Plik Excel może zawierać wiele arkuszy, które można łączyć zarówno ze sobą, jak i z innymi plikami w systemie. Domyślnie, gdy uruchamiasz plik Excela, otwiera się on na ostatnio używanym arkuszu. Jeżeli chcesz, aby za każdym razem otwierał się na konkretnym arkuszu, musisz ręcznie przełączyć się na ten arkusz przed zamknięciem pliku. Może to być nieco mylące, bowiem łatwo zapomnieć o tej operacji. Istnieje jednak możliwość zautomatyzowania tego procesu za pomocą prostego makra, co pozwoli na ustawienie domyślnego arkusza dla twojego pliku Excel.
Ustawienie domyślnego arkusza w Excelu
Aby ustawić domyślny arkusz, otwórz plik Excela, w którym chcesz to skonfigurować. Arkusze mają domyślnie nadane nazwy, co będzie miało znaczenie przy tworzeniu makra, dlatego warto nadać im bardziej odpowiednie nazwy. Jeśli planujesz zmienić nazwę arkusza, zrób to teraz, aby ułatwić późniejsze ustawienia makra. Zanotuj nazwę arkusza, który chcesz ustawić jako domyślny.
Wciśnij klawisze Alt + F11, aby otworzyć edytor VBA. Upewnij się, że w lewej kolumnie wybrany jest twój plik Excel. Rozwiń go i wybierz opcję „Ten skoroszyt”. Kliknij na nią dwukrotnie, aby otworzyć okno edycyjne w prawym panelu. Sprawdź, czy na rozwijanej liście widnieje „Skoroszyt”.
Wklej poniższy kod, pamiętając, aby zmienić nazwę arkusza w cudzysłowie w drugim wierszu na nazwę arkusza, który chcesz ustawić jako domyślny.
Makro
Private Sub Workbook_Open() Worksheets("Default").Activate End Sub
Przykład
Private Sub Workbook_Open() Worksheets("Main").Activate End Sub
Zapisz plik jako plik z obsługą makr, co oznacza, że jego rozszerzenie będzie .XLSM.
Ta metoda będzie działać niezależnie od systemu, w którym plik zostanie otwarty. Jeśli udostępnisz plik innej osobie, a ta osoba otworzy go na swoim komputerze, zobaczy komunikat informujący o konieczności uruchomienia makra. Jeżeli zdecyduje się na jego uruchomienie, plik otworzy się na wcześniej ustawionym domyślnym arkuszu. W przeciwnym razie, plik otworzy się na ostatnio edytowanym arkuszu. To jest jedyna wada tej metody.
Kiedy udostępniasz plik, warto poinformować odbiorcę, że zawiera on makro i wyjaśnić, jakie ma ono funkcje.
newsblog.pl
Maciej – redaktor, pasjonat technologii i samozwańczy pogromca błędów w systemie Windows. Zna Linuxa lepiej niż własną lodówkę, a kawa to jego główne źródło zasilania. Pisze, testuje, naprawia – i czasem nawet wyłącza i włącza ponownie. W wolnych chwilach udaje, że odpoczywa, ale i tak kończy z laptopem na kolanach.