Jak sklonować dysk SSD swojego Steam Deck, aby ułatwić aktualizację

  • Aktualizujesz dysk SSD swojego Steam Deck? Klonowanie jest najlepszym sposobem. Oszczędza czas i przenosi wszystkie pliki, ustawienia i gry na nowy dysk SSD.
  • Możesz użyć Macrium Reflect, aby sklonować stary dysk SSD na nowy. Pamiętaj, aby zapisać plik obrazu kopii zapasowej i przywrócić go na nowym dysku SSD.
  • Po przywróceniu obrazu na nowy dysk SSD zainstaluj go na swoim Steam Deck. Powinien uruchomić się bez konieczności ponownej instalacji SteamOS lub logowania.

Czy aktualizujesz dysk SSD Steam Deck, ale nie chcesz konfigurować urządzenia od zera? Oto jak sklonować dysk SSD w celu łatwiejszej aktualizacji.

Dlaczego klonowanie dysku SSD Twojego Steam Deck jest lepsze

Jhet Borja/MakeUseOf

Włożenie nowego dysku SSD do Steam Deck nie powoduje automatycznego załadowania na nim systemu SteamOS, danych logowania ani gier. Jeśli chcesz po prostu podłączyć nowy dysk SSD do Steam Deck bez konfigurowania urządzenia od zera, najlepszym rozwiązaniem będzie klonowanie.

Klonowanie starego dysku SSD sprawi, że Twój Steam Deck będzie myślał, że to ten sam, z tą różnicą, że ma więcej miejsca. Wszystkie Twoje pliki, ustawienia Steam Deck, dane logowania, gry itp. będą rozpoznawane w ten sam sposób przez Twój Steam Deck.

Jeśli chcesz zainstalować większy dysk SSD dla swojego Steam Deck, najpierw sklonuj na niego swój stary, abyś mógł od razu rozpocząć pobieranie na niego nowych gier, zamiast siedzieć i zamartwiać się instalacją SteamOS.

Jak sklonować dysk SSD Steam Deck na nowy

Klonowanie starego dysku SSD na nowy pozwoli Ci zaoszczędzić mnóstwo czasu. Nie będziesz musiał doświadczać czasochłonnego procesu ręcznego tworzenia obrazu SteamOS, logowania, czekania na aktualizacje i poprawiania wszystkich starych ustawień. Oto jak możesz to zrobić…

Krok 1: Pobierz Macrium Reflect na osobnym komputerze

Ponieważ w tym przewodniku nie będziemy używać obudowy SSD, będziemy potrzebować osobnego komputera PC wyposażonego w gniazdo NVMe/SATA M.2 na płycie głównej.

Na PC użyjemy Macrium Reflect do sklonowania starego dysku SSD na nowy.

Zarejestruj się i utwórz Odbicie Macrium konto i pobierz bezpłatną wersję próbną, ponieważ zawiera ona wszystko, czego potrzebujesz do tego procesu.

Skopiuj kod rejestracyjny, kliknij opcję Pobierz wersję próbną w wersji domowej i uruchom instalację.

Podczas konfiguracji zaznacz pole 30-dniowego okresu próbnego i wprowadź kod rejestracyjny, gdy zostanie o to poproszony.

Po zakończeniu konfiguracji i zainstalowaniu Macrium Reflect na swoim komputerze możesz teraz przejść do następnego kroku.

Krok 2: Zrób obraz starego dysku SSD

Jeśli na płycie głównej masz tylko jedno gniazdo dysku SSD, jedynym rozwiązaniem jest zobrazowanie dysku SSD.

Jhet Borja/MakeUseOf

Najpierw usuń stary dysk SSD swojego Steam Deck. Jeśli nie wiesz, jak to zrobić, zapoznaj się z instrukcją instalacji dysku SSD Steam Deck, ponieważ będziesz go później używać do instalowania uaktualnionego dysku SSD.

Następnie, po wyłączeniu komputera i odłączeniu go od zasilania, należy zainstalować dysk SSD NVME lub M.2 na płycie głównej. Ponieważ Steam Deck wykorzystuje dysk SSD o rozmiarze 2230, najprawdopodobniej nie będziesz w stanie go przykręcić. Ale nie ma w tym nic złego, o ile w trakcie tego procesu nie zepsujesz tego ani nie przesuniesz komputera za bardzo.

Teraz włącz komputer i otwórz Macrium Reflect. Wybierz swój stary dysk SSD Steam Deck na liście dysków i kliknij opcję Obrazuj ten dysk… pod nim.

Zapyta Cię, gdzie chcesz zapisać plik obrazu. Zdecydowałem się utworzyć nowy folder, abym pamiętał, skąd go później pobrać. Macrium Reflect kompresuje obrazy do 40% ich pierwotnego rozmiaru, więc upewnij się, że masz co najmniej tyle wolnego miejsca, gdzie je zapiszesz.

Nazwij obraz zapasowy i kliknij OK, aż rozpocznie się tworzenie pliku obrazu. Może to zająć od kilku minut do około godziny, w zależności od rozmiaru dysku i jego ilości. Mój dysk SSD o pojemności 64 GB zajął tylko około pięciu minut.

Jeśli Twoja płyta główna ma dwa gniazda SSD, możesz kliknąć opcję Sklonuj ten dysk… zamiast tworzenia obrazu. Następnie możesz wykonać podobne kroki, ale pomiń proces przywracania obrazu, kopiując bezpośrednio partycje starego dysku SSD na nowy. Ta metoda jest szybsza, ponieważ klonowanie odbywa się w jednym kroku.

Krok 3: Przywróć obraz kopii zapasowej na nowy dysk SSD

Teraz, gdy obraz kopii zapasowej jest już gotowy, możesz wyłączyć komputer, wymienić stary dysk SSD na nowy i ponownie uruchomić komputer.

Zanim otworzysz Macrium Reflect, wyszukaj „Utwórz i sformatuj partycje dysku twardego” na pasku wyszukiwania systemu Windows. Spowoduje to otwarcie menedżera dysków.

Poszukaj nowego dysku SSD — powinien być czarny, jeśli nie był wcześniej używany. Kliknij go prawym przyciskiem myszy i wybierz Konwertuj na dysk GPT. SteamOS najlepiej współpracuje ze schematem partycjonowania GPT, więc najlepiej go używać.

Otwórz Macrium Reflect i na górnym pasku menu kliknij Przywróć > Przeglądaj w poszukiwaniu obrazu lub pliku kopii zapasowej do przywrócenia….

Po znalezieniu utworzonego wcześniej pliku obrazu zaznacz go w Macrium Reflect i kliknij Przywróć.

Pojawi się wyskakujące okienko, w którym możesz wybrać, gdzie chcesz przywrócić obraz. Kliknij Wybierz dysk, na który chcesz przywrócić… i wybierz nowy dysk SSD.

Kliknij Kopiuj partycje > Dokładne odsunięcie i długość. Spowoduje to wizualizację partycji na nowym dysku SSD. Nie przejmuj się pustą przestrzenią, zostaw ją pustą, ponieważ SteamOS natychmiast ją wykorzysta po uruchomieniu Steam Deck.

Klikaj Dalej, aż będzie można kliknąć przycisk Zakończ. Spowoduje to rozpoczęcie wklejania obrazu na nowy dysk SSD. Może to zająć trochę czasu, w zależności od wielkości całej operacji.

Krok 4: Włóż nowy dysk SSD do swojego Steam Deck

Po skopiowaniu obrazu starego dysku SSD na nowy dysk SSD możesz teraz wyłączyć komputer i zainstalować dysk na swoim Steam Deck.

Jhet Borja/MakeUseOf

Włącz swój Steam Deck, a powinien się uruchomić bez konieczności ponownej instalacji SteamOS lub nawet logowania.

Jeśli w jakiś sposób nie można znaleźć SteamOS, zamknij Steam Deck i przejdź do BIOS-u.

BIOS można otworzyć, przytrzymując przycisk zwiększania głośności i przycisk zasilania. Powinieneś puścić przycisk zasilania, gdy usłyszysz sygnał dźwiękowy, ale nadal przytrzymaj przycisk zwiększania głośności, aż pojawi się BIOS.

Jhet Borja/MakeUseOf

Wybierz opcję Uruchom z pliku > eps > efi > steamos > steamcl.efi. Za pomocą tej metody ręcznie uruchamiasz system SteamOS i następnym razem, gdy włączysz swój Steam Deck, nie będziesz musiał robić tego ponownie, chyba że masz inny system operacyjny na swoim Steam Deck.

Możesz teraz natychmiast pobrać swoje gry, nie martwiąc się o konfigurowanie Steam Deck od zera. Mamy nadzieję, że ten przewodnik ułatwił Ci aktualizację dysku SSD.