Jak skonfigurować odtwarzacz wideo MP4 na Ubuntu

Czy jesteś nowy w Ubuntu? Próbujesz dowiedzieć się, jak odtworzyć wideo MP4 na pulpicie Ubuntu, ale nie wiesz, jakiego odtwarzacza wideo użyć i jak to zrobić? Możemy pomóc! Postępuj zgodnie z instrukcjami, ponieważ pokażemy, jak skonfigurować odtwarzacz wideo MP4 w systemie Ubuntu!

Odtwarzacz wideo MP4, opcja 1 – VLC

Najlepszym sposobem odtwarzania pliku wideo MP4 w systemie Ubuntu jest odtwarzacz multimedialny VLC. Dlaczego? VLC obsługuje szeroką gamę formatów wideo, w tym MP4 od razu po wyjęciu z pudełka i nie ma potrzeby instalowania żadnych kodeków.

Aby rozpocząć, musisz zainstalować odtwarzacz multimediów VLC w systemie Ubuntu. W systemie Ubuntu można to zrobić na kilka sposobów. Najłatwiej jest skorzystać z aplikacji Ubuntu Software. Aby to działało, wykonaj następujące czynności.

Najpierw naciśnij klawisz Win na klawiaturze, aby otworzyć pole wyszukiwania. Następnie wpisz „Oprogramowanie Ubuntu” i uruchom aplikację. Po otwarciu znajdź przycisk wyszukiwania w lewym górnym rogu i kliknij go.

Po kliknięciu pola wyszukiwania wpisz „VLC” i naciśnij klawisz Enter. Znajdź przycisk „INSTALUJ” i kliknij go, aby rozpocząć proces instalacji VLC. Alternatywnie wprowadź poniższe polecenie apt install w terminalu, jeśli chcesz zainstalować VLC za pomocą wiersza poleceń.

sudo apt install vlc

Teraz, gdy odtwarzacz multimediów VLC jest gotowy, postępuj zgodnie z instrukcjami krok po kroku poniżej, aby odtworzyć plik wideo MP4 w systemie Ubuntu.

Krok 1: Uruchom VLC, wyszukując go w menu aplikacji. Po otwarciu znajdź menu „Media” w górnej części okna i kliknij je myszą. Kiedy wybierzesz to menu, zobaczysz mnóstwo opcji.

Krok 2: Znajdź przycisk „Otwórz plik” i kliknij go. Po kliknięciu „Otwórz plik” pojawi się okno dialogowe otwierania pliku. Korzystając z okna dialogowego, wyszukaj plik MP4, który chcesz odtworzyć w VLC.

Krok 3: Po otwarciu pliku MP4 w VLC powinien natychmiast rozpocząć odtwarzanie wideo. Aby wstrzymać odtwarzanie, naciśnij przycisk pauzy (lub naciśnij spację), zatrzymaj odtwarzanie, naciśnij przycisk zatrzymania, a aby wyregulować głośność, kliknij menu głośności.

Opcja 2 odtwarzacza wideo MP4 – MPV Media Player

Innym świetnym sposobem odtwarzania plików wideo MP4 w Ubuntu jest MPV Media Player. Jest tak samo fantazyjny jak VLC i równie potężny i jest wypełniony po brzegi kodekami. Aby zacząć od MPV, musisz go zainstalować.

Aby zainstalować, naciśnij klawisz Win na klawiaturze i uruchom aplikację Ubuntu Software, wyszukując „Ubuntu Software”. Po otwarciu znajdź pole wyszukiwania i kliknij je, aby uzyskać dostęp do funkcji wyszukiwania.

Wpisz „MPV” w polu wyszukiwania i naciśnij klawisz Enter. Następnie przejrzyj wyniki wyszukiwania pod kątem „odtwarzacza multimediów mpv”. Kliknij go, aby uzyskać dostęp do jego strony sklepu w oprogramowaniu Ubuntu.

Na stronie sklepu kliknij przycisk „Instaluj”, aby zainstalować odtwarzacz multimedialny MPV w swoim systemie. Lub, jeśli wolisz okno terminala, wpisz poniższe polecenie apt install poniżej, aby działało.

sudo apt install mpv

Po zainstalowaniu programu MPV postępuj zgodnie z instrukcjami krok po kroku poniżej, aby odtwarzać filmy MP4 z MPV na Ubuntu.

Krok 1: Naciśnij przycisk Win na klawiaturze, aby otworzyć okno wyszukiwania Ubuntu. W oknie wyszukiwania wpisz „mpv” i uruchom aplikację z napisem „mpv Media Player”.

Krok 2: Po otwarciu MPV uruchom menedżera plików Ubuntu. Korzystając z menedżera plików Ubuntu, wyszukaj plik MP4, który chcesz odtworzyć na komputerze z systemem Ubuntu. Po znalezieniu pliku kliknij go myszą, aby go zaznaczyć.

Krok 3: Przeciągnij plik, który wybrałeś myszą do odtwarzacza Mpv. Przeciągając plik do odtwarzacza, będziesz mógł rozpocząć oglądanie pliku.

Aby sterować odtwarzaniem w odtwarzaczu multimedialnym MPV, najedź myszą na wideo. Gdy wskaźnik myszy znajduje się nad wideo, możesz wstrzymać odtwarzanie, zwiększyć głośność i inne elementy sterujące. Aby zatrzymać odtwarzanie, po prostu zamknij MPV.

Inne sposoby odtwarzania plików wideo MP4 na Ubuntu

Dwa odtwarzacze wideo, które omówiliśmy w tym przewodniku, są najlepsze do odtwarzania wideo MP4 i zalecamy użycie jednego z tych dwóch programów. To powiedziawszy, na Ubuntu jest więcej niż dwa odtwarzacze wideo.

Jeśli nie jesteś fanem dwóch odtwarzaczy wideo, które omówiliśmy w tym przewodniku, zapoznaj się z naszą listą czterech najlepszych odtwarzaczy wideo dla systemu Linux. Chociaż VLC znajduje się na tej liście, ma również trzy inne doskonałe odtwarzacze wideo, których można używać do odtwarzania filmów MP4 na Ubuntu.

x