Jak sprawić, by prawie każde głupie urządzenie było inteligentne

Inteligentne urządzenia oferują sterowanie głosowe, aplikacje na smartfony i potężną automatyzację. Ale po co wydawać setki dolarów na najnowsze modele? Z niektórymi niedrogimi inteligentnymi wtyczkami możesz zapewnić swoim głupim urządzeniom te same funkcje za ułamek ceny.

Głupie urządzenia są najlepsze

Inteligentne wtyczki działają na dość prostej zasadzie. Wkładasz jeden do gniazdka i podłączasz coś. Odcina zasilanie, aby wyłączyć urządzenia i przywraca je, aby je ponownie włączyć. Jeśli kontrolujesz jakiekolwiek gniazdka w domu za pomocą włącznika światła, zasada jest zasadniczo taka sama. Ale ta sama zasada ogranicza również typy urządzeń, którymi może sterować inteligentna wtyczka.

Urządzenia i osprzęt mają przełącznik mechaniczny lub elektroniczny. Przełącznik mechaniczny fizycznie odcina zasilanie. Przełącznik elektroniczny przechowuje bieżący stan i przełącza się w stan przeciwny po naciśnięciu przycisku zasilania.

Ta ostatnia stanowi problem, ponieważ „stan bieżący” jest przechowywany przy użyciu mocy. W przypadku utraty zasilania w domu urządzenie domyślnie jest wyłączone, a następny przełącznik jest ustawiony na „włączony”.

Przełączniki mechaniczne zwykle są przełącznikami dźwigniowymi lub kołyskowymi, podczas gdy przełączniki elektroniczne są zwykle miękkimi przyciskami. Jeśli nie jesteś pewien, czy Twoje urządzenie ma przełącznik mechaniczny czy elektryczny, możesz go przetestować w ciągu zaledwie kilku sekund. Najpierw włącz urządzenie, a następnie odłącz je. Policz do pięciu, a następnie podłącz ponownie. Jeśli urządzenie się włączy, oznacza to, że jest zgodne z inteligentną wtyczką. Gdybyś musiał nacisnąć przycisk, aby go włączyć po podłączeniu, inteligentna wtyczka nie będzie działać z tym urządzeniem.

Inteligentne wtyczki są doskonałą opcją dla niektórych okien lub przenośnych klimatyzatorów, wentylatorów i grzejników, lokówek i prostownic, lampek choinkowych, lamp, nawilżaczy i osuszaczy i nie tylko.

Co będziesz potrzebował

Wi-Fi Z-Wave i zewnętrzne inteligentne gniazdko.

Aby rozpocząć, potrzebujesz inteligentnej wtyczki. Występują w wielu kształtach i rozmiarach, a ceny są różne. Niektóre mają dodatkowe funkcje, takie jak monitorowanie energii, ale większość oferuje kompatybilność z Alexą, Google Home lub obydwoma. Jeśli nie masz określonej potrzeby monitorowania zużycia energii, możesz pominąć tę funkcję i zaoszczędzić pieniądze.

Inteligentne wtyczki są dostępne w formatach Wi-Fi, Z-Wave, ZigBee, a nawet Bluetooth. Nie zalecamy jednak Bluetooth ze względu na problemy z zasięgiem. Jeśli posiadasz inteligentny koncentrator, wtyczka Z-Wave lub ZigBee to dobry wybór, ponieważ oferują szybsze sterowanie lokalne. W przeciwnym razie inteligentne wtyczki Wi-Fi są najbardziej dostępną opcją.

Belkin tworzy stosunkowo niedrogą inteligentną wtyczkę Wi-Fi za około 20 USD. Jeśli chcesz poczekać, Wyze wypuszcza dwupak inteligentnej wtyczki Wi-Fi za 15 $ jeszcze w tym roku (wrzesień 2019). Nasza siostrzana strona, Review Geek, ma kilka innych zaleceń warto rozważyć.

Niestety Europejczycy mają znacznie mniej opcji. Ikea może być najbardziej niezawodnym, znanym europejskim dostawcą inteligentnych wtyczek; oferują wersję dla Francja i Wielka Brytania. Ale musisz kupić dodatkowe przedmioty, takie jak hub.

Jeśli posiadasz urządzenie Echo lub Google Home, upewnij się, że kupiona inteligentna wtyczka jest z nim zgodna (większość współpracuje z co najmniej jednym, jeśli nie z obydwoma). Jeśli inteligentna wtyczka nie działa z asystentem głosowym, należy ją pominąć.

Potrzebujesz również smartfona lub tabletu i aplikacji do skonfigurowania inteligentnej wtyczki. W zależności od wybranej wtyczki, potrzebujesz sposobu na jej podłączenie. W przypadku inteligentnych wtyczek Wi-Fi potrzebny jest router Wi-Fi, a do wtyczek Z-Wave lub ZigBee potrzebny jest inteligentny koncentrator.

Jak to skonfigurować

Aby uruchomić i uruchomić inteligentną wtyczkę, podłącz ją do gniazdka. Jeśli jest nowy, powinien natychmiast przejść do trybu parowania. Jeśli nie (lub musisz naprawić), większość inteligentnych wtyczek ma fizyczny przycisk, który należy nacisnąć i przytrzymać, aby przejść do trybu parowania. Zazwyczaj inteligentne wtyczki zawierają również diodę LED, która wskazuje, kiedy jest włączona, wyłączona lub parowana.

Gdy inteligentna wtyczka jest w trybie parowania, otwórz odpowiednią aplikację na smartfonie lub tablecie i poszukaj opcji „dodaj urządzenie” lub podobnej. Po sparowaniu urządzenia nadaj mu łatwą do zapamiętania nazwę. Zwykle dobrym pomysłem jest nazwanie go na podstawie tego, co kontroluje, np. „Lokówka” lub „lampa”. Jeśli wybierzesz dobre nazwy dla swoich inteligentnych wtyczek, pomocne będzie sterowanie głosowe.

Teraz podłącz wszystko, co chcesz, aby inteligentna wtyczka sterowała, i przetestuj, aby upewnić się, że wszystko działa.

Jak sterować inteligentnymi wtyczkami za pomocą głosu i smartfona

Większość inteligentnych wtyczek obejmuje sterowanie głosowe za pomocą Alexa, Google Home lub obu. Jeśli chcesz sterować głosem, musisz dodać urządzenie do swojego asystenta głosowego.

Dla Alexy, otwórz aplikację, dotknij menu hamburgera w lewym górnym rogu, a następnie dotknij Dodaj urządzenie. Wybierz kategorię wtyczki. Wybierz producenta, a następnie postępuj zgodnie z wyświetlanymi instrukcjami, aby połączyć konta.

Menu konfiguracji urządzenia w aplikacji Alexa.

Proces jest podobny z Strona główna Google. Otwórz aplikację Dom i dotknij przycisku dodawania. Kliknij „skonfiguruj urządzenie”, a następnie „Works with Google”. Aplikacja Google Home przedstawia listę producentów. Znajdź właściwy i postępuj zgodnie z procesem łączenia.

Plik

Po podłączeniu inteligentnej wtyczki do Google lub Alexa dodaj ją do pokoju Google lub Grupa Alexa. Sterowanie głosowe działa najlepiej, gdy zgrupujesz swoje urządzenia.

Jeśli nie korzystasz z asystenta głosowego, aplikacja inteligentnej wtyczki jest najlepszym sposobem, aby nią sterować. Znajdziesz włączone, wyłączone i inne funkcje w aplikacji. Jeśli korzystasz z asystenta głosowego, powinieneś sterować urządzeniem za pomocą aplikacji Google Home lub Alexa.

Obie aplikacje mają podobne opcje włączania i wyłączania. Jeśli używasz Google Home lub Alexa jako pojedynczej aplikacji zamiast aplikacji inteligentnej wtyczki, możesz również łatwo kontrolować inne inteligentne urządzenia (nawet inteligentne wtyczki innych producentów). Oznacza to również, że nie będziesz musiał próbować zapamiętać, która aplikacja kontroluje co.

Jak skonfigurować harmonogramy i automatyzacje

Strona Alexa Routines z kilkoma utworzonymi procedurami.Aplikacje Alexa i Google Home doskonale nadają się do tworzenia prostych procedur.

Możesz teraz skonfigurować inteligentną wtyczkę do automatycznego wykonywania działań. Na przykład możesz ustawić włączanie starej, nieinteligentnej lampy o zachodzie słońca lub uruchamianie osuszacza na określone godziny każdego dnia.

Jeśli nie masz urządzenia Google Home ani Echo, możesz tworzyć harmonogramy w aplikacji smart plug lub w aplikacji Hub, jeśli jest to Z-Wave lub ZigBee. Każda aplikacja jest trochę inna, ale po prostu poszukaj funkcji zwanej licznikiem czasu, rutyną lub harmonogramem. Zwykle do procedury można dodać jedną lub więcej wtyczek. Określasz czas „włączenia” i „wyłączenia” oraz dni, w których ma być uruchamiana procedura. Możesz także ustawić inteligentną wtyczkę tak, aby się wyłączała, ale nie włączała i odwrotnie.

Powinieneś utworzyć swoje procedury w aplikacji Google lub Alexa, jeśli posiadasz urządzenie Google Home lub Echo. Ponownie wybierasz wtyczki, dla których chcesz utworzyć procedurę, a następnie wybierasz czas „włączenia”, czas „wyłączenia” oraz dni, w których ma być wykonywana procedura.

Gdy tworzysz swoje procedury w aplikacji Google lub Alexa zamiast w aplikacji wtyczki, umożliwia to włączenie innych inteligentnych rzeczy do swoich procedur. Na przykład możesz utworzyć harmonogram, który wyłącza wszystkie inteligentne wtyczki i inteligentne oświetlenie oraz blokuje drzwi codziennie o 22:30. Jeśli nie używasz inteligentnego koncentratora, Twoja aplikacja inteligentnej wtyczki nie może tego wszystkiego zrobić.

Jeśli używasz jednej aplikacji do kontrolowania wszystkiego, znacznie łatwiej jest zapamiętać, dokąd się udać, gdy musisz coś dostosować lub zmienić rutynę.

x