Jak skalibrować baterię iPhone’a w 6 prostych krokach

Słaba żywotność baterii to częsta skarga właścicieli smartfonów. Nie ma znaczenia, czy jesteś użytkownikiem iPhone’a, czy Androida; jeśli dużo korzystasz z telefonu w ciągu dnia, bateria na szczęście wytrzyma do zachodu słońca.

Czy wiesz jednak, że pomóc może coś tak prostego jak kalibracja baterii iPhone’a? Przyjrzyjmy się bliżej, jak skalibrować baterię iPhone’a i dlaczego kalibracja jest ważna. Gdy to zrobisz, Twój iPhone będzie działał dłużej i był gotowy, kiedy go potrzebujesz.

Dlaczego powinieneś skalibrować baterię swojego iPhone’a

Kalibracja baterii iPhone’a (nazywana także resetowaniem baterii iPhone’a) to zaskakująco ważna część konserwacji iPhone’a. Niestety wiele osób nie zdaje sobie sprawy z jego zalet, a jeszcze mniej poświęca czas na wykonanie niezbędnych kroków.

Bez prawidłowo skalibrowanej baterii możesz doświadczyć niedokładnych i błędnych odczytów procentowych baterii, szybszego rozładowywania baterii i krótszej całkowitej żywotności baterii. Jeśli Twój iPhone nieoczekiwanie wyłącza się, gdy procent żywotności baterii osiąga jednocyfrową wartość, prawie na pewno winna jest zła kalibracja.

Wiele czynników może powodować nieprawidłową kalibrację baterii. Aktualizacje oprogramowania, odświeżanie aplikacji działających w tle, nowe funkcje, a nawet zwykłe, codzienne użytkowanie mogą powodować rozbieżności. Nawet jeśli nie zauważyłeś nieprawidłowej kalibracji, wykonanie poniższych kroków zapewni przepływ wszystkich jonów w akumulatorze, poprawiając w ten sposób szczytową wydajność akumulatora.

Chociaż regularna kalibracja nie jest konieczna, warto spróbować, jeśli Twój iPhone jest starszy lub masz problemy z baterią, których nie rozwiązały inne kroki.

Przygotowanie do kalibracji baterii telefonu iPhone

Przed rozpoczęciem procesu kalibracji należy wykonać kilka kroków przygotowawczych. Wszystkie polegają na wyłączaniu funkcji i usług, aby jak najmniej zadań pobierało energię.

Pomoże to w dokładnym odczytaniu na późniejszym etapie procesu. Po zresetowaniu baterii możesz ponownie włączyć wszystkie te opcje. Warto także upewnić się, że przypadkowo nie włączyłeś trybu niskiego zużycia energii, wybierając Ustawienia > Bateria.

Wyłącz usługi lokalizacyjne

Aby wyłączyć usługi lokalizacyjne na swoim iPhonie, wykonaj następujące kroki:

 • Otwórz aplikację Ustawienia.
 • Przewiń w dół i dotknij Prywatność i bezpieczeństwo
 • Kliknij Usługi lokalizacyjne u góry.
 • Teraz wyłącz usługi lokalizacyjne.
 • Pamiętaj, że możesz używać usług lokalizacyjnych do śledzenia zgubionego iPhone’a, więc nie zapomnij włączyć tej funkcji ponownie po zakończeniu kalibracji.

  Wyłącz odświeżanie w tle

  Postępuj zgodnie z poniższymi instrukcjami, aby wyłączyć funkcję odświeżania aplikacji w tle na swoim iPhonie:

 • Otwórz aplikację Ustawienia i dotknij Ogólne.
 • Wybierz opcję Odświeżanie aplikacji w tle.
 • Stuknij w Odśwież aplikację w tle po raz drugi.
 • Wybierz opcję Wyłącz.
 • Zmniejsz jasność ekranu

  Oto jak zmniejszyć jasność ekranu na iPhonie:

 • Otwórz aplikację Ustawienia.
 • Przewiń w dół i wybierz opcję Wyświetlacz i jasność.
 • Przesuń suwak Jasność maksymalnie w lewo.
 • Wyłącz automatyczne aktualizacje aplikacji

  Na koniec, aby wyłączyć automatyczne aktualizacje, wykonaj następujące trzy kroki:

 • Otwórz aplikację Ustawienia.
 • Przewiń w dół i dotknij App Store.
 • W sekcji Automatyczne pobieranie wyłącz opcję Aktualizacje aplikacji.
 • Jak skalibrować baterię iPhone’a

  Teraz możesz skalibrować baterię w swoim iPhonie. Ostrzegamy, że wymaga to sporo cierpliwości; będziesz musiał poczekać, aż zakończy się kilka pełnych cykli ładowania i rozładowywania.

  Na szczęście nie potrzebujesz żadnych narzędzi ani aplikacji innych firm. Wszystko, co widzisz w App Store i obiecujące zresetowanie baterii iPhone’a, jest w najlepszym przypadku niepotrzebne, a w najgorszym przypadku jest oszustwem. Kalibrację baterii iPhone’a można łatwo przeprowadzić bez dodatkowej pomocy.

  Krok 1: Rozładuj baterię swojego iPhone’a

  Pierwszym krokiem jest całkowite rozładowanie baterii iPhone’a. Można to zrobić podczas normalnego użytkowania. Jeśli chcesz przyspieszyć ten proces, możesz odtworzyć długi film na YouTube z głośnością ustawioną na maksymalny poziom.

  Krok 2: Poczekaj trzy godziny

  Być może zauważyłeś, że Twój iPhone wyłączy się automatycznie, nawet jeśli poziom naładowania baterii pozostanie niewielki procent. Proces ten jest zgodny z projektem; daje to urządzeniu szansę na zapisanie bieżącego stanu aplikacji, dzięki czemu nie stracisz danych.

  Ważne jest, aby pozwolić, aby wygasły resztki żywotności baterii. Jedynym sposobem, aby to zrobić, jest poczekać. Im dłużej czekasz, tym lepiej, ale powinieneś poczekać co najmniej trzy godziny. Jeśli masz czas, lepiej pozostawić go na noc.

  Krok 3: Naładuj iPhone’a

  Teraz czas na uzupełnienie baterii. Aby zapewnić optymalną wydajność, postępuj zgodnie z poniższymi wskazówkami:

  • Do ładowania używaj gniazdka ściennego, a nie komputera.
  • Najlepiej użyj oficjalnej ładowarki Apple. Przynajmniej upewnij się, że używasz zaufanego kabla Lightning lub wysokiej jakości kabla USB-C, jeśli masz iPhone’a 15 (lub nowszego), a nie taniej podróbki.
  • Kontynuuj ładowanie przez kilka godzin, nawet jeśli telefon wskazuje, że bateria jest naładowana w 100%. Musisz upewnić się, że wycisnąłeś każdą kroplę mocy, aby mieć pewność, że kalibracja przebiegnie prawidłowo.

  Krok 4: Opróżnij iPhone’a

  Teraz musisz powtórzyć cały proces po raz drugi. To jest to samo ćwiczenie, co poprzednio: całkowicie rozładuj energię swojego urządzenia. Użyj go tak jak zwykle lub odtwarzaj filmy w pętli, aby szybciej je przesuwać.

  Krok 5: Poczekaj kolejne trzy godziny

  Teraz zaczyna się to powtarzać, ale trzymaj się tego. Po raz kolejny musisz upewnić się, że wyczerpałeś ostatnią część energii z baterii iPhone’a. Podobnie jak poprzednio, im dłużej możesz to zostawić, tym lepiej.

  Krok 6: Naładuj ponownie iPhone’a

  Aby zakończyć proces, musisz naładować urządzenie. Postępuj zgodnie z tymi samymi wskazówkami, co wcześniej, upewniając się, że telefon będzie ładować się przez kilka godzin, nawet gdy będzie pełny.

  Na koniec musisz ponownie włączyć usługi i funkcje, które wcześniej wyłączyłeś. Włącz ponownie usługi lokalizacyjne, odświeżanie w tle i aktualizacje automatyczne, a także zwiększ jasność ekranu.

  I to wszystko. Teraz bateria Twojego iPhone’a została ponownie skalibrowana.

  Włącz zoptymalizowane ładowanie baterii po kalibracji

  Po pomyślnej kalibracji telefonu iPhone lub iPada nadszedł czas, aby upewnić się, że bateria nie będzie wymagała kolejnej kalibracji, przynajmniej przez długi czas.

  Najlepszym sposobem na to jest włączenie Zoptymalizowanego ładowania baterii w telefonie iPhone. Gdy ta opcja jest włączona, Twój iPhone uczy się na podstawie typowej procedury ładowania i nie ładuje się powyżej 80%, dopóki nie zaczniesz go używać.

  Przejdź do Ustawienia> Bateria> Kondycja i ładowanie baterii> Zoptymalizowane ładowanie baterii, aby włączyć tę opcję. Spowalnia to starzenie się baterii Twojego iPhone’a, zapobiegając szybkiemu zmniejszeniu jej maksymalnej pojemności.

  Inne wskazówki dotyczące oszczędzania baterii iPhone’a

  Jeśli ponowna kalibracja nie rozwiązała problemów z baterią Twojego iPhone’a, być może nadszedł czas, aby wydać trochę pieniędzy na nową baterię. Możesz samodzielnie wymienić baterię, jeśli czujesz się pewnie, ale spowoduje to utratę gwarancji na iPhone’a.

  Dlatego zawsze lepiej umówić się na wizytę w Apple Store w barze Genius i skorzystać z fachowej pomocy. Nowa bateria i wymagana praca nie są tak drogie, jak mogłoby się wydawać.