01/26/2022

Jak ustawić inny kierunek przewijania myszy i gładzika w systemie MacOS

Udostępnij teraz w social media:

Kierunek przewijania w systemie macOS jest ustawiany dla systemu bez uwzględnienia, czy używana jest mysz czy gładzik. Możesz zmienić kierunek przewijania dla macOS w dowolnym momencie w Preferencjach systemowych, ale kierunek będzie dotyczył zarówno gładzika, jak i myszy. Nie ma możliwości oddzielenia tych dwóch tylko ustawieniami systemu operacyjnego. Jeśli chcesz ustawić inny kierunek przewijania myszy i gładzika, potrzebujesz bezpłatnej aplikacji o nazwie Mos.

Różne kierunki przewijania dla myszy i gładzika

Ściągnij i uruchom Mos. Do uruchomienia potrzebne będą specjalne uprawnienia dostępu. Jednak po uruchomieniu zrobi to z opcją odwrócenia kierunku przewijania kółka myszy. Nie musisz go konfigurować, a także nie musisz mieć myszy podłączonej do systemu. Za każdym razem, gdy podłączysz mysz, jej kółko przewinie się w przeciwnym kierunku niż ruch przewijania gładzika.

Sprawdź -   Jak odbijać wideo i strumieniować dźwięk z iPhone'a na Maca

Mos ma jeszcze jedną, bardzo fajną funkcję. Pozwala dodawać wyjątki dla kierunku przewijania dla poszczególnych aplikacji. Przejdź do preferencji aplikacji i wybierz kartę „Wyjątki”. Kliknij przycisk plusa u dołu i wybierz aplikację. Jeśli chcesz, aby kierunek przewijania myszy w aplikacji został odwrócony, pozostaw go bez zmian. Jeśli nie, usuń zaznaczenie pola Odwróć dla aplikacji, a kierunek przewijania nie zostanie odwrócony.

Wreszcie możesz także zarządzać płynnością przewijania za pomocą Mos. Przejdź do zakładki Zaawansowane i majsterkuj przy trzech suwakach; Krok, prędkość i czas trwania. Krok określa minimalną odległość przewijania, tj. Jak „daleko” lub ile „linii” jest przewijanych. Szybkość ma związek z płynnością i szybkością przewijania. Czas trwania dotyczy animacji przewijania i chociaż jest to czysto kosmetyczna zmiana, może mieć wpływ na szybkość przewijania.

Sprawdź -   Jak naprawić brakującą opcję „Kopiuj tekst z obrazu” w programie OneNote w systemie Windows 10

Mos ma funkcje, których można oczekiwać, że macOS będzie miał domyślnie. Jeśli nic więcej, powinien istnieć sposób na ustawienie różnych kierunków przewijania myszy i gładzika.

Mos nie będzie domyślnie działał przy logowaniu, ale ma wbudowaną opcję, która pozwala dodać go do elementów logowania. Oferuje również statystyki dotyczące przewijania „daleko” i pozwala ustawić klawisz skrótu, który umożliwia zmianę kierunku przewijania. Aplikacja jest jak sterydy dla przeciętnej myszy. Jeśli używasz myszy z MacBookiem, trudno jest bez tej aplikacji żyć.

Chcesz wyłączyć gładzik po podłączeniu myszy? Jest na to również sposób.

x