Synergy to znana aplikacja, która pozwala na udostępnianie klawiatury oraz myszy pomiędzy różnymi komputerami. Choć jest płatna, wielu użytkowników uznaje, że cena jest adekwatna do oferowanych możliwości. Jeśli jednak szukasz darmowej alternatywy do współdzielenia tych urządzeń, warto rozważyć Barriers.
Barriers jest dostępny na platformy Windows, Mac oraz Linux. Program jest bezpłatny i oparty na otwartym oprogramowaniu, a jego działanie jest niezwykle efektywne.
Udostępnianie klawiatury oraz myszy na różnych komputerach
Pobierz Barriers i zainstaluj go na obu komputerach, które chcesz połączyć. Musisz określić, który komputer będzie źródłem udostępnienia klawiatury i myszy, czyli ten, do którego te urządzenia są fizycznie podłączone, oraz komputer, na którym chcesz z nich korzystać. Podczas instalacji program poprosi cię o dokonanie tego wyboru, więc wybierz odpowiednio.
W naszym przypadku udostępniliśmy klawiaturę i mysz z komputera z systemem Windows 10 na MacBooka Air, który został skonfigurowany jako „klient”.
Na komputerze, z którego udostępniamy klawiaturę i mysz, musisz wybrać opcję „Serwer”.
W tym samym oprogramowaniu musisz określić, w jaki sposób przełączać wejście między bieżącym systemem a tym, z którym zamierzasz współdzielić klawiaturę i mysz. Można to zrobić, wybierając stronę ekranu, na którą przesuniesz kursor. Na poniższym zrzucie ekranu widzisz komputer „serwer”. Wybierz jedną z czterech stron otaczających go, aby wskazać, w którą stronę będzie przechodził kursor. Na przykład, wybrałem lewą stronę, co oznacza, że po przesunięciu kursora na lewą część ekranu, przechodził on na Maca. Dzięki temu mogę korzystać z klawiatury i myszy z systemu Windows 10, aby wchodzić w interakcję z komputerem Mac.
Aplikacja zapewnia, że połączenie jest bezpieczne, a komunikacja zachodzi jedynie między odpowiednimi komputerami. Na komputerze klienckim zostanie wyświetlony komunikat z prośbą o potwierdzenie połączenia z serwerem, prezentując „odcisk palca serwera”, który jest złożonym ciągiem znaków widocznym w systemie serwera.
Na systemie Windows 10 aplikacja Barriers poprosi również o zezwolenie na komunikację w sieci.
Jeśli chodzi o wydajność, korzystanie z Barriers przypomina przesuwanie kursora pomiędzy dwoma monitorami. Przełączenie między klawiszami „Control” a „Command” działa bezproblemowo, a opóźnień nie ma. W każdej chwili możesz zmienić, który komputer pełni rolę serwera, a który klienta.