Jak sprawdzić, czy Twój telefon jest podsłuchiwany?

Czy można podsłuchiwać telefony z Androidem? Niestety odpowiedź brzmi: tak! Najnowsze technologie mają nieograniczone możliwości, a telefony z Androidem nie są wyjątkiem. Hakerzy mogą włamywać się do Twoich telefonów komórkowych i monitorować wszystkie Twoje działania, a nawet je ukraść. Dlaczego nie? Nie tylko hakerzy, być może, Twoi bliscy mogą dotknąć Twoich telefonów z Androidem, aby szpiegować Twoje działania w mediach społecznościowych. Niemniej jednak nie docenisz tej aktywności za wszelką cenę. Jeśli chcesz wiedzieć, jak sprawdzić, czy Twój telefon jest podsłuchiwany, nie musisz wydawać pieniędzy na profesjonalistę. Możesz go znaleźć na własną rękę. Jeśli zastanawiasz się, jak sprawdzić, czy Twój telefon jest podsłuchiwany, ten przewodnik na pewno Ci pomoże. W tym artykule dowiesz się, jak sprawdzić, czy Twój telefon komórkowy jest szpiegowany i co zrobić, jeśli Twój telefon jest podsłuchiwany. Więc na co czekasz? Kontynuuj czytanie przewodnika.

Jak sprawdzić, czy Twój telefon jest podsłuchiwany?

Oto różne objawy, gdy zauważysz to samo na urządzeniu z Androidem, oznacza to, że Twój telefon jest podsłuchiwany. Jeśli więc napotkasz te same objawy, przejdź do następnej sekcji, aby to naprawić.

Uwaga: ponieważ smartfony nie mają tych samych opcji ustawień i różnią się one w zależności od producenta, dlatego przed zmianą jakichkolwiek ustawień upewnij się, że są prawidłowe. Wspomniane kroki zostały wykonane na telefonie Redmi.

1. Telefon automatycznie uruchamia się ponownie

Jeśli urządzenie automatycznie uruchomi się ponownie, pamiętaj o poniższych punktach, aby sprawdzić, czy telefon jest podsłuchiwany.

 • Gdy Twój telefon z Androidem jest na podsłuchu, urządzenie może automatycznie uruchomić się ponownie, nawet gdy jest bezczynne.
 • Czasami, gdy dotkniesz ekranu w celu wykonania zwykłych czynności, system Android nieumyślnie uruchamia się ponownie.
 • Innym prostym objawem jest to, że ponowne uruchomienie lub wyłączenie Androida zajmuje bardzo dużo czasu. Po każdym ponownym uruchomieniu telefonu komórkowego wszystkie aktywne procesy zostaną zamknięte. Ze względu na oprogramowanie szpiegujące niektóre niewidoczne zadania będą działać w tle. Te zadania wymagają dodatkowego czasu na wyłączenie telefonu komórkowego.

Jeśli więc zauważysz nietypowe automatyczne ponowne uruchomienie, sprawdź, czy wszystko jest w porządku z Twoją prywatnością i bezpieczeństwem.

2. Niezwykły hałas

Również jeśli w urządzeniu występuje nietypowy hałas, oznacza to również, że telefon jest podsłuchiwany. Pamiętaj o następujących kwestiach.

 • Jeśli podczas rozmowy audio lub wideo słyszysz nietypowe dźwięki w tle, jest to coś poważnego do rozważenia i rozwiązania.
 • Jeśli więc zastanawiasz się, jak sprawdzić, czy Twój telefon jest podsłuchiwany, po prostu zanotuj, czy słyszysz brzęczenie, wysoki dźwięk, pisk, kliknięcie lub inny dźwięk statyczny, to wystarczy, aby potwierdzić, że Twój telefon jest podsłuchiwany.

3. Telefon pokazuje działania w stanie bezczynności

Jeśli Twój telefon pokazuje aktywność w stanie bezczynności, oznacza to również, czy Twój telefon komórkowy jest szpiegowany. Jak wspomniano wcześniej, gdy telefon wydaje dźwięki lub rozjaśnia się, nawet gdy telefon jest bezczynny, nie martw się, jak stwierdzić, czy Twój telefon komórkowy jest szpiegowany. To częsty objaw, który potwierdza to pytanie. Pamiętaj również o podanych punktach.

 • Możliwe, że nagłe opóźnienie lub zacinanie się wskazuje na obecność oprogramowania szpiegującego, przez co telefon może się szybko rozładować.
 • Może to być spowodowane tym, że hakerzy wykonują zdalne działania na telefonie komórkowym i dobrowolnie wyświetlają niektóre złośliwe reklamy i linki, które prowokują do otwierania szkodliwych treści. Gdy tylko je otworzysz, na Twoim urządzeniu zostanie zainstalowane wszelkie fałszywe oprogramowanie, które przyczyni się do problemu.

4. Bateria wyczerpuje się bardzo szybko

Jeśli Twój telefon z Androidem jest zainfekowany oprogramowaniem szpiegującym lub oprogramowaniem ransomware, bateria telefonu bardzo szybko się wyczerpie. Możesz również czuć się gorąco, gdy dotkniesz baterii telefonu i obudowy telefonu. Oprogramowanie szpiegujące pochłania wiele zasobów w urządzeniu z Androidem, a tym samym wiele programów działa w tle. Powoduje to wyczerpanie zasobów baterii i bardzo szybkie jej rozładowanie.

Możesz monitorować wszystkie działania swojego telefonu z Androidem, przechodząc do Ustawień w następujący sposób. Jeśli zauważysz nietypowe zużycie baterii, oznacza to, że Twój telefon jest podsłuchiwany.

1. Stuknij ikonę Ustawienia na ekranie głównym.

2. Następnie przewiń w dół i dotknij opcji Bateria, jak pokazano.

3. Na następnym ekranie możesz zobaczyć informacje o zużyciu baterii i oszczędzaniu baterii.

4. Przewiń ekran w dół i monitoruj szczegóły użycia baterii pod kątem aplikacji i programów.

Sprawdź, czy jakieś nieznane oprogramowanie wyczerpuje baterię. Jeśli tak, oznacza to, że Twój telefon jest na podsłuchu.

5. Odbieraj losowe połączenia i wiadomości

Jeśli nie wiesz, jak stwierdzić, czy Twój telefon jest na podsłuchu, istnieje inny prosty sposób, aby to sprawdzić, monitorując przychodzące połączenia i wiadomości.

 • Jeśli otrzymujesz połączenia lub losowe wiadomości zawierające nieodpowiednie cyfry, znaki lub symbole, oznacza to, że do Twojego telefonu wtargnęło oprogramowanie szpiegujące.
 • Hakerzy mogą wysyłać zaszyfrowany kod zawierający cyfry i znaki mieszane na Twój telefon z Androidem, aby sprawdzić, czy ich oprogramowanie szpiegujące działa dobrze. Dlatego następnym razem, gdy otworzysz wiadomość lub weźmiesz udział w rozmowie z podejrzaną zawartością, musisz dokładnie sprawdzić telefon, czy nie ma w nim szkodliwych aplikacji.

6. Fałszywe aplikacje zainstalowane na urządzeniu

Jest jeszcze jeden najprostszy sposób na sprawdzenie, czy telefon jest podsłuchiwany. Po prostu sprawdź, czy na Twoim urządzeniu jest zainstalowana jakaś nieznana aplikacja. Kilka złośliwych aplikacji może zostać zainstalowanych na Twoim urządzeniu bez Twoich informacji i zgody. Dzieje się tak, gdy otwierasz i kontynuujesz dowolne reklamy i linki online.

1. Uruchom aplikację Ustawienia.

2. Teraz dotknij Aplikacje.

3. Następnie dotknij Zarządzaj aplikacjami, a następnie przewiń listę dostępnych aplikacji i programów na Twoim urządzeniu.

4. Jeśli znajdziesz podejrzane aplikacje, stuknij odpowiednią aplikację, a następnie stuknij Odinstaluj.

Upewnij się, że postępujesz zgodnie z instrukcjami, aby usunąć niektóre popularne aplikacje szpiegujące, takie jak mSpy, XNspy, FlexiSpy itp.

7. Wysokie wykorzystanie danych

Innym prostym sposobem sprawdzenia, czy Twój telefon komórkowy jest szpiegowany, jest monitorowanie wykorzystania danych. Nagle może się okazać, że pakiet danych bardzo szybko wygasł, nawet jeśli nie używałeś go więcej. W konsekwencji możesz otrzymać wysokie rachunki za telefon. Wszelkie złośliwe aplikacje lub oprogramowanie zainstalowane na Twoim Androidzie będą monitorować wszystkie Twoje zasoby tylko przy użyciu Twoich danych internetowych. Jeśli więc domyślasz się, że Twój Android jest monitorowany, możesz zweryfikować wykorzystanie danych w swoim Androidzie, postępując zgodnie z poniższymi instrukcjami. Pomoże to również sprawdzić, czy Twój telefon jest podsłuchiwany.

1. Stuknij ikonę Ustawienia na ekranie głównym.

2. Następnie stuknij opcję Połączenie i udostępnianie, jak pokazano.

3. Teraz dotknij Użycie danych.

4. Na następnym ekranie możesz monitorować wykorzystanie danych przez aplikacje i ustawienia.

Sprawdź, czy złośliwe aplikacje zużywają więcej danych. Jeśli tak, usuń je (jeśli ich nie chcesz) zgodnie z instrukcją w powyższej metodzie.

8. Ruchome ikony

Jak sprawdzić, czy Twój telefon jest podsłuchiwany tylko przez monitorowanie ikon aplikacji? Jest to możliwe dzięki analizie, czy ikony aplikacji są nieruchome i nie poruszają się w dowolnym momencie.

 • Upewnij się, że ikony aplikacji na paskach powiadomień nie poruszają się.
 • Jeśli aplikacje same się obracają, migają, znikają lub usuwają, oznacza to, że Twoje aplikacje i ustawienia są kontrolowane przez zdalne urządzenie.

9. Elektroniczne dźwięki interferencyjne

Jest to rzadki objaw sprawdzania, czy telefon jest podsłuchiwany, co potwierdza obecność oprogramowania szpiegującego na urządzeniu. Zazwyczaj Twój telefon komórkowy nie może zakłócać działania żadnego innego urządzenia elektronicznego, takiego jak laptop, mikrofon, telefon, urządzenia inteligentne itp. Jeśli nie masz pod ręką, nie możesz mieć żadnych zakłóceń na swoim Androidzie. Oto kilka kroków, aby sprawdzić zakłócenia elektroniczne.

 • Umieść Androida w pobliżu innego urządzenia elektronicznego.
 • Sprawdź, czy słyszysz nietypowe dźwięki lub szumy statyczne. Jeśli je usłyszysz, oznacza to, że ktoś obcy słucha Twojej prywatności.

10. Kamera i mikrofon są poza Twoją kontrolą

Ktoś może obserwować Twoje ciało lub słyszeć Twój głos, gdy ma pełną kontrolę nad kamerą i mikrofonem Twojego telefonu. Jednak nie musisz się zastanawiać, jak stwierdzić, czy Twój telefon komórkowy jest szpiegowany tylko przez kamerę. Oto kilka kroków, aby zidentyfikować winowajcę.

 • Gdy kamera jest włączona, w pobliżu kamery widać punkt świetlny. Może się to różnić w zależności od używanej wersji telefonu komórkowego. W przypadku systemu Android 12 i nowszych obok aparatu pojawi się zielone światło, jeśli jest ono w jakikolwiek sposób aktywne.
 • Jednak w dzisiejszych czasach hakerzy opracowali algorytm, aby używać kamery i mikrofonu bez żadnych objawów. W takim przypadku należy zawsze zachować ostrożność podczas korzystania z telefonu komórkowego.

11. Niezwykłe czynności przeglądania

Możesz łatwo monitorować swoją aktywność i historię przeglądania na telefonie z Androidem. Nietypowe czynności związane z przeglądaniem mogą pomóc w sprawdzeniu, czy telefon jest podsłuchiwany. Niezależnie od różnych używanych przeglądarek należy sprawdzić aktywność przeglądania wszystkich przeglądarek na telefonie komórkowym i upewnić się, że w historii przeglądarki nie ma żadnych nieistotnych elementów wyszukiwania. Oto kilka kroków dotyczących tego samego.

Uwaga: tutaj jako przykład wzięto przeglądarkę Google Chrome. Postępuj zgodnie z instrukcjami w swojej przeglądarce.

1. Przejdź do Google Chrome na ekranie głównym i dotknij go.

2. Teraz stuknij ikonę z trzema kropkami w prawym górnym rogu ekranu, a następnie Historia, jak pokazano.

3. Na następnym ekranie możesz monitorować działania wyszukiwania.

Jeśli nie wykonujesz jakichś nietypowych czynności związanych z wyszukiwaniem, sprawdź, czy zrobili to Twoi znajomi. Jeśli nie, oznacza to, że Twój telefon jest podsłuchiwany.

12. Wybierz określone numery

Możesz także wybrać kilka numerów, aby dowiedzieć się, jak sprawdzić, czy Twój telefon jest podsłuchiwany. Jeśli Twoje połączenia telefoniczne, dane i wiadomości tekstowe są przekierowywane bez powodu, jest to dziwne i musisz to jak najszybciej przerwać. Oto kilka numerów, które po wybraniu numeru poznasz stan kilku ustawień telefonu.

1. Wybierz *#21# lub *#62# w swoim urządzeniu i sprawdź, czy otrzymujesz następujące informacje o operatorze.

2. Jeśli otrzymasz te same informacje o operatorze, oznacza to, że twoje połączenia nie są nigdzie przekazywane ani słyszane.

Synchronizacja: nie przekazana
Pakiet: nie przekazany

3. Następnie wybierz *#67#, aby znaleźć połączenia i wiadomości, które są przekazywane na inną linię.

4A. Jeśli pojawi się komunikat o problemie z połączeniem lub nieprawidłowym kodzie MMI, oznacza to, że żadne połączenia/wiadomości nie są przekazywane.

4B. Jeśli otrzymasz monit z listą kontaktów, oznacza to, że połączenia/wiadomości są przekazywane na odpowiednie numery kontaktowe.

13. Słaba wydajność telefonu

Tak więc, poza wyżej wymienionymi przyczynami, jeśli chcesz wiedzieć, jak sprawdzić, czy Twój telefon jest podsłuchiwany tylko porównując parametry wydajności, jest to również opcja. Gdy okaże się, że Twój telefon komórkowy reaguje bardzo wolno, działa gorzej niż wcześniej lub pozostaje w tyle bez powodu, oznacza to, że Twój telefon komórkowy może być zainfekowany jakąkolwiek podejrzaną zawartością. Drenaż wydajności jest obecnie najczęstszym objawem ataku każdego oprogramowania szpiegującego na telefony komórkowe. Teraz znasz znaki wskazujące na obecność oprogramowania szpiegującego lub działań w telefonie, ucząc się, jak rozpoznać sekcję podsłuchu.

Co zrobić, gdy telefon jest podsłuchiwany?

Gdy zauważysz którykolwiek z wyżej wymienionych objawów, oznacza to, że Twój telefon jest podsłuchiwany. Nie czekaj, Twoja prywatność jest zagrożona. Poniżej znajdują się niektóre metody zatrzymania lub uniknięcia tych złośliwych prób i sprawdzenia, czy ktoś śledzi Twój telefon. Przeczytaj je i przestrzegaj uważnie w telefonie.

Metoda 1: Włącz tryb samolotowy

To prosty hack, gdy zauważysz, że ktoś inny podsłuchuje Twój telefon. Włączenie trybu samolotowego zablokuje połączenie internetowe i zabije zadania obsługiwane przez aplikacje innych firm. Wykonaj poniższe czynności, aby włączyć tryb samolotowy na urządzeniu z Androidem.

1. Przewiń w dół szufladę powiadomień na ekranie głównym.

2. Teraz stuknij ikonę trybu samolotowego.

3. Poczekaj kilka sekund i ponownie stuknij ikonę trybu samolotowego.

Metoda 2: Wyłącz Zainstaluj nieznane aplikacje Ustawienie

W telefonie z Androidem jest ustawienie Instaluj nieznane aplikacje, po włączeniu Twój Android instaluje aplikacje ze wszystkich wymienionych źródeł. Jest to wyjątkowo niebezpieczne ustawienie, a Twoje dane są bardziej podatne na ataki nieznanych aplikacji. Wyłącz ustawienie zgodnie z poniższymi instrukcjami.

1. Otwórz aplikację Ustawienia z ekranu głównego.

2. Następnie przewiń ekran w dół i dotknij Ochrona prywatności.

3. Następnie stuknij Uprawnienia specjalne.

4. Teraz wybierz z listy ustawienie Zainstaluj nieznane aplikacje.

5. Rzuć okiem na listę aplikacji na liście i stuknij aplikację, która przyznała dostęp. Następnie wyłącz opcję Zezwalaj z tego ustawienia źródła, jak pokazano.

Metoda 3: Usuń aplikacje do przechowywania i szpiegowania baterii

Po ustaleniu, jak sprawdzić, czy telefon jest podsłuchiwany, analizując aplikacje o wysokim zużyciu baterii, następnym krokiem, który musisz zrobić, jest odinstalowanie aplikacji (jeśli wydają się niepotrzebne). Ponadto wyszukaj dowolne aplikacje ze słowami kluczowymi, takimi jak złośliwe oprogramowanie, szpieg, ukrywanie się itp. Jeśli jakakolwiek aplikacja zawiera te konkretne terminy, odinstaluj je z systemu Android.

1. Przejdź do Ustawień.

2. Teraz dotknij Aplikacje.

3. Następnie dotknij Zarządzaj aplikacjami, a następnie wyszukaj wszelkie złośliwe aplikacje i baterię – przejmując aplikacje z listy.

4. Jeśli znajdziesz jakieś nietypowe nowe aplikacje, o których nie słyszałeś, dotknij ich, a następnie Odinstaluj, jak pokazano.

Po usunięciu aplikacji do gromadzenia i szpiegowania baterii uruchom ponownie system Android.

Metoda 4: Dezaktywuj dostęp administratora urządzenia

Nawet jeśli wiesz, jak sprawdzić, czy Twój telefon jest podsłuchiwany, ale nadal nie możesz usunąć aplikacji powodującej konflikt z urządzenia z Androidem, musisz dezaktywować dostęp administratora do poszczególnych aplikacji (jeśli takie istnieją). Jeśli okaże się, że opcja odinstalowania jest wyszarzona, istnieje kilka szans, że oprogramowanie szpiegujące uniemożliwia odinstalowanie aplikacji, włączając uprawnienia administratora do aplikacji. Oto kilka kroków, aby dezaktywować dostęp administratora dla dowolnej aplikacji.

1. Uruchom aplikację Ustawienia z ekranu głównego.

2. Następnie przewiń ekran w dół i dotknij Ochrona prywatności.

3. Następnie stuknij Uprawnienia specjalne.

4. Teraz wybierz z listy ustawienie Aplikacje administratora urządzenia.

5. Teraz stuknij aplikację, w której znajduje się stan Wł. stanu aplikacji administratora urządzenia.

Uwaga: możesz zostawić wyjątek dla aplikacji Google Znajdź moje urządzenie, a także dla tych, do których dobrowolnie przyznałeś dostęp.

6. Następnie dotknij opcji Dezaktywuj tę aplikację administratora urządzenia, jak pokazano.

7. Na koniec dotknij OK, aby kontynuować monit.

Metoda 5: Zrezygnuj z personalizacji reklam

Kilka firm marketingowych śledzi Twój telefon komórkowy z Androidem i wykorzystanie danych, aby kierować reklamy, które Cię interesują. Czasami może to działać niewłaściwie, a jeśli chcesz tego uniknąć, musisz zrezygnować z personalizacji reklam, wykonując poniższe czynności i dowiedz się, jak stwierdzić, czy Twój telefon komórkowy jest szpiegowany.

1. Otwórz aplikację Ustawienia z ekranu głównego, tak jak poprzednio.

2. Stuknij w Google z listy, jak pokazano.

3. Stuknij opcję Reklamy w obszarze Usługi na tym urządzeniu, zgodnie z ilustracją.

4. Stuknij opcję przełączania obok opcji Zrezygnuj z personalizacji reklam, jak pokazano poniżej.

5. Stuknij OK, jeśli pojawi się monit.

Metoda 6: Zaktualizuj Androida

Jest to powszechna metoda, która pomoże rozwiązać każdy rodzaj problemu z oprogramowaniem w systemie Android. Wszelkie błędy i błędy można rozwiązać za pomocą aktualizacji systemu zgodnie z instrukcjami w naszym przewodniku 3 sposoby sprawdzania aktualizacji na telefonie z Androidem.

Metoda 7: Zainstaluj aplikację antywirusową

Aplikacje antywirusowe, takie jak Avast, pomagają wykrywać, eliminować i zapobiegać przedostawaniu się do telefonu złośliwej zawartości, która ostatecznie prowadzi do szpiegowania. Tak więc, korzystając z dowolnej aplikacji antywirusowej, możesz stwierdzić, czy Twój telefon jest podsłuchiwany. Przeczytaj nasz artykuł na temat 10 najlepszych darmowych programów antywirusowych dla systemu Android, aby wybrać odpowiednią aplikację i kompleksowo zabezpieczyć swoje urządzenie.

Uwaga: możesz również użyć aplikacji do wykrywania programów szpiegujących innych firm, takich jak Certo Anti Spyware, aby dowiedzieć się, jak rozpoznać, czy Twój telefon komórkowy jest szpiegowany, i zastosować techniki czyszczenia.

Metoda 8: Zresetuj telefon

Jest to ostatnia, ale skuteczna metoda naprawy wszystkich programów szpiegujących i błędów w systemie Android, polegająca na przywróceniu wszystkich danych i ustawień do ustawień fabrycznych. Ale upewnij się, że wykonałeś kopię zapasową danych i ustawień przed zresetowaniem smartfona. Postępuj zgodnie z naszym przewodnikiem Jak zresetować telefon z Androidem do urządzenia z przywróceniem ustawień fabrycznych.

***

Mamy nadzieję, że ten przewodnik był przydatny i dowiesz się, jak łatwo sprawdzić, czy Twój telefon jest podsłuchiwany. Daj nam znać, która z powyższych metod zapobiegania złośliwym próbom szpiegowania Twojego urządzenia pomogła Ci najbardziej. Daj nam znać, jeśli masz jakiekolwiek pytania dotyczące tego artykułu.

x