Kompletny przewodnik po tym, jak działają torrenty

Torrent to słowo, które szybko staje się synonimem piractwa. Za każdym razem, gdy czytasz o rosnącym piractwie muzycznym lub telewizyjnym, czytasz o kilku witrynach, które hostują torrenty ze słowami „nielegalne” i często wspomina się o sprawach sądowych. Więc co to są pliki torrent? Czym jest to zło, które czai się w zakamarkach internetu, ale obiecuje darmowe programy telewizyjne i muzykę? Rzucamy okiem na to, czym jest plik torrent, jak działają torrenty, typowe terminy używane podczas mówienia o torrentach i czy są one legalne.

Co to jest torrent?

Torrent to zasadniczo rodzaj pliku. Informacje zawarte w tym pliku dotyczą plików i folderów, które mają być rozpowszechniane. Na przykład, jeśli próbujesz pobrać najnowszą wersję Ubuntu, plik torrent dla Ubuntu będzie zawierał informacje o plikach i folderach, które musisz pobrać, aby uzyskać Ubuntu. Plik torrent będzie również zawierał informacje o tym, gdzie można pobrać te pliki i foldery. Inne istotne informacje zawarte w pliku torrent to wartości skrótu używane do weryfikacji pliku.

Jak działa torrent?

Pliki torrent ułatwiają przesyłanie dużych plików z jednego systemu do drugiego. Torrentowanie pliku zasadniczo oznacza przesłanie pliku przez sieć P2P. Pliki są przesyłane w bitach i niekoniecznie możesz otrzymać cały plik od jednej osoby. Razem jednak otrzymasz kompletny plik i na podstawie informacji hash w pliku torrent zostanie on złożony i zweryfikowany. W końcu otrzymujesz żądany plik. Abyś mógł otrzymać plik, musi być dostępny dla jednej osoby lub w częściach dla wielu osób.

Kim są klienci Torrent?

Klient torrent jest pomostem, medium do przesyłania plików z jednego systemu do drugiego. Tam, gdzie sam plik Torrent zawiera informacje o tym, skąd pobrać plik, gdzie go wysłać i jak to wszystko złożyć, klient torrent działa jako połączenie między wieloma systemami, które wyślą plik do miejsca docelowego. Zasadniczo bez klienta torrent nie można pobrać pliku torrent. BitTorrent to popularny klient i protokół torrentów. uTorrent to klient torrentowy zbudowany dla protokołu BitTorrent.

Klient torrenta pozwoli Ci pobrać wiele plików jednocześnie, pomoże Ci zasiać pliki, zarządzać przepustowością przeznaczoną na pobranie pliku i wiele więcej.

Warunki w torrentach

Być może słyszałeś zdanie „Zawsze zasiewaj swój potok” i zastanawiałeś się, co to znaczy. Oto krótkie spojrzenie na znaczenie różnych terminów, gdy mówisz o torrentowaniu pliku.

Posiew

Torrent to transfer plików P2P, a ziarno to ktoś, kto ma plik, który pobierasz. Siewnik lub siewnik będzie miał cały plik, a nie tylko jego fragmenty.

Par

Partner to każdy, kto ma fragmenty pliku, który chcesz pobrać, ale nie cały plik. Pobierając plik i odbierając go w częściach, również stajesz się rówieśnikiem. Kiedy części pliku zostaną pobrane do Twojego systemu, Ty również staniesz się źródłem pobierania pliku, a inni użytkownicy, którzy go pobiorą, otrzymają od Ciebie jego fragmenty.

Pijawki

Pijawka to osoba, która pobiera pliki przez torrent, ale nie pozwala innym użytkownikom na pobieranie ich od siebie. Pijawka w zasadzie czerpie wszystkie korzyści z pliku torrent i nic nie daje w zamian.

Witryny z torrentami

Witryna torrent to w zasadzie baza danych plików torrent, którą można przeszukiwać. Plik torrent jest potrzebny do zainicjowania pobierania. Nie trzeba dodawać, że te pliki są w milionach i muszą być zorganizowane w jednej centralnej lokalizacji z możliwością wyszukiwania. Istnieje wiele różnych stron z torrentami, takich jak The Pirate Bay i Kickass Torrents, chociaż nie wszystkie torrenty hostowane na tych stronach są legalne do pobrania.

Czy są legalne?

Legalność to ogromne pytanie, jeśli chodzi o torrenty. Nie trzeba dodawać, że pobieranie programu telewizyjnego lub filmu jest rzeczywiście nielegalne. Nie ma tu szarej strefy. Możesz zapytać, czy jeśli pobieranie filmów i programów telewizyjnych jest nielegalne, to do czego jeszcze używasz torrenta? Możesz użyć torrentów do pobrania darmowego oprogramowania, takiego jak Ubuntu, lub możesz użyć go do pobrania oprogramowania, na które kupiłeś licencję, ale nie masz plików instalacyjnych, takich jak MS Office lub Photoshop.

Ludzie często używają torrentów do pobierania plików, gdy oficjalne źródło pobierania jest przeciążone lub gdy jest po prostu zbyt wolne. Przykładem tego jest wszystko, co musisz pobrać z Apple. Niezależnie od tego, czy jest to iTunes, xCode, czy Quick Player, torrent zawsze będzie szybszy niż własne serwery Apple, dzięki czemu torrent będzie lepszą i szybszą opcją.

x