Jak skonfigurować Steam VR w systemie Linux

Czy masz zestaw słuchawkowy VR zgodny ze Steam? Potrzebujesz pomocy w konfiguracji Steam VR w systemie Linux? Jeśli tak, postępuj zgodnie z instrukcjami, jak skonfigurować Steam VR w systemie Linux!

Zanim zaczniemy

Rzeczywistość wirtualna jest bardzo intensywna. Przed skonfigurowaniem Steam VR na Linuksie do grania w wirtualną rzeczywistość musisz uruchomić Narzędzie do testowania Steam VR. Przeskanuje twój komputer i określi, czy twój komputer z systemem Linux ma sprzęt do obsługi VR.

Oprócz uruchomienia testu porównawczego komputera z systemem Linux w celu ustalenia, czy obsługuje on rzeczywistość wirtualną, upewnij się, że masz zainstalowane najnowsze sterowniki graficzne dla systemu Linux dla Nvidii, AMD lub Intel.

Instalowanie Steam w systemie Linux

Steam VR jest wbudowany w klienta Steam. Aby móc skonfigurować Steam VR na komputerze z systemem Linux i cieszyć się grami wideo VR, musisz zainstalować klienta Steam. Aby zainstalować Steam w systemie Linux, uruchom okno terminala i postępuj zgodnie z instrukcjami instalacji wiersza poleceń opisanymi poniżej.

Ubuntu

Instalacja Steam na Ubuntu jest łatwa dzięki systemowi operacyjnemu dystrybuującemu go w ich źródłach oprogramowania. Aby go zainstalować, uruchom następujące polecenie Apt.

sudo apt install steam

Debian

Możliwe jest uruchomienie Steam na Debianie poprzez zainstalowanie go ze źródeł oprogramowania Debiana. Jednak znacznie łatwiej jest pobrać pakiet DEB bezpośrednio ze strony Steam. Aby pobrać Steam DEB, uruchom poniższe polecenie wget.

wget https://steamcdn-a.akamaihd.net/client/installer/steam.deb

Po pobraniu pakietu Steam DEB na komputer zainstaluj go, uruchamiając poniższe polecenie dpkg.

sudo dpkg -i steam.deb
 

Arch Linux

Arch Linux ma Steam łatwo dostępny w głównych źródłach oprogramowania. Aby skonfigurować go na komputerze, wykonaj następujące polecenie Pacman w oknie terminala.

sudo pacman -S steam

Fedora / OpenSUSE

Jeśli używasz Fedory lub OpenSUSE Linux, będziesz mógł zainstalować Steam za pomocą pakietu RPM. To powiedziawszy, może to być dość uciążliwe. O wiele lepiej jest postępować zgodnie z instrukcjami instalacji Flatpak, aby wszystko działało.

Flatpak

Steam jest dostępny jako Flatpak. Aby jednak działało, musisz zainstalować środowisko wykonawcze Flatpak. Aby skonfigurować środowisko wykonawcze Flatpak, zainstaluj pakiet „flatpak” na komputerze lub postępuj zgodnie z naszym szczegółowym przewodnikiem na ten temat.

Po skonfigurowaniu środowiska wykonawczego Flatpak na komputerze musisz dodać sklep z aplikacjami Flathub do swojego komputera. Korzystając z poniższego polecenia flatpak remote-add, dodaj Flathuba do systemu.

flatpak remote-add --if-not-exists flathub https://flathub.org/repo/flathub.flatpakrepo

Po skonfigurowaniu sklepu z aplikacjami Flathub na komputerze można rozpocząć instalację klienta Steam dla systemu Linux. Za pomocą polecenia instalacji flatpak skonfiguruj aplikację Steam na komputerze za pośrednictwem Flatpak.

flatpak install flathub com.valvesoftware.Steam

Po zainstalowaniu Steam na komputerze uruchom go, wyszukując „Steam” w menu aplikacji. Po otwarciu aplikacji zaloguj się na swoje konto Steam przy użyciu nazwy użytkownika i hasła. Następnie przejdź do następnej sekcji.

Podłącz gogle VR

Steam jest zainstalowany w systemie Linux, a Ty jesteś zalogowany. Teraz musisz podłączyć swój sprzęt VR. Poświęć trochę czasu i podłącz wszystkie urządzenia peryferyjne VR, takie jak zestaw słuchawkowy, kabel HDMI, wykrywacze itp.

Pamiętaj, że Steam VR obsługuje tylko kilka typów zestawów słuchawkowych VR. Aby w pełni wykorzystać Steam VR, upewnij się, że masz HTC Vive, HTC Vive Pro lub Valve Index.

Instalowanie Steam VR

Steam VR nie jest wstępnie zainstalowany na kliencie Steam dla systemu Linux. Użytkownicy muszą go zainstalować po fakcie. Aby go zainstalować, wykonaj poniższe instrukcje krok po kroku.

Krok 1: Po podłączeniu gogli VR do komputera przy otwartym Steamie, pojawi się wyskakujące okienko. W wyskakującym okienku pojawi się komunikat „Używasz zestawu VR?” Kliknij przycisk „ZAINSTALUJ STEAMVR”.

Krok 2: Po wybraniu przycisku „ZAINSTALUJ STEAMVR” w wyskakującym okienku pojawi się pasek ładowania. Ten pasek ładowania wskazuje postęp pobierania dla Steam VR. Bądź cierpliwy i pozwól na pobranie go na swój komputer.

Krok 3: Steam potrzebuje trochę czasu, aby zainstalować Steam VR na twoim komputerze. Po zakończeniu procesu w wyskakującym okienku pojawi się przycisk „URUCHOM STEAMVR”. Wybierz ten przycisk, aby uruchomić interfejs użytkownika Steam VR.

Uruchamianie Steam VR

Teraz, gdy Steam VR jest skonfigurowany, Twój komputer z systemem Linux jest w pełni wyposażony i gotowy do grania w gry VR. Aby rozpocząć grę, włącz kontrolery i kliknij przycisk „VR” w prawym górnym rogu Steam.

Po kliknięciu przycisku „VR” w prawym górnym rogu załóż gogle VR, a zobaczysz przestrzeń gry Valve VR. Stąd możesz uruchamiać gry VR, a nawet bawić się różnymi zabawkami VR, które oferuje ci Valve!

newsblog.pl

x