Jak nowicjusze mogą rozpocząć karierę w IoT?

Technologia czyni nasze życie lepszym i szybszym. Jednym z nich jest Internet Rzeczy (IoT). Niewątpliwie IoT spełnił swoje oczekiwania.

W latach 2014-2019 technologie IoT wzrosły z 13% do 25%. Raport z McKinsey mówi, że do 2023 r. w użyciu będą 43 miliardy urządzeń obsługujących IoT.

Rozwijająca się dziedzina Internetu Rzeczy otworzyła zupełnie nowy świat dla wykwalifikowanych inżynierów i profesjonalistów. Ponieważ popyt jest większy, przepaść między podażą a popytem zwiększyła się.

Badania wykazały, że aż 47% firm ankietowanych przez Immersat Research musiało zlecać projekty IoT, ponieważ nie mieli do tego odpowiednich ludzi.

Według (ISC)275% wszystkich projektów IoT kończy się niepowodzeniem z powodu wyzwań technicznych i biznesowych.

Czy IoT jest właściwą opcją kariery?

Z czasem świat zmienia się pod każdym względem, zwłaszcza w technologii.

Pojedyncza decyzja, którą podejmujesz dzisiaj, może znacząco wpłynąć na całą Twoją przyszłość. Dlatego przed podjęciem decyzji ważne jest, aby pomyśleć o wyzwaniach i korzyściach związanych z karierą.

Internet rzeczy (IoT) ułatwił firmom pozyskiwanie danych, podejmowanie mądrzejszych decyzji oraz oferowanie klientom najlepszych usług i produktów.

Większość ludzi pracuje teraz online i polega na danych urządzeń IoT dla firm i organizacji. Dane Internetu Rzeczy są analizowane bardzo dokładnie, aby upewnić się, że są wykorzystywane do pomocy klientom w najlepszy możliwy sposób.

Specjaliści i eksperci IoT są bardzo poszukiwani, dlatego od razu zaczynają zdobywać dobrą pracę.

Istnieją opcje kariery w IoT dla osób, które chcą pochwalić się swoimi umiejętnościami i pomóc firmom lepiej służyć swoim klientom.

Jak więc rozpocząć karierę w IoT?

Zobaczmy szczegółowo.

Umiejętności dla programisty IoT

Praca w IoT jest odpowiednia dla osób, które są dobre w wymyślaniu nowych pomysłów i chcą pracować w ekscytującym miejscu oraz uczyć się nowych umiejętności związanych z Internetem rzeczy.

IoT to doskonała dziedzina dla naukowców, którzy chcą pomóc ulepszać technologię.

Jednak zostanie „głębokim” technologem IoT nie jest łatwe, ponieważ nauka jednej platformy lub zestawu umiejętności nie wystarczy.

  • Rozważ naukę kodowania w różnych językach, takich jak Python i embedded-C/C++. Możesz także spojrzeć na internetowe kursy IoT, bezpłatne kursy IoT z certyfikatami oferowanymi dla różnych języków programowania oprogramowania.
  • Pomocna może być znajomość systemu operacyjnego Linux i sposobu jego działania.
  • Osoby, które chcą się uczyć o Linuksie, mogą zacząć od wzięcia udziału w kursach organizowanych przez Fundację Linuksa Udemy i Coursera.
  • Praca ze stosami takimi jak Thread, BLE-Mesh lub Zigbee byłaby najlepsza.
  • Powinieneś także być bardzo dobry w pisaniu logiki dla systemów wbudowanych przy użyciu metody opartej na testach na podstawach RTOS lub innych niż RTOS.
  • Powinieneś być dobry w protokołach komunikacyjnych, takich jak SPI, I2C, 1-wire, MODBUS, UART i DALI.
  • Powinieneś także mieć dobre umiejętności rozwiązywania problemów, komunikacji i silne umiejętności analityczne.

Szkolenia i certyfikacja IoT

Załóżmy, że chcesz się nauczyć, jak zostać mistrzem IoT. Istnieje wielu rządowych i prywatnych dostawców szkoleń oferujących kursy certyfikujące IoT.

Certyfikaty zwiększają prawdopodobieństwo zatrudnienia przez najlepsze organizacje i firmy.

Możesz dowiedzieć się o elementach konstrukcyjnych IoT z platform takich jak Coursera.

Decydując się na karierę w IoT

Nie ma ustalonych zasad wchodzenia w to pole. Możliwe jest uzyskanie stopnia licencjata z IoT na kilku uczelniach lub możesz specjalizować się w informatyce z IoT jako specjalnością.

Jeśli jednak jesteś inżynierem specjalizującym się w informatyce, informatyce, elektronice i elektryce, to lepiej.

Aby rozpocząć karierę w IoT, osoby, które chcą pracować w terenie, muszą znać następujące rzeczy:

Analityka danych

Jest to niezbędna umiejętność, ponieważ musisz być bardzo dobry w statystykach, znajdować korelacje i prezentować swoje wyniki w dobry sposób.

Musisz także wiedzieć, jak pracować z językami zorientowanymi na statystyki i bibliotekami Pythona i tak dalej. Dobrze, żeby firma miała kogoś z takimi umiejętnościami.

Systemy sieciowe

Konfiguracja sprzętu do projektów IoT może być trudna, ponieważ do różnych portów i urządzeń peryferyjnych jest podłączonych wiele przewodów i czujników. Nie zadziała, jeśli z jakiegoś powodu zostanie przerwany choćby jeden przewód lub połączenie.

Z tego powodu potrzebni są architekci sieci, więc trzeba ich zatrudnić. Specjaliści, którzy pracują z ustawieniami sieci i zarządzaniem siecią, upewnią się, że wszystkie połączenia działają dobrze.

Muszą wiedzieć, jak zbudować silną architekturę sieci, bezpieczną przed wieloma problemami z okablowaniem i dobrze współpracującą ze wszystkimi protokołami komunikacyjnymi.

Bezpieczeństwo

Uchronienie ludzi przed włamaniem i kradzieżą danych jest jednym z najbardziej krytycznych problemów związanych z Internetem.

Z biegiem czasu Twoje rozwiązanie IoT nie będzie już tak bezpieczne, jak kiedyś, a Twoje dane będą zagrożone.

Tak więc jednym z zadań w Internecie rzeczy jest upewnienie się, że Twoje urządzenia są bezpieczne. Osoby pracujące w tej dziedzinie regularnie testują i podważają integralność systemu różnymi metodami.

Wyszukują również i naprawiają luki w zabezpieczeniach tam, gdzie system nie działa, i zapewniają, że urządzenia IoT działają płynnie i bezpiecznie.

Aby znaleźć pracę w tej dziedzinie, musisz wiedzieć o ocenie luk w zabezpieczeniach, szyfrowaniu klucza publicznego oraz o tym, jak zapewnić bezpieczeństwo sieci bezprzewodowych. To doskonałe miejsce na rozpoczęcie, jeśli chcesz dowiedzieć się więcej o cyberbezpieczeństwie.

Interfejs użytkownika

Zadania IoT, takie jak ta, wydają się proste do zaprojektowania, ale wymagają dużej kreatywności, ponieważ interfejs użytkownika sprzedaje Twój produkt na rynku.

Ta praca jest bardziej dostępna do projektowania niż praca powyżej. Dopóki jest łatwy w użyciu, przeciętny klient nie dba o funkcje urządzenia.

Użytkownik wybrałby na podstawie tego, jak wygodny jest w użyciu. Jedną z rzeczy, która wyróżnia Twój produkt IoT, jest to, że ma angażujący i przyciągający wzrok interfejs użytkownika, który klienci mogą używać i rozumieć.

Wcześniej komputery działały na czarnych ekranach i były używane tylko przez specjalnie przeszkolonych ludzi. Wraz z rozwojem Internetu urządzenia te stały się bardziej dostępne dla ogółu społeczeństwa.

Ich wygląd zmienił się bardziej, aby był bardziej przyjazny dla użytkownika niż w przeszłości. Jako programista UI Twoim zadaniem będzie zapewnienie użytkownikom jak najlepszych doświadczeń z Twoją kreatywnością i umiejętnościami projektowymi. Powinieneś postawić się w sytuacji swoich klientów oraz zrozumieć i zaspokoić ich potrzeby.

Sprzęt i urządzenia

Wiele rzeczy sprawia, że ​​urządzenie jest „inteligentne”. Czy podłączasz jakieś urządzenie do sieci, aby działało?

To nie tylko to.

Organizacje muszą zmienić swoje urządzenia, aby współpracować z sieciami i dopasować się. Chociaż jest to głównie połączenie czujników i nadajników, jest to obecnie jedno z podstawowych zadań w branży IoT.

Aby być dobrym w tej pracy, ludzie muszą pracować z różnymi modułami czujników, protokołami, nadajnikami i integratorami. Muszą również być na bieżąco z pracą z nowymi urządzeniami i technologiami, które stały się popularne.

Czujniki i siłownik

Ta praca będzie wymagała dużej wiedzy o sprzęcie i urządzeniach.

Musisz wiedzieć, jak skonfigurować odpowiednie czujniki lub siłowniki do pracy i upewnić się, że spełniają one specyfikacje projektowe systemu i zapotrzebowanie na energię.

Gdybyś został zatrudniony, musiałbyś również wypróbować różne narzędzia i znaleźć najlepsze dla każdej pracy. Musiałbyś też nadążać za branżą i badać wiele innych technologii.

Jeśli chcesz być hobbystą, możesz kupić zestaw czujników i zacząć od małych projektów, zanim przejdziesz na poziom profesjonalny.

Sztuczna inteligencja

Umiejętności AI i Machine Learning stają się niezbędne, gdy praca polega na analizie dużej ilości danych i wyciąganiu wniosków.

Technologie AI i ML mogą pomóc na dłuższą metę, jeśli chcesz tworzyć aplikacje, które dobrze współpracują z wieloma danymi. Osoby poszukujące pracy muszą wiedzieć, jak działają algorytmy w AI, ML i innych dziedzinach oraz biblioteki działek, aby szybko i wydajnie wyświetlać dane.

Możliwości kariery w IoT

Omówiliśmy różne nisze, które możesz zrobić, jeśli myślisz, że Internet Rzeczy będzie wielką rzeczą w przyszłości.

Jeśli pracujesz w IoT, możesz pełnić wiele ról. Porozmawiajmy o nich teraz.

Programista IoT

Tworzą oprogramowanie dla konkretnych aplikacji IoT. Jedną z innych rzeczy, które robi programista IoT, jest pisanie algorytmów, które pomagają ludziom analizować dane i zarządzać nimi.

Inżynier programu wbudowanego IoT

Zadaniem projektanta systemów wbudowanych IoT jest pomoc systemom podłączonym do IoT w komunikacji za pośrednictwem sieci IoT. Częścią tych systemów są czujniki, mikroprocesory i aplikacje.

Projektanci systemów wbudowanych również używają Pythona i C++ do tworzenia oprogramowania specyficznego dla urządzenia. Ściśle współpracują ze sprzętem, aby upewnić się, że oprogramowanie działa poprawnie.

Architekt IoT

Ta praca polega na tworzeniu strategii i architektury Internetu Rzeczy od początku do końca. Zadaniem architekta IoT jest ustalenie i udokumentowanie stanu IoT firmy.

Tworzą architekturę, która odpowiada potrzebom teraźniejszości i potrzebom przyszłości. Aby zbudować kompleksowe rozwiązanie IoT, musisz poznać wiele różnych technologii. Należą do nich czujniki, które zbierają dane i asymilują je z systemami korporacyjnymi.

Inżynieria bezpieczeństwa IoT

Będziesz odpowiedzialny za zapewnienie, że stworzone technologie IoT są bezpieczne przed hakerami, którzy mogą próbować przejąć nad nimi kontrolę. Musisz wiedzieć, jak przeprowadzać testy penetracyjne i powinieneś zwracać uwagę na wszelkie luki, jakie możesz znaleźć.

Inżynier rozwiązań IoT

Współpracują z klientami, aby określić, czego potrzebują, a następnie tworzyć sieci i rozwiązania IoT, które spełniają ich czujniki, technologie bezprzewodowe i inne części.

Wniosek

Nigdy wcześniej nie myślano o dostępnych obecnie możliwościach pracy w IoT. W tej chwili jest wiele pól do wyboru. Możesz zająć się bezpieczeństwem, zaprojektować interfejs użytkownika lub zaprojektować czujniki. A możliwości rosną!

Możesz także przyjrzeć się bardziej ekscytującym karierom w inżynierii oprogramowania.

x