Udostępnij teraz w social media:

Pobieranie danych przez protokół torrent na platformie Linux można wykonać za pomocą wiersza poleceń. Zaletą korzystania z torrentów w terminalu jest to, że umożliwia użytkownikom zdalne pobieranie plików na komputery, a nawet przez sieć lokalną. Oprócz tego użytkownicy Linuksa mogą łatwo zdalnie wysyłać pliki, zamiast ciągłego otwierania klienta na swoim komputerze. W tym samouczku pokażemy, jak rozpocząć pobieranie torrentów w wierszu poleceń.

Użyj VPN podczas pobierania torrentów w systemie Linux

Chociaż pobieranie danych za pośrednictwem protokołu torrent ma uzasadnione zastosowania, większość dostawców usług internetowych nie widzi tego w ten sposób. Wielu blokuje swoim użytkownikom nawet dostęp do protokołów torrentów, niezależnie od tego, czy treść jest legalna, czy nie. Jeśli więc planujesz używać tej aplikacji do pobierania plików torrent, zdecydowanie zalecamy korzystanie z VPN.

ExpressVPN zajmuje czołowe miejsce jako najlepsza sieć VPN oceniona przez naszych ekspertów ds. Bezpieczeństwa. Działa dobrze w systemie Linux i ma doskonałego klienta do pobrania. Co więcej, oferują szybkie prędkości pobierania z 256-bitowym szyfrowaniem AES i doskonałą poufnością przekazywania w 94 różnych krajach. Mają też ekskluzywną ofertę dla czytelników newsblog.pl: 3 miesiące za darmo w abonamencie rocznym, 49% zniżki.

Sprawdź -   Jak skonfigurować Mattermost w systemie Linux

Instalowanie Aria2 w systemie Linux

Istnieje kilka przyzwoitych klientów torrentowych tylko z wiersza poleceń dla systemu Linux. Jednak jednym z najlepszych w użyciu jest Aria2. Powód? Obsługuje łącza magnetyczne torrent, pliki torrent oraz inne typy pobierania, takie jak FTP / SFTP, HTTP, Metalink i inne.

Instalacja klienta Aria2 jest możliwa w większości dystrybucji Linuksa dość łatwo. W tej sekcji przewodnika omówimy, jak skonfigurować i zainstalować aplikację w systemach Ubuntu, Debian, Arch Linux, Fedora i OpenSUSE. Pokażemy Ci również, skąd wziąć kod źródłowy, jeśli Twój system operacyjny Linux nie ma gotowego pakietu dostępnego do łatwej instalacji.

Ubuntu

W systemie Ubuntu aplikacja do pobrania Aria2 jest dostępna do zainstalowania w repozytorium oprogramowania „Universe”. Jeśli używasz wersji Ubuntu Linux, która nie ma jeszcze włączonego repozytorium „Universe”, otwórz okno terminala i wprowadź następujące polecenie.

sudo add-apt-repository universe

Następnie uruchom polecenie aktualizacji, aby zakończyć konfigurację repozytorium w systemie Ubuntu.

sudo apt update

Wreszcie możesz zainstalować Aria2 za pomocą:

sudo apt install aria2

Debian

Aria2 znajduje się na Debianie w „Głównym” repozytorium oprogramowania. Aby zacząć, uruchom okno terminala i wprowadź następujące polecenie Apt-get.

sudo apt-get install aria2

Arch Linux

W Arch Linux znajdziesz Aria2 w repozytorium oprogramowania „Społeczność”. Aby go zainstalować, upewnij się, że repozytorium oprogramowania „Społeczność” jest włączone w /etc/pacman.conf. Następnie użyj menedżera pakietów Pacman, aby zainstalować oprogramowanie.

sudo pacman -S aria2

Fedora

Klient pobierania Aria2 znajduje się w głównych źródłach oprogramowania Fedora Linux, więc jest dość łatwy w instalacji. Aby to działało, otwórz terminal i użyj poniższego polecenia Dnf.

sudo dnf install aria2 -y

OpenSUSE

Wszystkie wersje OpenSUSE Linux mają Aria2 dostępne dla użytkowników w repozytorium oprogramowania OSS. Aby to skonfigurować, uruchom okno terminala. Następnie użyj menedżera pakietów Zypper, aby pobrać aplikację.

sudo zypper install aria2

Ogólny Linux

Kod źródłowy aplikacji do pobrania Aria2 jest dostępny na oficjalnej stronie dewelopera. Aby go pobrać, kliknij tutaj. Aby uzyskać informacje o tym, jak skompilować program, sprawdź oficjalną dokumentację.

Sprawdź -   Jak zresetować system Ubuntu do ustawień domyślnych

Pobierz torrenty z wiersza poleceń

Aria2 obsługuje pliki torrent, określając adres URL magnesu lub plik torrent. Aby rozpocząć pobieranie, otwórz okno terminala, naciskając Ctrl + Alt + T lub Ctrl + Shift + T.

Po otwarciu terminala możesz dodać torrent na następujące sposoby:

aria2c 'magnet-link'

Lub

aria2c 'web-link-to-torrent-file'

Lub

aria2c -T /location/of/torrent/file.torrent

Po zakończeniu pobierania naciśnij kombinację klawiszy Ctrl + C. Naciśnięcie go zakończy pobieranie i wydrukuje komunikat informujący, gdzie na komputerze znajdują się twoje pliki.

Pobieraj wiele torrentów jednocześnie

Aria2 pozwala użytkownikom pobierać wiele plików torrent jednocześnie. Aby to zrobić, uruchom terminal jak zwykle. Następnie użyj polecenia dotykowego, aby utworzyć pusty plik tekstowy.

touch ~/aria2-torrents

Używając polecenia echo, dodaj linki torrent Magnet, linki plików Torrent lub pliki lokalne do pliku tekstowego aria2-torrents.

Sprawdź -   Jak zainstalować oprogramowanie z repozytorium użytkowników Arch Linux

Uwaga: pamiętaj, aby zamienić łącze torrent na łącze Magnet lub lokalizację pliku torrent.

echo 'torrent-link 1' >> ~/aria2-torrents
echo 'torrent-link 2' >> ~/aria2-torrents
echo 'torrent-link 3' >> ~/aria2-torrents

Gdy żądana liczba torrentów zostanie dodana do pliku tekstowego, rozpocznij pobieranie od:

aria2c -i ~/aria2-torrents

Naciśnij klawisze Ctrl + C, aby zatrzymać klienta po zakończeniu pobierania.

Wyczyść plik tekstowy

Po pobraniu dobrym pomysłem jest wyczyszczenie tekstu z pliku tekstowego aria2-torrents. Aby to zrobić, wprowadź następujące polecenie.

echo ' ' > ~/aria2-torrents