Faktem jest, że wiele z tych niestandardowych repozytoriów oprogramowania, choć użytecznych, może zostać porzuconych przez ich twórców, co powoduje błędy 404 podczas aktualizacji za pomocą menedżera pakietów Ubuntu.

W tym przewodniku omówimy, jak radzić sobie z błędami 404 w umowach PPA z Ubuntu i jak je naprawić. Aby rozpocząć, otwórz „Oprogramowanie i aktualizacje”, ponieważ jest to wymagane do naprawienia błędów PPA w systemie Ubuntu. Nie wiesz, jak uruchomić aplikację „Oprogramowanie i aktualizacje”? Naciśnij klawisze Alt + F2, aby otworzyć narzędzie szybkiego uruchamiania na pulpicie. Następnie uruchom w nim następujące polecenie.

software-properties-gtk

Po otwarciu aplikacji „Oprogramowanie i aktualizacje” na pulpicie systemu Linux znajdź kartę „Inne oprogramowanie” i kliknij ją, ponieważ jest to obszar, w którym repozytoria oprogramowania innych firm (AKA PPA) są dodawane do Ubuntu, a większość niniejszy przewodnik skupi się na tym obszarze.

Usuń uszkodzony PPA

Czasami umowy PPA Ubuntu zostają porzucone. Najbardziej prawdopodobnym powodem, dla którego te umowy PPA stają się nieaktualne, jest to, że programiści albo zaniedbują dodawanie pakietów dla nowszych wersji Ubuntu.

Ten problem jest dość łatwy do naprawienia. Najpierw poszukaj w „Inne oprogramowanie” PPA, który nie działa poprawnie i kliknij go myszą. Po kliknięciu myszą pojawią się przyciski „Edytuj” i „Usuń”, które były wcześniej wyszarzone.

Aby wyłączyć niereagujący PPA, kliknij pole wyboru obok niego. Ta czynność nie usunie go z systemu, ale wyłączy go, aby komputer z systemem Ubuntu nie próbował go używać. Wybranie tej trasy jest najlepsze, jeśli opiekun PPA w końcu zajmie się obsługą twojego wydania Ubuntu.

Jeśli PPA zostanie trwale porzucony, a opiekun nigdy nie będzie wspierać twojego wydania Ubuntu Linux, wyłączenie go nie wystarczy. Zamiast tego musisz całkowicie usunąć go z systemu. Wybierz nieodpowiadający PPA z listy w sekcji „Inne oprogramowanie”. Następnie kliknij przycisk „usuń”.

Po usunięciu PPA z systemu kliknij „Zamknij”. Stamtąd „Oprogramowanie i aktualizacje” spróbuje ponownie odświeżyć źródła oprogramowania, a błąd 404 zniknie.

Więcej pomocy w usuwaniu umów PPA z Ubuntu

W tym przewodniku omówiliśmy pokrótce, jak usunąć umowy PPA z Ubuntu Linux. Jednak można dowiedzieć się o wiele więcej o umowach PPA, o tym, jak je usunąć i do czego służą, czego nie możemy omówić w tym artykule. Jeśli masz więcej pytań lub potrzebujesz więcej pomocy w pozbyciu się ich w Ubuntu, zapoznaj się z naszym szczegółowym przewodnikiem na temat usuwania umów PPA.

Naprawianie PPA wprowadzonego nieprawidłowo

Nie wszystkie problemy z umowami PPA wynikają z porzuconych repozytoriów. Błędy 404 w umowach PPA z Ubuntu mogą również wystąpić, jeśli użytkownicy ręcznie dodają PPA za pomocą graficznego interfejsu użytkownika „Oprogramowanie i aktualizacje” i źle wpiszą coś w poleceniu repozytorium.

Na przykład, jeśli dodasz Firefox Beta PPA do Ubuntu, ale źle przeliterujesz Firefox, PPA Firefox nie będzie działać poprawnie i pojawi się błąd 404.

Naprawienie błędnie napisanego PPA jest szybką poprawką i można to zrobić bezpośrednio w sekcji „Inne oprogramowanie”. Na początek przejrzyj listę PPA dodanych do Ubuntu i znajdź błędnie napisane repozytorium.

Po znalezieniu błędnie napisanego repozytorium na liście „Inne oprogramowanie” w oprogramowaniu i aktualizacjach kliknij je myszą, aby je zaznaczyć. Następnie przejdź do przycisku „Edytuj” i kliknij go, aby wywołać tryb edycji wspomnianego repozytorium z błędami pisowni.

Po kliknięciu przycisku „Edytuj” na ekranie pojawi się wyskakujące okienko. W tym oknie pojawi się „Edytuj źródło”, a po nim kilka pól tekstowych. Poszukaj pola „URI”, przejdź przez niego i napraw błąd w wierszu URI.

Uwaga: czy nie jesteś pewien, co zostało błędnie napisane w Ubuntu PPA? Przejdź do strony, na której znalazłeś PPA, i wybierz „Szczegóły techniczne tego PPA”. Poda pełną linię APT, którą możesz ponownie dodać.

Po wprowadzeniu zmian w zepsutym PPA w sekcji „Inne oprogramowanie” sekcji „Oprogramowanie i aktualizacje” kliknij przycisk „OK”, aby zakończyć edycję. Po wybraniu przycisku „OK” system poprosi o podanie hasła. Zrób to, a zmiany zostaną zastosowane.

Kliknij przycisk „Zamknij” w prawym dolnym rogu sekcji „Inne oprogramowanie” sekcji „Oprogramowanie i aktualizacje”. Gdy to zrobisz, Ubuntu spróbuje odświeżyć źródła oprogramowania. Kliknij „Załaduj ponownie”, aby rozpocząć proces odświeżania.

Zakładając, że odświeżenie oprogramowania zakończyło się powodzeniem, błędnie napisany PPA został naprawiony, a błąd 404 powinien zniknąć z komputera z systemem Ubuntu!

x