macOS jest wyposażony w jedne z najlepszych aplikacji dostępnych w dowolnym systemie operacyjnym na komputery. Jego aplikacja Zdjęcia jest niezrównana, a najnowsze komputery Mac z nowszymi wersjami systemu macOS będą domyślnie instalowane z aplikacjami iWork. Obejmuje to aplikacje takie jak iMovie i Garage Band. macOS ma doskonałe aplikacje do edytowania filmów i zarządzania obszerną biblioteką zdjęć, co oznacza, że będzie wyposażony w prosty edytor tekstowy, który może utworzyć plik tekstowy.
Podstawową aplikacją do edycji tekstu w systemie macOS jest TextEdit, a kiedy zapisujesz dokument utworzony w tej aplikacji, nie wyświetla TXT jako formatu do zapisania pliku. Wyświetli listę DOC, ale nie TXT, co może sprawić, że użytkownicy będą myśleć, że aplikacja nie może utworzyć zwykłego pliku tekstowego. To nie jest prawda. Musisz dostosować jedno małe ustawienie w aplikacji, aby utworzyć plik tekstowy za pomocą TextEdit.
Plik tekstowy z TextEdit
Po otwarciu TextEdit na macOS otwiera się on jako edytor RTF. Jest to domyślny tryb, w którym można zastosować różne style formatowania tekstu. W pliku TXT nie zastosowano stylów tekstu. W związku z tym plik utworzony w programie TextEdit zawiera składniki, które nie mogą być częścią prostego pliku TXT, dlatego nie wyświetla się jako opcja zapisu.
Aby otworzyć TextEdit jako prosty edytor tekstowy zamiast edytora RTF, musisz przejść do preferencji aplikacji. Okno Preferencje ma dwie zakładki. Dla naszych celów ważna jest karta Nowy dokument. Pierwsza sekcja na tej karcie to sekcja „Format” i ma dwie opcje, z których musisz wybrać; Tekst sformatowany i zwykły tekst. Wybierz opcję „Zwykły tekst”, a następnie otwórz nowy plik TextEdit. Tym razem otworzy się proste okno edycji tekstu.
Tekst, który napiszesz i zapiszesz, zostanie zapisany jako prosty plik TXT. Możesz zmienić używaną czcionkę, ale jest to ustawienie specyficzne dla systemu. Nie możesz nadać tekstowi koloru, podkreślić go, pogrubić ani przekreślić. Wszystkie te podstawowe style tekstu nie będą już działać.
Chociaż nie możesz zastosować żadnych stylów formatowania do tekstu, możesz teraz używać TextEdit do tworzenia wszelkiego rodzaju innych plików, np. SRT, czyli pliku z napisami lub skryptu, lub dowolnego innego pliku, który jest w zasadzie plikiem tekstowym, ale z innym rozszerzeniem.
newsblog.pl
newsblog.pl
newsblog.pl
Maciej – redaktor, pasjonat technologii i samozwańczy pogromca błędów w systemie Windows. Zna Linuxa lepiej niż własną lodówkę, a kawa to jego główne źródło zasilania. Pisze, testuje, naprawia – i czasem nawet wyłącza i włącza ponownie. W wolnych chwilach udaje, że odpoczywa, ale i tak kończy z laptopem na kolanach.