Jak przechwycić kursor myszy na zrzucie ekranu w systemie Windows 10

Narzędzia do zrzutów ekranu są tak podstawowe i powszechne jak edytory tekstu. Niektóre sprzedają się, ponieważ są proste, inne oferują złożone funkcje, takie jak planowanie zrzutów ekranu. Większość narzędzi, jeśli nie wszystkie, próbuje robić czyste zrzuty ekranu, co oznacza, że ​​często wykluczają kursor myszy. Jednak w niektórych przypadkach musisz przechwycić kursor myszy na zrzucie ekranu i wtedy napotkasz problemy. Jeśli potrzebujesz darmowego narzędzia, które może zawierać kursor na zrzucie ekranu, użyj IrfanView.

IrfanView jest popularny jako przeglądarka obrazów, ale ma sporo funkcji, z których jedną jest funkcja zrzutu ekranu. Jest bardzo mało prawdopodobne, że użyjesz go jako głównego narzędzia do zrzutów ekranu, ale do przechwycenia kursora myszy na zrzucie ekranu działa świetnie, a także z klawiszem skrótu.

Kursor myszy na zrzucie ekranu

Zainstaluj IrfanView jeśli jeszcze go nie masz. Uruchom aplikację i przejdź do Opcje> Przechwyć / Zrzut ekranu z paska menu.

W oknie, które zostanie otwarte, wybierz opcję „Obszar pulpitu – bieżący monitor (mysz)”. Skrót powiązany ze zrzutem ekranu to Ctrl + F11. Kliknij przycisk Start i zminimalizuj aplikację.

Aby przechwycić zrzut ekranu, przesuń mysz do ekranu, który chcesz przechwycić (w przypadku, gdy masz wiele monitorów), a następnie dotknij klawisza skrótu. Zrzut ekranu zostanie przechwycony i otwarty w IrfanView, gdzie możesz go zapisać lub najpierw edytować.

Zaletą korzystania z tej aplikacji jest to, że może przechwytywać kursor w większości stanów. Na przykład mam niestandardowy zestaw kolorów kursora, którego nie udało się przechwycić wielu innym aplikacjom. Wyłapali tylko domyślne kolory kursora. IrfanView może również przechwytywać niestandardowy kursor. Nie może jednak uchwycić rzeczywistego rozmiaru kursora, co jest wadą. Kursor na powyższym zrzucie ekranu to domyślny rozmiar, który otrzymujesz w systemie Windows 10. W rzeczywistości kursor jest większy niż domyślna wysokość paska zadań.

Inne opcje

Istnieją inne aplikacje, które mogą przechwytywać kursor myszy na zrzucie ekranu, ale zapewniają tylko domyślny wygląd kursora. Jeśli to wystarczy, możesz użyć Greenshot. Przechwytuje kursor i czasami ma również kolor, chociaż obraz kursora nie będzie wyglądał zbyt dobrze. Zaletą tej aplikacji jest to, że umożliwia przesuwanie kursora na przechwyconym obrazie przed jego zapisaniem.

Wreszcie, jeśli masz aplikację do wyświetlania ekranu, możesz jej użyć do nagrania krótkiego klipu z ekranu i będzie zawierać kursor. Następnie możesz wyeksportować klatkę z wideo.