Jak skonfigurować podwójne panele w XFCE 4

Środowisko pulpitu XFCE 4 jest doskonałe do użytku w konfiguracjach Linux z dwoma monitorami, nie bez powodu. Jest wysoce konfigurowalny i nie zakłada, że ​​masz tylko jeden monitor. Nie karze Cię ani nie utrudnia, jeśli chcesz korzystać z wielu wyświetlaczy, w przeciwieństwie do innych komputerów stacjonarnych.

W tym przewodniku omówimy, jak skonfigurować panele XFCE 4 na wielu monitorach, aby dwa monitory dobrze wyglądały i dobrze działały. Aby rozpocząć proces, podłącz oba monitory i postępuj zgodnie z instrukcjami w artykule.

Panele podwójne

Jedną rzeczą, którą wielu użytkowników podwójnego monitora w systemie Linux lubi, jest posiadanie indywidualnych paneli na każdym ekranie. XFCE 4 doskonale nadaje się do tego celu, ponieważ nie ma ograniczeń co do paneli na ekranie. Możesz umieścić tyle, ile chcesz, gdziekolwiek chcesz.

Aby skonfigurować „podwójne panele” AKA konfigurując XFCE 4 tak, aby miał panel dla każdego monitora, postępuj zgodnie z instrukcjami krok po kroku poniżej.

Krok 1: Przejdź do głównego ekranu na pulpicie XFCE 4 i kliknij panel prawym przyciskiem myszy. Kliknięcie panelu prawym przyciskiem myszy spowoduje wyświetlenie menu prawego przycisku myszy. W menu wyświetlanym po kliknięciu prawym przyciskiem myszy znajdź menu „Panel” i najedź na nie, aby wyświetlić dostępne opcje.

W menu „Panel” znajdź przycisk „Panel Preferences” i kliknij go, aby uzyskać dostęp do konfiguracji panelu pulpitu XFCE 4. Dostęp do obszaru panelu można również uzyskać, otwierając okno ustawień XFCE 4 i klikając opcję „Panel”.

Krok 2: W obszarze preferencji panelu poszukaj menu obok „Panel 0”. „Panel 0” jest domyślnym panelem na pierwszym monitorze i tym, który XFCE 4 ustawia domyślnie. Obok menu „Panel 0” kliknij przycisk „+”.

Klikając na przycisk „+” utworzysz drugi panel.

Krok 3: Po utworzeniu drugiego panelu pojawi się on na ekranie, pływający i mały. Kliknij go i przeciągnij myszą na drugi ekran i umieść na dole ekranu (lub w dowolnym miejscu).

Krok 4: Wróć do obszaru Preferencje panelu ”i zmień„ Panel 0 ”na„ Panel 1 ”, aby wybrać nowy panel w ustawieniach XFCE 4. Następnie ustaw suwak „Lenth” w sekcji „Measurements” na 100. Ustawiając go na 100, obejmie on całą długość ekranu drugiego monitora.

Krok 5: Znajdź przycisk „Zablokuj panel” pod „Ogólne” w oknie „Preferencje panelu”. Wybranie tej opcji spowoduje zablokowanie panelu w miejscu, w którym został umieszczony na drugim ekranie.

Krok 6: Znajdź kartę „Elementy” i kliknij ją. W obszarze „Elementy” możesz dodawać elementy do panelu, takie jak przełącznik okien, elementy sterujące głośnością i inne widżety panelu. Aby uzyskać więcej informacji na temat elementów paneli, zapoznaj się z tym przewodnikiem na ten temat.

Po dodaniu elementów do panelu, drugi panel jest gotowy do użycia, a pulpit XFCE 4 będzie w pełni wykorzystywać panele na wielu monitorach!

Instalowanie wstępnie skonfigurowanej konfiguracji panelu

Konfiguracja dwóch paneli na twoim podwójnym monitorze Konfiguracja XFCE 4 może być żmudna. Jeśli nie chcesz tracić czasu na konfigurowanie panelu, istnieje inny sposób skonfigurowania dwóch paneli w XFCE 4: użyj istniejącej konfiguracji. Aby zainstalować wstępnie skonfigurowaną konfigurację panelu w XFCE 4, postępuj zgodnie z instrukcjami krok po kroku poniżej.

Krok 1: Aby przywrócić konfigurację dwóch paneli na komputerze XFCE 4, musisz zainstalować pakiet „xfce4-panel-profiles”. Ten pakiet umożliwia użytkownikom łatwe tworzenie kopii zapasowych i przywracanie konfiguracji. Będziemy używać tej aplikacji do przywrócenia konfiguracji dwóch paneli w tej sekcji przewodnika.

Aby zainstalować pakiet „xfce4-panel-profiles” na komputerze, otwórz okno terminala i wprowadź poniższe polecenia.

Ubuntu

sudo apt install xfce4-panel-profiles

Debian

Niestety, Debian Linux nie ma aplikacji w swoich repozytoriach. Spróbuj zamiast tego zainstalować pakiet Ubuntu. Chociaż zrozum, że to może nie działać.

wget http://archive.ubuntu.com/ubuntu/pool/universe/x/xfce4-panel-profiles/xfce4-panel-profiles_1.0.9-0ubuntu1_all.deb
 
 sudo dpkg -i xfce4-panel-profiles_1.0.9-0ubuntu1_all.deb
 
 sudo apt install -f

Arch Linux

sudo pacman -S git base-devel
 git clone https://aur.archlinux.org/trizen.git
 cd trizen
 makepkg -sri
 trizen -S xfce4-panel-profiles

Fedora

sudo dnf install xfce4-panel-profiles

OpenSUSE

sudo zypper install xfce4-panel-profiles

Krok 2: Po otwarciu „xfce4-panel-profiles” uruchom aplikację ustawień XFCE 4 i znajdź „Panel Profiles”, a aplikacja XFCE 4 Panel Profiles zostanie otwarta. Następnie przejdź do terminala i pobierz plik konfiguracyjny podwójnego panelu na swój komputer.

wget https://archive.org/download/dual-monitor-xfce4.tar/dual-monitor-xfce4.tar.bz2

Krok 3: Po pobraniu pliku konfiguracyjnego znajdź przycisk importu i kliknij go. Następnie użyj przeglądarki plików, aby zlokalizować „dual-monitor-xfce4.tar.bz2”.

Krok 4: Podczas importowania konfiguracji z dwoma panelami XFCE 4 poprosi o „nazwanie nowej konfiguracji panelu”. Wpisz w polu „konfiguracja dwóch paneli” i kliknij „Zapisz konfigurację”.

Krok 5: Przejrzyj okno „Profile paneli” pod kątem konfiguracji „konfiguracji dwóch paneli” i wybierz ją myszą. Następnie kliknij przycisk „Zastosuj konfigurację”, aby natychmiast zastosować wstępnie skonfigurowaną konfigurację podwójnego panelu XFCE 4.

Po zastosowaniu konfiguracji powinna wyglądać jak na poniższym obrazku (chociaż może nie być dokładna w zależności od używanego motywu systemu).

newsblog.pl

x