Jak przenieść swoje kryptowaluty do portfela chłodniczego (krok po kroku)

Posiadanie programowego portfela kryptograficznego to sama zabawa i gry, dopóki problem techniczny lub cyberatak nie pozostawi Cię bez środków do życia. Utrata i kradzież kryptowalut nie są wcale rzadkością, a ofiary tracą co roku miliardy na skutek działania złośliwych podmiotów.

Dlatego rozsądne jest przeniesienie kryptowalut do zimnego portfela. Jak więc przenieść kryptowaluty do zimnego portfela?

Co to jest portfel chłodniczy?

Źródło obrazu: BestCryptoCodes/Flickr

Istnieją dwa główne typy portfeli kryptowalutowych: cold Storage (sprzęt) i Hot Storage (oprogramowanie). Terminy „zimny” i „gorący” odnoszą się do tego, czy portfel ma połączenie z Internetem. Gorący portfel wymaga połączenia online, podczas gdy zimny portfel jest (w większości) odizolowany od Internetu.

Portfele programowe są niewątpliwie najczęstszym wyborem ze względu na wygodę i cenę. Większość gorących portfeli nic nie kosztuje i jest dostępna w postaci bezpłatnych aplikacji na komputery stacjonarne lub smartfony. Exodus, Mycelium, Trust Wallet i Electrum to popularne przykłady gorących portfeli kryptowalutowych, z których każdy obsługuje inne aktywa.

Chociaż utworzenie własnego portfela oprogramowania jest szybkie i łatwe, przechowywanie to wiąże się z zagrożeniami bezpieczeństwa. Główną słabością gorących portfeli jest wymagane połączenie internetowe. Aby przeglądać i przesyłać kryptowaluty do i z gorącego portfela, musisz mieć połączenie z Internetem. Otwiera to lukę, którą mogą wykorzystać cyberprzestępcy. Większość włamań ma miejsce za pośrednictwem połączenia internetowego, a w przeszłości złodzieje wykorzystywali to do kradzieży kryptowalut.

Wejdź do portfeli chłodniczych. Należą do nich urządzenia sprzętowe, takie jak Ledger i Trezor, oraz portfele papierowe. Kluczową cechą zimnego portfela jest jego całkowita izolacja od Internetu. Bez połączenia internetowego cyberprzestępcy nie mogą kraść kryptowalut, chyba że mają fizyczny dostęp do portfela (a nawet wtedy nie jest to łatwe).

Jak sama nazwa wskazuje, portfel papierowy z kryptowalutami to dosłownie tylko kartka papieru. Ten dokument zawiera klucze prywatne i publiczne Twojego portfela oraz być może kod QR, który można zeskanować w celu dokonania transakcji. Podobnie jak portfele sprzętowe, portfele papierowe są całkowicie odizolowane od Internetu, co czyni je wyjątkowo bezpiecznymi. Co więcej, są znacznie tańsze od portfeli sprzętowych.

Jak zatem przenieść swoją kryptowalutę do portfela sprzętowego lub papierowego?

Jak przenieść kryptowaluty do portfela papierowego

Aby przenieść kryptowaluty do portfela papierowego, musisz najpierw utworzyć portfel papierowy.

Tworzenie portfela papierowego zwykle wiąże się z czymś, co nazywa się generatorem klucza prywatnego. Popularny generator online, Adres bitowymożna wykorzystać bezpłatnie do wygenerowania papierowego portfela Bitcoin.

Przejdź do BitAddress i kliknij Portfel papierowy na zielonym pasku menu. Tutaj możesz wybrać, ile adresów chcesz wygenerować i dodać klucz BIP38. Jeśli chcesz, aby Twój klucz prywatny był wyjątkowo bezpieczny, możesz także dodać hasło BIP38 do swojego papierowego portfela. To szyfruje Twój klucz prywatny i dodaje ochronę hasłem do Twojego portfela.

Przed wygenerowaniem portfela zaznacz opcję BIP38 i wpisz swoje hasło BIP38 w dostępnym polu tekstowym. Upewnij się, że jest to silne i złożone hasło składające się z różnych znaków i cyfr. Na powyższym zrzucie ekranu dodaliśmy bardzo proste hasło, ponieważ tworzymy testowy portfel papierowy, który nigdy nie będzie używany.

Po kliknięciu przycisku Generuj poniżej zostaną wyświetlone kody QR Twojego portfela papierowego. Po lewej stronie będzie widoczny kod QR Twojego adresu publicznego Bitcoin, a adres publiczny będzie wyświetlany w całości po prawej stronie. Po prawej stronie znajduje się kod QR klucza prywatnego, a klucz prywatny jest wyświetlany po lewej stronie. Nigdy nie udostępniaj nikomu swojego klucza prywatnego.

Drukując portfel papierowy, upewnij się, że jest on przechowywany w bezpiecznym miejscu, z dala od ciekawskich oczu i możliwych uszkodzeń. Zapoznaj się z naszym przewodnikiem na temat bezpiecznego przechowywania fraz początkowych, aby poznać przydatne pomysły na przechowywanie papierowych portfeli.

Przesyłanie kryptowalut do portfela papierowego

Nadszedł czas, aby dodać środki do swojego papierowego portfela. Aby to zrobić, będziesz potrzebować pełnego adresu swojego portfela papierowego (tj. klucza publicznego). Wpisz lub wklej adres publiczny w polu Wyślij w aplikacji portfela oprogramowania kryptograficznego, wybierz kwotę, którą chcesz przelać, i gotowe.

W aplikacji komputerowej Exodus proces przesyłania wygląda następująco:

 • Najpierw otwórz aplikację Exodus i kliknij opcję Wyślij na ekranie głównym.
 • Teraz będziesz mógł wprowadzić adres portfela. W odpowiednim polu wpisz adres swojego portfela papierowego i wybierz, ile Bitcoinów chcesz wysłać.
 • Jeśli podałeś poprawny adres, a w Twoim portfelu Exodus znajdują się wystarczające środki, aby dokonać przelewu, wszystko powinno przebiegać sprawnie.

  Alternatywnie możesz kliknąć małe logo kodu QR po prawej stronie pola adresu portfela. Umożliwi to zeskanowanie kodu QR adresu publicznego portfela papierowego (a nie kodu QR klucza prywatnego). Będzie to prawdopodobnie łatwiejsze w aplikacji na smartfona, w której możesz użyć przedniego aparatu, aby zrobić wyraźne zdjęcie.

  Proces ten może się nieznacznie różnić w zależności od portfela, ale nadal powinien obejmować te same podstawowe kroki.

  Zagrożenia związane z portfelami papierowymi

  Portfele papierowe mogą zostać odcięte od Internetu, ale nadal wiążą się z pewnymi zagrożeniami i wadami.

  Po pierwsze, jeśli zgubisz lub uszkodzisz swój papierowy portfel, Twój klucz prywatny zostanie utracony na zawsze. Oznacza to, że już nigdy nie będziesz mieć dostępu do środków z portfela papierowego.

  Po drugie, jeśli ktoś dostanie w swoje ręce Twój papierowy portfel, od razu będzie mógł zobaczyć Twój klucz prywatny. Portfele sprzętowe są często chronione kodem PIN, więc nie każdy może odkryć Twój klucz prywatny. Całkowity brak technologii stwarza tu poważne zagrożenie dla bezpieczeństwa.

  Jeśli obawiasz się takich możliwości, możesz zalaminować lub wykonać kopię swojego papierowego portfela.

  Jak przenieść kryptowalutę do portfela sprzętowego

  Jeśli nie podoba Ci się brzmienie portfeli programowych lub papierowych, portfel sprzętowy może być dla Ciebie najlepszym wyborem.

  Zamiast tworzyć portfel sprzętowy, będziesz musiał go kupić. Ledger i Trezor to czołowi dostawcy portfeli sprzętowych, a urządzenia takie jak Nano S i Model One zajmują główną pozycję wśród miłośników kryptowalut. Portfele Ledgera mają świetne funkcje bezpieczeństwa (takie jak oprogramowanie BOLOS), ale Trezor oferuje również bardzo solidną ochronę.

  Jeśli jednak znajdziesz inną markę, którą lubisz i której ufasz, nie ma nic złego w wyruszeniu gdzie indziej.

  Proces wysyłania kryptowalut do portfela sprzętowego będzie się różnić w zależności od dostawcy, ale często polega na podłączeniu portfela do komputera za pomocą kabla USB i użyciu dedykowanego oprogramowania portfela do wykonania przelewu. Za pomocą oprogramowania wybierz opcję odbioru kryptowaluty, a zostanie wygenerowany adres portfela.

  Użyj tego adresu w aplikacji portfela programowego, gdy zostaniesz poproszony o podanie adresu odbiorcy.

  Portfele Cold Crypto są najbezpieczniejszą opcją

  Niezależnie od tego, czy trzymasz małą czy dużą kryptowalutę, zawsze rozsądniej jest korzystać z portfela chłodniczego. Niezależnie od tego, czy wybierzesz papier, czy sprzęt, możesz spać spokojnie, wiedząc, że cyberprzestępcy nie wykorzystują luk w zabezpieczeniach ani złośliwego oprogramowania, aby uzyskać dostęp do Twoich cennych środków.

  I pamiętaj, że wysyłając duże sumy kryptowalut do dowolnego portfela, wykonaj transakcję testową, aby upewnić się, że używasz prawidłowego adresu. Po wysłaniu kryptowaluty nie ma możliwości jej odzyskania, jeśli wyślesz ją na zły adres.

  x