Mac

Jak robić zrzuty ekranu niskiej jakości na macOS

Udostępnij teraz w social media:

Narzędzia do tworzenia zrzutów ekranu, bez względu na to, czy są natywne w systemie operacyjnym, czy też są aplikacjami innych firm, zawsze będą preferować obrazy o wysokiej rozdzielczości i dobrej jakości. W rzeczywistości wiele narzędzi do tworzenia zrzutów ekranu jest popularnych ze względu na to, jak dobry jest zrzut ekranu. Jedynym kompromisem z dobrej jakości zrzutem ekranu jest rozmiar pliku. Im lepszy obraz, tym większy będzie plik. Domyślne narzędzie do zrzutów ekranu w systemie macOS przechwytuje zrzuty ekranu w formacie PNG, w wyniku czego powstają duże pliki. Jeśli masz model wyświetlacza Retina, twoje zrzuty ekranu będą znacznie większe niż gdybyś miał wyświetlacz inny niż Retina. Jeśli chcesz wykonać zrzuty ekranu niskiej jakości na MacOS, które nie są wcale takie złe, ale dają mniejszy rozmiar pliku, musisz zmienić format pliku.

  Jak zmienić wejście / wyjście audio w systemie macOS

Możesz jednak łatwo przekonwertować plik PNG na plik JPEG za pomocą programu Preview, jednak w przypadku dużej liczby zrzutów ekranu może być to uciążliwe. Zamiast tego możesz zmienić format używanego narzędzia do zrzutów ekranu w systemie macOS.

Zrzuty ekranu niskiej jakości

JPEG jest najlepszym formatem obrazu, jeśli chcesz zrobić zrzut ekranu, który ma dobrą jakość, ale nie jest bardzo duży. Aby zmienić format, z którego korzysta narzędzie do zrzutów ekranu, otwórz Terminal i uruchom następujące polecenie.

defaults write com.apple.screencapture type jpg

Po uruchomieniu polecenia wszystkie nowe zrzuty ekranu będą zapisywane w formacie pliku JPG, a plik będzie znacznie mniejszy niż w przypadku pliku PNG.

  Jak otworzyć aplikację z Launchpad na macOS

Nadal będziesz robić zrzuty ekranu w taki sam sposób, jak wcześniej. W tym względzie nic się nie zmienia. Użyj tych samych skrótów klawiaturowych, aby przechwycić pełny ekran, aktywne okno lub wybrać obszar, a wynikowy zrzut ekranu JPEG będzie znacznie mniejszy. W moim przypadku zrzut ekranu zmienił się z ponad 1 MB na mniej niż 500 KB. Zmiana jakości była minimalna, ale zaoszczędzona przestrzeń była znaczna.

Jeśli kiedykolwiek chcesz zmienić format pliku zrzutu ekranu na PNG, możesz to zrobić, uruchamiając następujące polecenie w terminalu.

defaults write com.apple.screencapture type png

Chociaż zrzuty ekranu JPEG są mniejsze i mają niższą jakość niż PNG, możesz jeszcze bardziej zmniejszyć ich rozmiar dzięki funkcji eksportu podglądu. Pozwala wybrać jakość kompresji JPEG. Domyślna jakość nie jest zła. Jeśli potrzebujesz przesłać zrzuty ekranu e-mailem i nie pracujesz nad żadnym interfejsem użytkownika, jest to najprostszy sposób na robienie zrzutów ekranu o mniejszych rozmiarach.

  Jak ustawić domyślne aplikacje na macOS

x